גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 531ראשיהפצהמהדורה דיגיטלית: בשבעאתנחתא

ביקורת התקשורת - כתב גל"צ ביו"ש, גדעון לוי בלוד ועוד... - מיקרוסקופ

14/02/13, 02:48
בשבע

כתבנו בשטחים הכבושים / חני לוז

השבוע שוב הוכיח איש גל"צ המכונה "כתבנו בשטחים" כי הוא בעצם הכתב לקידום ארגוני השמאל הנאבקים במתיישבים.

הכתב האמיץ עידו בן בג'י 'חשף' בפני מאזיני גלי צה"ל מודעה שהתפרסמה ב'מקור ראשון' (ולמען הדיוק נציין שהיא פורסמה קודם לכן בידיעון בית-אל). מדובר במודעה סטנדרטית מאלה המתפרסמות בעיתונות מכורח החוק, על תכניות בנייה. אלא שהיום בנייה ביו"ש היא מעשה מחתרתי, אלים וראוי לגינוי, ולכן משלם המיסים הישראלי מממן את הכתב בערוץ צבאי, כדי ש'יחשוף' את העוולה: בניית בתים בבית-אל.

הכתב, מן הסתם, לא עובר על כל מודעות הבנייה, אלא מקבל טיפ ממישהו איפה ומה לראות. לא בלתי סביר להניח שהטיפ קשור במידה זו או אחרת לארגון המקבל תשלום מקרנות 'אוהבות-ישראל', כדי לרגל אחר הבנייה היהודית ביו"ש. או במילים אחרות: שלום עכשיו. וכך זכה עם ישראל לשמוע את התגובה המאוד מפתיעה של נציג שלום עכשיו על אישורי הבנייה בבית-אל. הכתב אף הצליח להוציא תגובה צוננת ממשתתף כלשהו בוועידת הנשיאים.

למחרת, ביום שלישי, התגאה אותו כתב שהחשיפה שלו הכתה גלים ברחבי העולם. המלשינון עבד והמנגנון המשומן של גינוי ההתנחלויות קם לתחייה. הושמע מעין גינוי מטעם מחלקת המדינה בארה"ב, ורזי ברקאי, השושבין הגאה, לא הסתיר את התפעלותו מפרח העיתונות, ודרש מראש המועצה בבית-אל לדעת למה "מסתירים" את הבנייה.

רק נזכיר שלפני פחות מחודש דיווח אותו כתב על דרישה של צה"ל ומשרד הביטחון לפנות ערבים בדרום הר חברון מאזור שהוא שטח אש. המידע הגיע לכתב מהאגודה לזכויות האזרח שהתכוונה לעתור לבג"ץ. בן בג'י מכר למאזינים את הסחורה של האגודה הידועה בעמדותיה השמאלניות הקיצוניות, ורק את הנרטיב שלה, בלי לעמת אותה מול עובדות ונתונים אחרים. מהבדיקה שלי מול ארגון 'רגבים', התבררו לי עובדות שונות לחלוטין שהוסתרו מהציבור. כשנציג 'רגבים' ניסה לעלות לשידור כדי לתקן את המעוות, הוא לא הורשה להגיע לבמה הצה"לית. שקט, משדרים, אל תפריעו לכתב לענייני השטחים לקדם את סדר היום של ארגוני השמאל ביו"ש. 

כשגדעון לוי מבקר בלוד / עפרה לקס

לפני כחודש הופתעו חברי הגרעין התורני בלוד לגלות שאחת משכונות הגרעין, רמת אלישיב, מככבת בכתבה שלמה ב'הארץ'. כולם ניחשו שפרגון גדול לא יצא מכאן, אבל אפילו האנשים החושבים המעטים בגרעין השתאו מול כתבתו של גדעון לוי, שהיתה רצופת שקרים מתחילתה ועד סופה. 

הכותרת שניתנה לכתבה היתה לא אחרת מאשר "מאחז דתי על הריסות שכונה ערבית...". ובכן: לא מאחז, לא שכונה ואפילו לא ערבית. כמה בתים בלתי חוקיים שפונו תמורת הון עתק, כדי שבתים חדשים יוכלו לקום אחרי שהקרקע נרכשה כחוק. וגם לא ערבית, משום שבאחד הבתים האלה מתגוררת עד היום משפחה יהודית שמסרבת להתפנות. 

לוי ממשיך בעבודה הבלתי עיתונאית שלו, ומביא את הדברים עד לגיחוך אמיתי. תושבי השכונה החדשה ששילמו על דירותיהם ממיטב כספם, סובלים משיפוץ הכביש הראשי הסמוך כבר שנה וחצי. בשל כך חסמה העירייה את הגישה לכביש וציינה בכניסות לכמה רחובות כי "הכניסה לדיירי הרחוב בלבד". לוי רומז שרק דיירי הרחוב היהודים יכולים להיכנס, שקר וכזב. וכן, הם סובלים בסיפור הזה כמו כל תושבי האזור.
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא