גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 532ראשיהפצהמהדורה דיגיטלית: בשבעאתנחתא

תרחיש פורימי, "לחשוף" את החרדים ואתרוגי פורים - מיקרוסקופ

21/02/13, 13:27
.

ציפור קטן לחשה / עדי גרסיאל

הנה תרחיש פורימי, כולו בדיוני, על פי מקורות זרים, כמובן.

יום שני, א' באדר - איראן מודה: הקוף ששיגרנו לחלל מת; מאשימה את ישראל: שתלה ציפור ריגול בחללית. 

שלישי, ב' באדר - ריצ'רד חרטטנשטיין, בלוגר אמריקני: ישראל השתמשה בתוכי מזן מיוחד שאומן לשבש את מערכות החללית ולרסקה. התוכי חולץ בלב ים בידי הכריש של המוסד. גורמים ישראליים: הדברים אינם ראויים לתגובה.

רביעי, ג' באדר – ה'דר שפיגל' הגרמני: התוכי הוא מזן 'ציפורינה מרגלוס' – סוג קטן ואינטליגנטי במיוחד שמסוגל לדבר בכמה שפות ומצוי בסכנת הכחדה. רק 20 פריטים ממנו נותרו באיי פולינזיה. ממשלת פולינזיה מגישה תלונה לישראל.

חמישי, ד' באדר - ראש הממשלה בהתייחסות רשמית ראשונה לפרשה: איננו משתמשים בציפורים לצורכי ריגול. הוושינגטון פוסט: לפני כחודש הובילה שיירה משטרתית כלוב ציפורים מכוסה למשרדו של הווטרינר הראשי בספארי. שופט בחדרה מוציא צו איסור פרסום על הפרשה.

שישי, ה' באדר - רשת CBS: התוכי הצליח להימלט לאחר הטיפול וחיל האוויר ניהל מרדף אחריו. שר הביטחון: במקרים הבודדים שבהם אנו נעזרים בציפורים, אין מדובר בזנים נכחדים. ובכלל, כדאי שהפולינזים יבדקו את עצמם – יש להם הרבה יותר מה להפסיד. הצא"פ מבוטל.

שבת, ו' באדר - עיתון כוויתי: מחשש שהתוכי יערוק, מטוס F-15 שיגר לעברו טיל על גבול סיני. המצרים דורשים מכוח האו"ם באזור לפתוח בחקירה. ראש הממשלה: במקרים הבודדים שבהם אנו משתמשים בתוכים נכחדים, איננו משגרים לעברם טילים.

ראשון, ז' באדר – ה'סנדיי טיימס': התוכי הצליח לחמוק מהטיל וצנח באפיסת כוחות בנגב. צה"ל סגר את האזור במשך יממה לצורך חיפושים. שר הביטחון: גם תוכים שמנסים להתחמק מטילים, מקבלים מאיתנו טיפול רפואי ויחס הגון. ח"כים דורשים הקמת ועדת חקירה ממלכתית. מאמר מערכת ב'הארץ': להעמיד לדין את הטייס שירה.

אפשר כמובן להמשיך את התרחיש הזה, אבל נדמה שהעיקרון מובן. לפרשות כאלה יש היבטים רבים: ביטחוניים, דיפלומטיים, משפטיים ואפילו פוליטיים. אבל מהזווית התקשורתית הלקח ברור: לסיפור חדשותי יש דינמיקה - חשיפה רודפת תגובה שגוררת סקופ וחוזר חלילה. הדרך היחידה לקטוע את מעגל הקסמים הזה היא לא להיגרר אחרי הפרסומים, אלא לחשוף את כל המידע שניתן – מבלי לפגוע בביטחון - בבת אחת, וכך להוציא את האוויר התקשורתי מהסיפור. אחרת, המידע יתגלה בהדרגה בכל מקרה, אך בצורה שתשאיר את הנושא בכותרות במשך ימים רבים ותמקסם את המבוכה לכל הגורמים. ההתנהלות בפרשת האסיר איקס היא דוגמה שלילית מצוינת לכך. 

מהדורת הסתר / חני לוז

מלאכת ההסתרה והחשיפה מקבלת העצמה בתקשורת המיינסטרים: החרדים מסתירים; אנחנו הנאורים - חושפים. חושפים שזיגייר היה מרגל, חושפים מה הוא עשה ועם מי הוא נפגש. חושפים איך הוא מת ונותנים הדרכה מפורטת לאסירים הבאים בתור. חושפים את שמו של פדופיל נאלח שפגע בתלמידים, וחושפים שוב ושוב את מקום מגוריו המגזרי. רק שוכחים כמה דברים בחשיפה האמיצה: כמה ימים קודם לכן נשמט מהכותרת, ממש במקרה, ש"תושב הצפון" שנעצר בחשד לפגיעה בילדות רבות הוא קיבוצניק. המגזר חמק מדיוני נזיפה.
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא