גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 531ראשיהפצהמהדורה דיגיטלית: בשבעאתנחתא

בין הישיבה למליאה

בניגוד לדיבורים על תום עידן השפעת הרבנים על מפלגות הציונות הדתית, בדיקת 'בשבע' מגלה שיתוף פעולה והתייעצות שנמשכים גם בימים אלו. בין הרבנים לבין רבים מהח"כים הנבחרים קיימת מידה רבה של הסכמה על נוסחה שמבחינה בין שאלות תורניות ועקרוניות, שבהן יש להקשיב לרבנים, לבין שאלות פוליטיות - הנתונות להכרעתם של הפוליטיקאים.
14/02/13, 02:48
חגית רוזנבאום

מודעות התמיכה במפלגת הבית היהודי שהתפרסמו בבמות המגזריות טרם הבחירות היו זרועות תמונות וציטוטים של בכירי רבני הציונות הדתית שקראו לסייע למפלגה בכל דרך, לפעול למענה ביום הבחירות ולתמוך בה בקלפי. לא מעט מאמצים השקיעה המפלגה בהשגת התמיכה הרבנית הגורפת מול קהל המצביעים, שחלק גדול ממנו נותן משקל רב לדברי הרבנים בבואו לבחור בין פתקי ההצבעה. הבחירות חלפו, צוותי המשא ומתן של המפלגות עמלים במלוא המרץ על הרכבת קואליציה, וגם סיעת הבית היהודי החדשה והמורחבת נדרשת להתמודד עם סוגיות כבדות משקל. האם גם כעת, לאחר גריפת הקולות, יהוו הרבנים פונקציה משמעותית עבור הנהגת המפלגה, והאם ובאילו נושאים הם יתבקשו להשמיע את קולם? 

בקרב חברי המפלגה, אלו שניאותו להביע את דעתם מעל גבי העיתון, דומה שישנה תמימות דעים - בניואנסים שונים - באשר למשקל החשוב שיש לתת לדעתם של הרבנים בהחלטות העומדות על הפרק. עם זאת, הם מדגישים, ישנה חלוקה ברורה בין תחומים שבהם נדרשת דעת הרבנים לבין אלה שנתונים לשיקול דעתם של הפוליטיקאים. יצוין כי שלושה מבכירי המפלגה - נפתלי בנט, אורי אריאל ואורי אורבך - סירבו להתייחס לסוגיה בעיתוי הרגיש לדבריהם של ניהול משא ומתן קואליציוני.

"ההחלטות מתקבלות בסיעה"

"אני גדלתי מילדות בין רבנים", מקדים הח"כ הטרי אבי וורצמן, "כל חיי הקמתי מוסדות תורה ואני קשור לרבנים. אני הולך פעמים רבות להתייעץ עם מורי ורבי הרב דרוקמן, וגם עם אחרים". לדבריו, "הסיעה שלנו בהחלט מתייעצת עם רבנים. השתתפתי כבר בישיבות בסוגיות משמעותיות, יחד עם עולם התורה. אבל", מדגיש וורצמן באל"ף רבתי, "בסופו של דבר ההחלטות מתקבלות בסיעה, אחרי ששמענו את העמדות של כולם". 

האם בנושאים תורניים מובהקים יינתן בהחלטות הסיעתיות משקל גדול יותר לדעת הרבנים?

"בנושאים כאלה ההתייעצות תהיה יותר צפופה, אבל בסופו של דבר ההחלטה היא בסיעה. ואני שומע את העמדה הזו גם מהרבנים עצמם, שאומרים: תבואו להתייעץ, אבל אחר כך תחליטו אתם. צריך גם לזכור שלא לכל אחד יש את אותו רב, לא כולנו מקשה אחת, יש רבנים עם דעות שונות", מסביר וורצמן את המורכבות. 

האם יכול להיווצר מצב שבו הסיעה תקבל החלטה הפוכה מדעת הרבנים?

"אני מקווה שלא נגיע למצב הזה". 

כשוורצמן מדגיש כי הם מקיימים התייעצויות שוטפות עם רבנים, כמו גם עם אנשי מקצוע מתחומים אחרים, אנחנו מבקשים לדעת האם מקומם של הרבנים בהתייעצויות מדורג בכל זאת במקום גבוה יותר מאשר מומחי ביטחון או כלכלה. "במפלגה דתית, אין ספק שלרבנים יש מקום יותר חשוב", דברי וורצמן. 

ח"כ נוסף המשתייך לפלג המפד"לי של הבית היהודי, מנפק עבורנו דוגמאות חיות לתפקוד הרבנים בתהליך קבלת ההחלטות במפלגה. ניסן סלומינסקי, פוליטיקאי מגזרי ותיק שמחדש כעת את ימיו בכנסת, אומר ל'בשבע' כי קיימת חלוקה ברורה ביחס לרבנים. "בכל הנושאים שקשורים להלכה, ודאי שצריך לשמוע ולקבל דעת תורה. כל נושא שלא קשור להלכה פרופר, שהוא יותר פוליטי, גם אם יש בו אלמנטים הלכתיים - בו נבחרי הציבור צריכים להחליט". מעבר לקביעה הזו, מדגיש סלומינסקי כי מרחב ההתייעצות עם רבנים נתון גם לכל ח"כ באופן פרטי: "כל אחד מנבחרי הציבור יכול, ואפילו מומלץ שבכל נושא שעומד על הפרק יתייעץ עם מי שצריך, וזה כולל גם אם יש לו רב שהוא מכבד אותו ורוצה להתייעץ עמו בנושאים הללו - בשמחה רבה". 
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא