בשבע 531: "לא מתחרט על הקריאה לתמוך בנתניהו"

חלק ניכר מהתפקיד שאני רואה לעצמי כיו"ר זה לחבר את כל הציבורים והגוונים בהתיישבות, כולל הצעירים והנוער - ראיון עם אבי רואה, יו"ר מועצת יש"ע.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ד' באדר תשע"ג

עם כניסתך לתפקיד, אילו יעדים אתה מציב לעצמך?

"המטרות שלפניי הן אותן מטרות שהיו גם קודם – העצמת ההתיישבות, חיזוקה וביסוסה והמשך הבנייה שתאפשר קליטת משפחות רבות נוספות.
 
גם לאפשר לדור ההמשך להתגורר ביישובים שבהם הם גדלו. מטרה נוספת היא המשך הפעילות לחיבור עם ישראל לגווניו להתיישבות ביו"ש, וכבר אנחנו רואים הצלחה בנושא הזה, ובע"ה מתכננים להמשיך בכיוון הזה, כולל העצמת נושא תיירות הפנים. בהקשר זה נזכיר את מרכז המבקרים המאוד משמעותי שיוקם בשילה הקדומה והוא יהיה כלי נוסף למטרה הזו. יעד נוסף הוא חיזוק, שדרוג ופיתוח צירי התחבורה. אני רואה בכך עניין אסטרטגי מהמדרגה הראשונה".

כדי לקדם מהלכים כאלה יש צורך באוזן קשבת בממשלה ובמקומות שבהם מתקבלות ההחלטות. יש כזו?

"זה נכון, אבל המשימה שלנו לא תלויית ממשלה כזו או אחרת. הדברים תלויים במה שאנחנו עושים ואיך אנחנו פועלים. יש לנו את הניסיון וחוכמת החיים והאנשים במקומות הנכונים כדי לדחוף את הדברים הללו, גם אם לא בהכרח הם יושבים בממשלה. אין ספק שבקדנציה האחרונה הממשלה היתה איתנו והדבר עזר לנו לקדם מהלכים, ונקווה שזה יהיה גם בקדנציה הבאה. מעבר לכך יש לנו מסוגלות לחבר אנשים לעשייה, גם אם הם לא מזדהים באופן מהותי עם החזון שלנו. הם יכולים להתחבר לתכניות ולרצונות שלנו מתוקף היותנו אזרחים שווי זכויות וחובות. אף אחד לא עושה לנו טובות".

מדברים על לבני ומופז שעושים את דרכם לממשלה, גם לפיד לא כולל בתוכו יושבי מאחזים, ואפילו דרכה של יחימוביץ' לממשלה לא חסומה. זה יהיה קשה מול ממשלה כזו.

"יכול להיות, אבל צלחנו ממשלות כאלה ואחרות וההתיישבות גדלה ופרחה. אני לא נכנס לניואנסים הפוליטיים הללו, כשאנחנו עדיין בשלבי מלאכת המרכבה של הממשלה. כשתהיה ממשלה, נעסוק בכך ונפעל להשיג תוצאות ראויות".

לא עולות מחשבות שאולי היתה טעות מצדם של ראשי מועצות יש"ע לקרוא לציבור לתמוך בנתניהו?

"את ראש הממשלה נדון על פי מעשיו בסופו של יום ולא באמצע תהליך הרכבת ממשלה. גם אחרי הבחירות אני חושב שהקריאה היתה נכונה וראויה עם כל המורכבויות שלה, ויש מורכבויות. זה לא פשוט. אנחנו יודעים שהיו צללים בפעולות הממשלה האחרונה, אבל בראייה ארוכת טווח נכון היה לעשות את זה ונכון שלמדינת ישראל יהיה ראש ממשלה חזק ואיתן. כולם יסכימו שלנו כהתיישבות המעורבת במתרחש בליכוד היתה השפעה גם על הרשימה בליכוד".

איך אתה רואה את דברי עמידרור שההתיישבות פוגעת בידידות שלנו עם ארה"ב?

"אם אני מבין נכון, זו לא התבטאות חדשה. 'הארץ' בוחר לצטט אמירות כאלה יותר משיקולים פוליטיים שנועדו ללחוץ על הממשלה, מאשר משיקולים עיתונאיים. ולגבי האמירה עצמה, הוא טועה בגדול. ההתיישבות לא פוגעת בדבר, וההפך הוא הנכון. היא מחזקת את העם - חברתית, היסטורית וביטחונית. בנושא הביטחוני אני אמנם קטן מול עמידרור, אבל המתרחש בצפון, בדרום ואצל השכנים שלנו מלמד שלאמירות כאלה אין מקום בכלל, ובפרט בראייה ההתיישבותית של עם ישראל בארצו".

הנשיא האמריקני בדרך לכאן ויש דיבורים על הקפאת בנייה כמחווה כלפיו. אתה מריח משהו כזה מתקרב?

"אני לא מריח את זה, למרות ששמעתי על כך. מתוך מה שאני יודע, אני לא רואה שמהלך כזה נמצא על הפרק, למרות שהכל יכול להיות. אני מעדיף להיות פסימי ולהיות מופתע לטובה. כתושבים ואזרחים יש לנו הרבה מה לומר על כך. גזירה כזו לא קיימת על שום מגזר או יישוב במדינת ישראל, מלבד המתיישבים ביהודה ושומרון. אסור לקבל זאת בשום פנים ואופן ולא משנות הסיבות והתוצאות שיציגו לנו אחרי הגזירה הזו. כפי שטענתי בהקפאה הקודמת, מעשה כזה אסור שייעשה, בוודאי שלא לאזרחים נאמנים כמו המתיישבים".

דיבורים מהסוג הזה גורמים לדרבון מיוחד לבנות כעת, כל עוד אפשר?

"אנחנו לא צריכים מנוף כזה כדי להיערך. נושא הבנייה למגורים ולמבני ציבור, בין בבנייה ממש ובין בקידום תכניות, מעסיק אותנו רוב זמננו. תמיד אפשר יותר כמובן, אבל אין צורך במנוף הזה, אולי כזירוז המזורזים. כי זו המטרה שלנו: לדחוף ליותר יחידות דיור, יותר מוסדות חינוך ותעשייה, בין אם יש הקפאה ובין אם לא".

השבוע התרחש עוד פינוי והרס מבנים. הפעם במעלה רחבעם. האירוע הזה מאותת לבאות?

"מאז הדיונים בשנים האחרונות בבג"ץ והצהרות המדינה שתאכוף את חוקי הבנייה ולא תאפשר בנייה בלתי חוקית, בוודאי שלא על אדמות שמוגדרות בפרקליטות כאדמות פרטיות, הגדרות שאנחנו לא מסכימים להן, יש במקומות כמו מעלה רחבעם פעולות הריסה שאנחנו רואים אותן כבלתי ראויות. גם אם מבחינת החוק והנוהל יש הצדקה לכך, אי אפשר לדרוש אחריות מבלי לתת סמכות.
 
כלומר, כל עוד לא מאמצים את דו"ח אדמונד לוי, שהוא דו"ח מקצועי ברמה בינלאומית ויש בו פתרונות למקומות כאלה, דו"ח שהממשלה הזמינה אבל עדיין לא אימצה אותו, כל עוד זה לא קורה, ימשיך המינהל לבצע הריסות מבלי לתת אפשרות להתפתח במקומות שניתן לעשות זאת. אם יש חריגה כזו או אחרת, היא נובעת מכך שהמדינה לא השכילה להסדיר את מה שניתן להסדיר כפי שבא לידי ביטוי בדו"ח השופט לוי".

אתה לא מקבל את דבריו של השר יעלון שממשלת ישראל בעצם אישרה את ליבת הדו"ח, כשקבעה שהשטח הוא שטח במחלוקת ולא שטח כבוש?

"יש לי הערכה רבה לשר יעלון, אבל יש דברים שבהם אני חולק עליו. הוא טוען שדו"ח טליה ששון נזרק לפח, אבל אנחנו יודעים באופן ברור שחלק מהתנהלות הפקידות במינהל האזרחי ממשיכה להיות ברוח דו"ח ששון. המלצות השופט לוי לא מיושמות לא במינהל ולא במקומות אחרים".

היו דיווחים על כוונה להקים מעין זרוע דיפלומטית למועצת יש"ע, שתעסוק בהסברה בחו"ל בראשות קודמך בתפקיד דני דיין.

"אנחנו לא עוסקים בדיפלומטיה, אבל עלה על השולחן נושא ההסברה בחו"ל, במקביל להסברה לשינוי תודעה בארץ, שבה אנחנו רואים תוצאות. ראינו כמה סנוניות שהמחישו שכמעט הפקרנו את השדה הזה לאחרים, וצריך להיכנס לעניין. עדיין אין החלטה אם זה יהיה דני דיין, שנותר חבר הנהלת מועצת יש"ע, או מישהו אחר".

ובתחום אחר, עד כמה אתה מוצא חשיבות לשיח ביניכם לבין נוער הגבעות שביקר ומבקר אתכם לא פעם ובחריפות?

"יש לכך חשיבות גבוהה מאוד. חלק ניכר מהתפקיד שאני רואה לעצמי כיו"ר זה לחבר את כל הציבורים והגוונים בהתיישבות, כולל הצעירים והנוער שהם דור העתיד שלנו. לא מספיק שכמייסדים ודור הביניים נעצים ונגדיל את ההתיישבות, אלא צריך להסתכל 30 ו-50 שנה קדימה, ובוודאי שהשיח והחיבור שלהם למשימות של ההתיישבות ביו"ש מחייב אותנו לתקשורת עם כל גוני הקשת, כולל נוער הגבעות, כמובן עם מגבלות של דרך וסוג הפעילות. אבל השיח הוא מחויב המציאות, נכון וראוי, ומניסיוני אני יכול לומר שהוא גם מניב תוצאות חיוביות".