בשבע 532: הוא חזק בתשובה

יועץ נישואין מג'נון, חוזר בתשובה מומחה לגימטריות ומלצר ערבי-חב"דניק – 'ככה זה לא תשובה' היא הצגה מצחיקה מאוד על עולם החוזרים בתשובה, אבל אל תחפשו בה מסרים עמוקים

עפרה לקס , י"א באדר תשע"ג

'ככה זה לא תשובה' - כתיבה: איזו ליבוביץ'. בימוי: איזו ליבוביץ' וגולן אזולאי, שחקנים: חיים זינאתי, גלעד פרלמן, יניב נחמיאס וגולן אזולאי

דוד, איש היי טק נהנתן, חזר בתשובה. עד כאן נשמע הגיוני. בימים אלה זה אפילו כמעט נדוש. אממה, הוא נמצא באורות גבוהים. האורות של דוד כל כך גבוהים שכשהוא שוכח שהיום צום י"ז בתמוז הוא מחליט לפדות את הצום, ועושה זאת באמצעות גימטריה שמחשב לו חוזר בתשובה אחר. מרוב פלפולים הסך עולה ל- 17 אלף שקל ("או דולר, או יורו, תלוי איזו רמת הידור אתה רוצה").

זה לא כל כך רע שדוד נמצא באורות, הוא יכול היה להישאר שם עד שייגמר המצבר, ואז להחליף אותו באחד אחר, שפוי יותר. אבל אשתו, גליה, ממש לא בקטע. את הנטלה שהכין לו לנטילת ידיים של בוקר היא שתתה כי היתה צמאה, את הפלטה עם החמין ניתקה כי חבל על החשמל ובכלל, בעיצומה של השבת היא יוצאת עם אביה לאכול סטייק באבו גוש, בהכשרו של הרב מחמוד, כשהיא מתעצבנת ועוזבת את הבית סופית.

בטח כבר הבנתם. ההצגה 'ככה זה לא תשובה' קורעת מצחוק. אם אתם מרוקאים או מקורבים לבני העדה שפר עליכם גורלכם עוד יותר, כי הבדיחות ישאירו אתכם על הרצפה. דוד נקלע לסיטואציות שונות שהופכות למשוגעות, לא מעט בזכות מגוון התפקידים שמגלם חיים זינאתי. בהתחלה הוא חוזר בתשובה נ נח, שמתארח אצל דוד בשבת, ומשכנע את דוד לעשן ביחד כי "שניים שעשאוה - פטור". בהמשך הוא יועץ נישואים מג'נון שמממליץ לכולם להתגרש. אחר כך הוא אמא מרוקאית אסלית, ולבסוף הוא הרבנית נעימות פייגא אסולין, לא פחות, שתופסת טרמפ עם הזוג המסוכסך ומביאה אותם אל סוף מושלם, כמעט.

גולן אזולאי חתום על ההצגה, אבל משמש בעיקר בבימוי ובהפקה ומבליח כאן לתפקידי אורח מצוינים. הן בתור אחמד בן שרה, מלצר ערבי-חב"דניק, והן בתור חוזר בתשובה מתקדם (מחשב הגימטריות שהוזכר לעיל) שכועס על ציבור המתפללים שלא עונה אמן בזמן, ושופך על ראשו ים של ציטוטים מרבנים וקללות גם יחד. גם השחקנים הראשיים עושים עבודה טובה ומשכנעת.

הפער היחיד בהצגה הזו הוא פער המסר. ההצגה נותנת יותר מהצצה לעולמם של החוזרים בתשובה שנקלעים למצוקה אמיתית כשהכל פתאום חדש ומלהיב ובעיקר אמת שחייבים לעשות אותה, בלי לראות ממטר את היקרים להם. ההצגה גם לא פוחדת לרדת על 'רבנים' סחטנים וזה יופי של אומץ. אבל אם 'ככה זה לא תשובה' מבקשת להצעיד את גליה ואת דוד לזוגיות טובה ושלמה, את הפתרון היא מציגה בסיטואציה אחת קצרה ולא מאוד עמוקה, ובלי טיפת איזון לתהליך המפותל שהם עוברים במשך תקופה ארוכה.

בשורה התחתונה: מי שרוצה להתגלגל מצחוק - שירוץ לצפות. מי שמחפש מסר, מעבר להצגת הנושא הזה של פער בין בני זוג, שעם התגברות זרם החוזרים בתשובה נוגע לזוגות רבים בישראל, יצטרך למצוא את התשובות בעצמו. אבל החומרים מצחיקים, השחקנים מעולים, ולדעתנו לבדיחות רבות מהערב הזה יש סיכוי להגיע למעמד של קאלט.