גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 532ראשיהפצהמהדורה דיגיטלית: בשבעאתנחתא

משחק מסוכן - עמיאל אונגר

המשחק מי ימצמץ ראשון עלול להיגמר בתאונה. לליכוד אסור להשתעשע ברעיון של בחירות נוספות, וגם הברית בנט-לפיד חייבת להיות יותר גמישה ותכליתית. תקדים יעקב נאמן במשרד המשפטים מלמד שאסור למנות בינתיים שר אחר אם רוצים לתת לליברמן את תיק החוץ לאחר משפטו.
21/02/13, 13:27
.

אנו מתקרבים אל השבוע האחרון להרכבת הממשלה, והרצים נראים קרובים יותר לקו הזינוק מאשר לקו הגמר. הליכוד מהצד האחד ויש עתיד והבית היהודי מן הצד השני התפתו למשחק המסוכן של מי ימצמץ ראשון. קיימת סכנה ברורה שאף אחד לא ימצמץ, ונגיע לתאונה חזיתית שתותיר את המערכת הפוליטית והכלכלית של המדינה חבולה וצולעת. מלחמת הספינים רק העכירה את המשא ומתן והפחיתה את האמון והאמינות ההדדית.

האיום החדש של הליכוד לגרום לבחירות חוזרות הוא איום סרק שמספק דוגמה נוספת לאיך לא מנהלים משא ומתן. כנראה מישהו שם משתעשע באשליה שבבחירות חוזרות מזלו של הליכוד ישתפר. הליכוד תירץ את המפלה שלו בבחירות בתיאוריה לפיה בוחרים רבים שהצביעו ליש עתיד או לבית היהודי סברו שהם מקבלים שניים בכרטיס אחד: נתניהו כראש ממשלה, ולצדו יאיר לפיד או נפתלי בנט. אם שני האחרונים ייתפסו בעיני הציבור כאחראים לטרפוד הקמת הממשלה, הם לא יצליחו לשחזר את הישגיהם היפים ממועד א'. כמו בקמפיין הליכוד שהכזיב, יש כאן חזרה על הנחת היסוד שאין תחליף לנתניהו חזק, ולכן הציבור יעניש את מי שחיבל בהרכבת ממשלתו.

מול התסריט הוורדרד הזה הליכוד חייב לקחת בחשבון מספר גורמים שעלולים לפעול לרעתו. הליכוד סיים את מערכת הבחירות האחרונה במומנטום שלילי, ואין ערובה לכך שכאשר ישוב מפסק הזמן מגמת המשחק תתהפך. אל הבחירות במועד ב' נתניהו כבר לא יגיע כמועמד שאין לו תחליף, אלא כמועמד שלא הצליח להרכיב ממשלה. נתניהו יכול להתייעץ עם השותפה הקואליציונית החדשה ציפי לבני על המחיר שהוא עלול לשלם על הכישלון במבחן הזה. הכישלון יהדהד ביתר שאת אם אובמה יגיע לכאן וייפגש עם נתניהו כראש ממשלת מעבר במקום כראש ממשלה שזכה באמון מחודש.

תוסיפו לתסבוכת את פרשת גדעון סער, מי שסיים פעמיים ברציפות כזוכה הגדול בבחירות המוקדמות לרשימת הליכוד ונחשב למועמד לרשת את נתניהו בבוא העת. אם חלילה לאחר הבדיקה ידבק רבב בשר החינוך, הדבר יפגע בתדמית הליכוד כולו. לחילופין, אם המכתב המפליל יתגלה כזיוף תתפתח בליכוד מעין פרשת הרפז שעלולה לפגוע קשות בקמפיין הבחירות, כאשר תוך כדי מערכת הבחירות נצפה בחוקרי המשטרה יוצאים ונכנסים על מנת לבדוק מי ניסה להפליל את גדעון סער. 

הנושא של הפקת הלקחים ממערכת הבחירות הקודמת נדחה כרגע עד לאחר הקמת הממשלה. אם נלך למועד ב', הוויכוחים בתוך הליכוד על זהות האחראים לכישלון יצוצו מעל פני השטח במלוא חריפותם כאשר יהיה צורך להחליט אם להמשיך או לא להמשיך לעבוד עם ארתור פינקלשטיין, מה יהיו המסרים, את מי מבליטים בסיבוב השני ומי נעלם מהמסך? בריאות לא תצמח לליכוד מבירור שכזה שייערך תוך כדי מערכת בחירות נוספת.

ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן יהיה שקוע בעניינים אחרים וכבר לא יופיע כשר החוץ, אלא כמי שנאבק על חפותו בפני בית המשפט. ומה שהכי גרוע מבחינת הליכוד - הוא יוצג בציבור כמי שלא היה מוכן לוותר על השותפים החרדים, כאשר בנט ולפיד רק ביקשו שוויון בנטל. הסיסמה הזאת, שטרם תורגמה לשפת המעשה, עדיין מהלכת קסמים על יותר משבעים אחוז מציבור הבוחרים, וידו של הליכוד שוב תהיה על התחתונה. 

אנו מתחילים לראות סימני התפכחות בקרב הליכוד ותומכיו. השר משה יעלון השמיע ביקורת מרומזת אך ברורה על דרך ניהול המשא ומתן, כולל על היחס הסכיזופרני לבית היהודי - מצינה מקפיאת עצמות עד להצעה שאי אפשר לסרב לה. מעל דפי 'ישראל היום', המעוז התקשורתי של נתניהו, מפציר דן מרגלית בראש הממשלה: "הצעד הנכון מבחינת נתניהו וגודל המשימות שלפניו הוא להעדיף את לפיד ובנט. זה צעד מהפכני אך נכון".
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא