בשבע 532: מתחפשים ומחפשים

שמואל אדלמן , י"א באדר תשע"ג

לפני שבוע קיבלתי מחבר ילדות מכתב ובו תמונה ישנה ממסיבת פורים בגן חובה. נסיכות ומלכות, בוקרים, שוטרים ושודדי ים ממלאים אותה, לצדו של הארנב ארוך האוזניים, אליו התחפשתי. בניגוד למילות שירי הילדים, הקשר בין התחפושות לחג פורים לא ממש מעוגן במקורות. המנהג לא מופיע בתלמוד, ובספרי ההלכה הקלאסיים אפשר למצוא לו רק התייחסות אגבית בדיון האם מותר לגבר ללבוש שמלת אישה בפורים. 

אלא שבפועל ילדי ישראל עסוקים בשאלה הרת הגורל למה להתחפש בפורים כבר שבועות רבים לפני החג, והורים רבים מנסים למצוא בקדחתנות אביזרים מתאימים כדי לעמוד בציפיות, שרק עולות עם השנים. המקוריים מכינים תחפושות לבד, או משתמשים בשק התחפושות שנמצא בבוידעם, והשאר עטים על החנויות.

דורון ינאי, סמנכ"ל סחר ברשת כפר השעשועים, מספר ל'בשבע' כי השנה מורגש גידול במכירות של תחפושות. אצל הפעוטות יש ביקוש לחיות כמו שפן ואריה וחיות דיסני, ואצל הילדים הגדולים יותר ניכרת השפעתן של תוכניות הטלוויזיה. גיבור הטלוויזיה המצויר סמי הכבאי זוכה השנה לעדנה, וכל מה שקשור לאביזרי כיבוי נחטף. גם גיבורי הפאואר ריינג'רס שומרים על ביקוש גבוה, כמו גם תלבושות של כוכבי הפסטיגל. 

הנתון המפתיע של השנה מתייחס למבוגרים. מי שחשב שרק פוליטיקאים מחליפים זהויות רגע לאחר הבחירות, יתפלא לגלות כי השנה ישנו טרנד חזק של תחפושות מבוגרים. אצל הנשים יש ביקוש לתחפושות של רקדניות משנות ה-20 והלאה, ואילו הגברים מעדיפים להיות פיראטים, אסירים או מסתפקים בתחפושות קלאסיות של חיות. 

הרב נתן כהן, אשר מלמד חסידות, אומר כי על אף שהמנהג אינו מופיע במפורש, קל למצוא את הקשר בינו לבין פורים. "מגילת אסתר, כשמה כן היא - גילוי ההסתר של מהלכי הקב"ה בתוך המציאות. רעיון זה מופיע לאורך כל המגילה ומלווה את פורים. באופן דומה, על ידי ההתחפשות בפורים מתברר לאדם שאולי למעשה כל השנה הוא בתחפושת, בורח מזהותו האמיתית הנשמתית ונכנע למוסכמות חיצוניות. דווקא מאחורי המסכה האדם יכול להתחבר ולחזור לעצמי האמיתי שלו". 

הרב כהן לא נבהל מבני נוער שמתחפשים לדמויות של 'פריקים', ורואה בכך חלק מתהליך של חיפוש דרך שאפשר למנף אותו לכיוון חיובי. גם האופנה של תחפושות מבוגרים יכולה להעיד על רצון לחיפוש. "אצל רבי נחמן מברסלב הזקן הוא מי שכבר חושב שאין מה לחדש לו, והצעיר הוא זה שמחפש ולומד. מבחינה זו כדאי גם שהמבוגרים ילמדו לחפש ולהתחפש".