בשבע 532: בפוליטיקה אין בריתות

לא כדאי לבית היהודי לבנות יותר מדי על הברית עם לפיד. כוחה של הפוליטיקה חזק הרבה יותר ועלול להותיר את בנט וחבריו בחוץ.

דודו אלהרר , י"א באדר תשע"ג

האם נפתלי בנט הוא מִינוֹ של יאיר לפיד? מה הברית הזו עושה? מי ירוויח ומי יפסיד מן הברית המשונה הזאת? במובן הפשטני שניהם רוצים לאלץ את בנימין נתניהו אילוץ כלשהו שיהיה לטובתם, והדבר מוכיח כאלף עדים טירוניות מובהקת. ככל הידוע, הברית הזו אינה כתובה וחתומה, בשני הצדדים ממלמלים דבר או חצי דבר על 'הבנות' בענייני 'שוויון בנטל' ושאר ירקות. אין התחייבות של ממש! אבל זהו צעד ענק לאלה שפותחים בצעדים פוליטיים, וסופו מי ישורנו.

לכל צעד פוליטי יש משמעות, גם אם היא נסתרת בתחילתו, אפילו לצועדים עצמם. לפעמים המשמעות קריטית ויוצרת את היפוכן של הציפיות שהיו. שמועה על ברית מסמרת את כל השחקנים במגרש והם לוקחים את המהלך בחשבון. מתכוננים לו. נערכים לקראתו. זה הרבה יותר קל מאשר לנסות לקדם כל תרחיש אפשרי ומפתיע. ככלל, נוהגים הפוליטיקאים המנוסים לשמור את הקלפים קרוב לחזה כל הזמן וביתר שאת בעת הרכבת קואליציה. מבלי להיות שם, אני יודע ששני החברים האלה מחוזרים על-ידי כל הצדדים, כשכל צד מנסה לגייס אותם לצדו... הבעיה היא שהם עושים את זה גם לבנט וגם ללפיד. בנפרד.

יש כאן פיתויים עצומים, ולא רק של תפקידי מפתח. מדובר בשלטון על מנגנונים אדירים עם תקציבי עתק. שורות שורות של מינויים יחכו אך ורק למוצא פיהם. הזדמנויות להוביל, לקדם, ליצור ולשלוט ממש יהיו בהישג יד. מנעמי מיניסטרים ממתינים להם ואין בשר ודם יכול להתעלם מכל הטוּב הזה שיכול ליפול בחלקם. היועצים יטמטמו אותם – זה יאמר לו הן וזה יזהיר אותו בלאו מוחלט. מהלומות של לחצים מבית ומחוץ ירככו אותם ומרוב פעלתנות אינטנסיבית הם יכרעו וייפלו. אי אפשר שלא.

בפרפרזה על דברי אשכול המנוח: "די צווי פערד וועלן שוין נישט זיין קיין פאר און וועלן נישט שלעפן צוזאמן" (שני הסוסים האלה כבר לא יוכלו להמשיך להוות זוג ולא ימשיכו יחד), ככל הנראה כרגע, האפשרות ששניהם יכנסו לממשלה לא נראית סבירה. יש יותר מדי מוקשים בדרך. נפתלי בנט חייב להיזהר - יש ליאיר לפיד את אורי שני שמבין פרק או שניים בהלכות משא ומתן קואליציוני, ויש לו את אהוד אולמרט שעשה את זה כמה וכמה פעמים. בנט לא מבין כנראה את כלל הברזל בפוליטיקה – חוסר נאמנות ליריבים פוליטיים. יש ברית? חובה להפר אותה.

בנימין נתניהו רוצה את ש"ס והחרדים. הוא מוכרח לשם כך את הסכמת בנט או את הסכמת לפיד. הוא לא מוכרח את שניהם. יאיר לפיד שבוי אצל בוחריו ויצטייר רע אם יסכים. אורי שני יגיד לו ואולמרט יחרה יחזיק אחריו – מוטב להצטייר רע בממשלה מאשר רע מאוד מחוצה לה. זו יכולה להיות נקודת השבר של יאיר לפיד ותחילת דעיכת הקריירה הפוליטית של נפתלי בנט. לפיד זקוק לברית עם בנט רק עד לנקודה הזו. איך נפתלי ינהג אז? ואולי אולי יהיה זה כבר מאוחר מדי.

מפלגת הבית היהודי, אם היא חפצת חיים בתוך הממשלה, חייבת להתעשת ולדאוג לעצמה לפני כל ברית. בבית ראש הממשלה אין חפץ ביקרה. ההצעה שקיבלו בבית היהודי מבנימין נתניהו היתה לא נעימה הן בתנאיה והן באולטימטום, שלא העניק מרווח של זמן לשקול ולהעריך. זוהי הפוליטיקה! היתה הצעה לבית היהודי והיא נדחתה. מה חבל. יכול להיות שהדחייה הזאת תהיה בכייה לקדנציה שלמה באופוזיציה. בפוליטיקה אין רגשות ואין רחמים. נתניהו צריך ממשלה ואם אפשר – בלי הבית היהודי.