חדשות ערוץ 7

פופולארי: תג בכותרות
גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 531ראשיהפצהמהדורה דיגיטלית: בשבעאתנחתא

האם לבטל את הפריימריז? - שאלת השבוע

האם נכון לבטל את הפריימריז בליכוד ולקבוע את הרשימה לכנסת בוועדה מסדרת שירכיב יו"ר התנועה?
14/02/13, 02:48
ירעם נתניהו

להקטין את כוח המתפקדים / כרמל שאמה הכהן, ח"כ לשעבר (ליכוד)

אף על פי ששיטת הבחירות המקדימות אינה מושלמת ויש בה הרבה חורים, וחלק מהם מנוצלים על ידי קבוצות כאלו ואחרות, עדיין היא טובה ויעילה יותר משיטת הוועדה המסדרת.

אני חושב שהשיטה היעילה ביותר היא ועדה מסדרת שתקבע כחמישים מועמדים ומצביעי מח"ל ידרגו אותם. כך לא יוכלו להסתנן כל מיני אנשים לא מתאימים וגם לא יצאו אישים מתאימים כמו בני בגין.

עוד אפשרות היא שיטת האלקטורים בארה"ב. שם כל מדינה מצביעה אבל ההשפעה תלויה בכמות האנשים באותו מקום. הכוונה אצלנו ליצור מכפיל או מקדם, ובו התוצאה של כל סניף בפריימריז מוכפלת במקדם באותו סניף – כמות הקולות לליכוד שהתקבלו באותו היישוב. דהיינו כל סניף יצביע, אבל התוצאה הסופית תהיה משוקללת לפי קולות מח"ל שהתקבלו בפועל בבחירות האחרונות.

דמוקרטיה אינה מאה אחוז סדר ומשמעת, ולכן אם רוצים לשנות את השיטה אלה השיטות המוצעות. לא צריך להעביר את המטוטלת לקצה השני אלא למשהו קרוב. או מרכז הליכוד או המתפקדים יבחרו את האנשים שנקבעו. כך נשלב יותר את רצון הבוחרים, ולאו דווקא המתפקדים, לדירוג הרשימה.

אין היגיון בכך שאנשים שמצביעים למפלגות אחרות ישפיעו על הרשימה בליכוד. אם התנועה האסלאמית תתפקד בהמוניה לליכוד, אנשיה יוכלו להשפיע על מדינת ישראל הרבה יותר. זו דוגמה קיצונית להמחשת הבעיה.

להערכתי, בבחירות הבאות או שהשיטה לא תישאר או שיהיה מפץ בליכוד. מאז ההתנתקות יש מגמה שכל בחירות צריך להיות ימני יותר כדי להיכנס לליכוד. לו זה היה נכון בציבור, בסדר. אבל התהליך הזה מנותק ממה שקורה בפועל בעם. נפלנו במנדטים כי העם לא קיבל את זה שדן מרידור ובני בגין לא נכנסו לרשימה כי הם שמאלנים מדי, אך הם מייצגים אנשים רבים בעם.

הפריימריז הוכיחו את עצמם / ח"כ דני דנון, (ליכוד)

אחד הערכים החשובים ביותר בליכוד הוא הדמוקרטיה. זהו ערך שמאפשר לרבים וטובים להתקדם בליכוד. בתור המפלגה הגדולה והדמוקרטית ביותר במדינת ישראל, אין אנו יכולים להרשות לעצמנו לחזור אחורה לעידן שבו בחדרים אפופי עשן נקבעה רשימת הליכוד לכנסת. חברי הכנסת שנבחרים באופן דמוקרטי מרגישים מחויבים לסולם הערכים ולאידאולוגיה של הציבור שבחר בהם. לעומתם, חברי כנסת שנבחרים על ידי אדם אחד נהפכים לחיילים של אותו מנהיג.

ועידת הליכוד תתכנס בקרוב, ושם ניתן יהיה לדון בשינוי או בתוספות לשיטת הבחירות בבחירות המקדימות, אך בוודאי שלא נחזור אחורה.

אם נסתכל על המספרים, נראה כי הסיסמאות של מועמדים שכשלו בבחירות המקדימות הן חסרות כל בסיס. למשל, דפוסי ההצבעה של המתיישבים ביו"ש: גם אם נגרע את קולות מתפקדי יו"ש מהתוצאה הסופית והארצית של כל המועמדים בבחירות המקדימות בליכוד, נראה שאין כמעט שינויים בעשירייה הראשונה שנבחרה. דהיינו, אותה עשירייה היתה נבחרת ומשתבצת באותו המקום גם בלי המתיישבים ביו"ש.
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא