בשבע 531: הגורילה הצדיקה

עדי דוד , ד' באדר תשע"ג

המגוון הצבעוני בחנות התחפושות כמעט הצליח לבלבל אותי. היו שם כנפיים של פרפרים ופיות, ושמלות מתנפחות, ומגוון של צבעי איפור ושרביטים וכתרים מכל הסוגים. העין לא הצליחה להקיף את כל הצבעים והצורות, והכל היה כל כך מנצנץ ומפואר.

ידעתי מה אני רוצה. כלומר, לא ידעתי למה בדיוק אני רוצה להתחפש, אבל חיפשתי תחפושת שתסתיר לגמרי את הפנים שלי כדי שאי אפשר יהיה לזהות אותי בכלל.

עד לפני שבועיים התכוונתי להיות פיית הפרחים. ביקשתי מאמא שתקלע לי זר פרחים שאותו אחבוש, ותכננתי לקנות לי את אחת מהשמלות המתנפחות הקלילות והמנצנצות, שכעת היו תלויות מולי בצורה מפתה בחנות התחפושות. גם את הכנפיים הכמעט שקופות שתלויות בווים שבהמשך רציתי לתחפושת ההיא. עצמתי עיניים וניסיתי לחלוף על פניהן של כל התחפושות המקסימות האלה. לצורך המשימה שלי חשוב שאי אפשר יהיה לזהות אותי.

שיניתי את דעתי לגבי התחפושת כשלקראת פורים שלחו אותנו ל'מסע מתנות לעניים'. ביקרנו בבית תמחוי, שזה מין חדר אוכל גדול שאליו באים העניים כדי לקבל אוכל. ראיתי איזו עבודה חשובה עושים שם המתנדבים, וגם אנחנו עזרנו, אבל הבחנתי שהעניים שמגיעים מאוד מתביישים. הם השפילו מבט כשהגישו את הצלחת כדי לקבל את מנתם מהסיר, והשתדלו שלא להסתכל בעיניו של מי שנתן להם.

אחרי היום הזה התהלכתי מלאת מחשבות. תמיד היה נראה לי שהמסכות והתחפושות בפורים נועדו בשביל הכיף, והנה גיליתי שאולי יש להן שימוש אמיתי ונכון יותר. אם אי אפשר יהיה לזהות לא את הנותן ולא את המקבל - תיעלם הבושה. מי שצריך עזרה לא יתבייש בזמן שנותנים לו צדקה, וגם אחר כך, אם יפגוש ברחוב את מי שנתן ועזר, לא יכיר אותו ולא יתבייש ממנו. 

החלטנו, קבוצה של חברות, לצאת בפורים ולחלק משלוחי מנות בשכונות מצוקה. הרעיון שלי היה שנמצא תחפושות שיסתירו את זהותנו לחלוטין. החברות שלי היו מאוכזבות. חוי היתה אמורה להיות מלכה, ויפה התכוונה להתחפש לכלה.

גם אני קצת מצטערת עכשיו, כשאני רואה את המגוון בחנות. בסוף החנות תלויה תחפושת של גורילה. הפנים קצת מפחידות, אבל נראה לי שזה בדיוק מה שחיפשתי, אם אהיה גורילה, אף אחד לא יזהה אותי, ואולי כשאביא ארוחת חג מלאה למשפחה שאין לה - יהיה להם קל לשמוח בלב שלם ובלי להתבייש לקבל.