בשבע 532: בקצב השמחה

למרות השם הלא מבטיח, 'שמחת החיים 2' מפתיע עם 30 (!) שירים חסידיים ושמחים בהפקה איכותית

אמציה האיתן , י"א באדר תשע"ג

'שמחת החיים 2', 'אדרת' 

לכבוד חג הפורים הבא עלינו לשמחה, התכנסנו כאן כדי לדון בשאלה כבדת המשקל: מה צריך יהודי בשביל לשמוח? התשובות כידוע מגוונות ושונות מיהודי ליהודי. חסיד אמיתי יגיד שצריך איזה סיפור חסידי טוב וכוסית יי"ש, גם היא טובה, והשמחה כבר פורצת מאליה. מתנגד, לעומתו, ידגיש יותר את הסיבה האמיתית לשמחה, כגון חתונה, בר מצווה או אפילו יארצהייט, בתנאי שחל ביום שבו אין לו חשק להגיד תחנון. נער מתבגר זקוק לבומים העל-קוליים שמפיקים הרמקולים האימתניים שפוגעים בלבם ובאוזניהם של המבוגרים, ואילו ילד צריך בסך הכל - סוכרייה (עדיף טופי או משהו אחר שנדבק כהוגן לשיניים ויורד רק בעזרת הסוכרייה הבאה). ואני הקטן זקוק בשביל לשמוח למוזיקה טובה, קצבית ובעיקר איכותית. 

והנה הגיע לידי הדיסק קטן הגודל (הקוטר שלו בקושי 12 סנטימטר ועוד יש חור באמצע) ורב החומר (שלושים שירים כ"י) הנושא את השם 'שמחת החיים 2'. בדרך כלל שמות כאלה מרתיעים אותי, ואני מצפה לשמוע מחרוזת של ביצועי אורגן משוכלל עם הרבה תופים ומעט איכות. אולם כשחברת 'אדרת' חתומה על אלבום, זה כבר אומר שמדובר במשהו איכותי. 

מנדי ורדיגר הפיק את האלבום הזה ונפתלי שנצלר אחראי על ההפקה המוזיקלית. רשימת הזמרים המשתתפים באלבום אינה קצרה, והיא מוכרת יותר לציבור האמריקאי מאשר לנו, אבל באמת מדובר בזמרים שידם רב להם בשירה החסידית, והחיבור שלהם יחד עושה רק טוב. הנה הרשימה המלאה: מנדי ורדיגר, ישראל ורדיגר, בני פרידמן, שלוימי טויסיג, שימי אנגל, מנחם מאשקאוויטש ובצלאל גולד. 

החברה האלה מבצעים מחרוזות המורכבות משורה ארוכה של שירים חסידיים חדשים יותר ופחות (נדמה לי שהשירים החדשים תופסים יותר מקום בתוך המארג הכללי), ברצף קצבי ומלהיב. הריני מתחייב בזאת שלא תכירו את כל השירים באלבום, אבל המעבר המהיר משיר לשיר והרצף המאוד מגוון מבטיח לכם דקות ארוכות של שמחה יהודית חסידית.

לפני סיום אבקש להזכיר אלבום שיצא לפני שנים, אבל עדיין מככב אצלנו מדי פורים והילדים מדקלמים אותו בעל פה. הוא נקרא 'בדרך לפורים' והוצא על ידי תלמידי ישיבת 'דרך ה'' בירושלים. יש בו כל מה שאלבום פורים צריך להיות: שירי פורים קלאסיים בביצוע מקורי, המון שמחה וקצב, וגם לא מעט שטויות ובדיחות מוזיקליות שגם בפעם האלף ששומעים אותן הן עדיין מעלות חיוך על השפתיים ושמחה בלב.