בשבע 533: מקבלי פנים

שמואל אדלמן , י"ח באדר תשע"ג

שיאו של החורף המבורך מאחורינו ועונת הטיולים כבר עומדת בפתח. מתברר שביקור באתרי תיירות לא חייב להיות תמיד גם הוצאה כספית כבדה, ויש אפילו מי שרק מחכה שתבואו לבקר כדי להדריך אתכם באופן אישי. לילה ארד-אלן ביקרה בניו יורק ונחשפה למיזם מעניין: תושבים מתנדבים להעביר לתיירים סיור בעיר, חינם אין כסף. מדובר במיזם בינלאומי שהוקם לראשונה בניו יורק לפני 20 שנה והוביל להקמת ארגון בינלאומי בשם Global Greeter Network - רשת של מקבלי פנים בינלאומית המאגדת כ-30 תכניות בערים ברחבי העולם, כולל פריז, מוסקבה, לונדון, בריסל ועוד.  

מוקסמת מהרעיון החליטה ארד לקדם את המיזם גם בעיר העברית הראשונה, והחל מהקיץ שעבר גם Tel-Aviv Greeter הצטרפה והפכה חברה בארגון הבינלאומי. ארד-אלן, תושבת כרם התימנים בתל אביב, גייסה בשלב ראשון כמה מתושבי השכונה שהתלהבו מהרעיון, ואט אט גדל מעגל המתנדבים וקבוצות של מטיילים החלו להגיע כשהשמועה עושה לה כנפיים. 

המדריכים פועלים על פי ההנחיות המקובלות בארגון: המבקרים יכולים להגיע עם חברים, בני משפחה או בגפם, במסגרת חופשה או לרגל עסקים. המארחים המתנדבים פוגשים קבוצה של עד שישה מבקרים לסיור רגלי בעיר, למשך שעתיים עד ארבע שעות. כאמור, ללא תשלום, אפילו לא טיפ. המארחים מתכננים  את הסיור על פי העדפותיהם: מקומות, אתרים ושכונות האהודים עליהם במיוחד. 

במהלך הסיור נהנים המבקרים מחוויה תל-אביבית אמיתית ושומעים לא רק על תולדות העיר, כי אם בעיקר סיפורים אישיים ואנקדוטות של המארחים ועל החיים בעיר מנקודת ראותם של המקומיים. התכנית מאפשרת למבקרים לראות את תל אביב באופן שונה, להרגיש את האותנטיות ואת האווירה, לפגוש את האוכלוסייה המקומית ולהכיר את התרבות העירונית. לאחרונה החלו גם קבוצות של ישראלים להצטרף לסיורים, ויש כאלו שחזרו גם לפעם שנייה. 

"ההרכב האנושי של המדריכים מגוון מאוד", אומרת ארד-אלן, "חלקם פנסיונרים, אך רובם סביב גיל הארבעים שמתנדבים בתכנית לצד עבודתם היומיומית. ההדרכה על ידי תושבים שאינם מדריכי תיירות נותנת לתיירים פנים אישיות של העיר. כל מתנדב לוקח את המבקרים למקומות לפי הטעם שלו. יש אחד שמסייר לשוק לוינסקי, אחר שלקח לטיול עם התל-אופן בפארק הירקון, לנווה צדק, ליפו, לכיכר ביאליק או לטיילת. מצד אחד המבקרים נהנים מחוויה ייחודית וזוכים לרושם בלתי אמצעי של תל אביב ותושביה, ומצד שני למארחים ניתנות הזדמנויות ליצור קשרים עם מבקרים מרחבי העולם ולחלוק איתם את אהבתם לעיר".