גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 531ראשיהפצהמהדורה דיגיטלית: בשבעאתנחתא

זוג מיוחד במינו

הם מארחים את ההורים לשבת, משכימים קום מדי בוקר לעבודה ומקניטים זה את זו בהומור השמור לזוגות בתחילת דרכם. ראובן ושולמית (לבית דרוקמן) בן עזרא לא נתנו לתסמונת דאון ששניהם לוקים בה למנוע מהם להגשים את החלום לעמוד תחת החופה. עמותת 'עלי שיח', המלווה בעלי מוגבלויות מהמגזר הדתי והחרדי, מלווה אותם וזוגות נוספים במצבם בדרך לחיים נורמליים ככל האפשר. "אני באה אליהם לשאוב כוחות ולקבל פרופורציה על החיים", אומרת המלווה של בני הזוג בן עזרא
14/02/13, 02:48
שפרה ריפקין

שכונת קריית משה בירושלים. השמיים מתקדרים וגשם עז ניתך ארצה. חתולה ג'ינג'ית מייללת בקול דק וממהרת לתפוס מחסה תחת מכולת אשפה גדולה. הרחוב מתרוקן במהירות ושקט מוזר משתלט על הכל. אני מביטה שוב בפתק שבידי ומנסה לקרוא את מספרי הבניינים לאורך השדרה, נצמדת באדיקות להוראות שנתנה לי שולמית בן עזרא כששוחחנו אמש בטלפון. "יש שתי כניסות לבניין", היא הדגישה באוזניי שוב ושוב, "אל תתבלבלי ביניהן". אני מטפסת במדרגות ונוקשת בדלת הכניסה. תמר, המדריכה של בני הזוג, פותחת את הדלת ומתדרכת אותי קצרות: "תהיי טבעית", היא מייעצת לי רגע לפני שאני פוסעת פנימה, "הם זוג מהמם. מאוד חברותיים". 

צילום: דוד הוכברג

המתכון לחמין המושלם

ראובן ושולמית בן עזרא יושבים מולי על הספה האדומה ושואלים אם נוח לי. "בוודאי שנוח", אני ממהרת להשיב ומשילה מעליי מעיל מסורבל, אך שולמית עדיין לא מרוצה. "אם הכורסא הזו לא נוחה לך אז אפשר לשבת ליד השולחן", היא מציעה ואז פורצת בצחוק גדול: "הורדת את המעיל? יופי! עכשיו רואים שנוח לך. אז אפשר להתחיל?". אני מחייכת חזרה ויודעת שממש הרגע נגעתי בסוד קסמם. הפשטות הזו, שמקלפת ממך אלף שכבות לפני שבכלל הוצאת מילה מהפה, היא התכונה הבולטת ביותר אצל משפחת בן עזרא. אה, וגם ההומור. בכניסה לדירה אני מבחינה בזוג נעלי ספורט ומסיקה בטעות כי השניים חזרו מהליכה. "נראה לך? אין לנו שנייה זמן", מודיעה לי שולמית בנחרצות, ומגלה שסדר יומם העמוס לא מאפשר אפילו "טיול קצר בגינה". 

עד כדי כך?

"בואי נראה..." היא חושבת רגע ומגייסת את ראובן לעזרתה. "ארבע פעמים בשבוע מגיעה אלינו מדריכה של 'עלי שיח' (עמותה המסייעת לבעלי מוגבלויות מהמגזר הדתי והחרדי, ש"ר). פעם היא הולכת איתנו לקניות ופעם עוזרת לנו לארגן את הבית. לפעמים היא יושבת ליד השולחן בסלון ואנחנו מספרים לה איך עבר עלינו היום. במשך השבוע אני צריכה לכבס, לנקות, לבשל. אז איפה בדיוק נשאר לי זמן פנוי?". כשאני בכל זאת מתעקשת לדעת מה הם עושים אם מזדמנת להם שעה אחת פנויה, סתם כך באמצע היום, שניהם משיבים פה אחד "שומעים מוזיקה". 
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא