בשבע 533: כלכלת בית - פנסיה בראש שקט

דידי רוזנברג , י"ח באדר תשע"ג

כולנו רוצים לחשוב על עצמנו כצעירים לנצח, אבל כולנו בסוף נהיה פנסיונרים. היום, חשוב לזכור, הפנסיה אינה נשלטת על ידי המעסיק, אלא נתונה לשליטתכם.

ראשית, עליכם לדעת מה מצבכם הנוכחי. מדי שנה מקבל כל עמית מהגוף המנהל (קרן פנסיה, קופת הגמל, חברת הביטוח) דו"ח המסכם את סך הכסף שהצטבר. על ידי פעולה פשוטה באינטרנט או על ידי שיחה עם סוכן הביטוח אתם יכולים להגיע אל הדו"ח הזה ולראות מה מצבכם.

לאחר שבדקתם איפה אתם עומדים, יש לבחון מה נכון להמשך. יש להציב יעדים לקצבה החודשית הרצויה בפנסיה ולמשך התקופה שבה תרצו לקבל קצבה זו. ההנחה הרווחת היא ששנות הפנסיה של האדם הממוצע עומדות על כעשרים שנה, ויש להניח שתזדקקו לסכום שמגיע כמעט למשכורתכם החודשית בשנות העבודה. הנה כמה טיפים שיעשו לכם סדר. 

התחלתם מקום עבודה חדש? המעביד מחויב על פי חוק להפריש כעבור חצי שנה תשלום לקרן הפנסיה. במידה וקיימת לכם קרן פנסיה פעילה - דווחו למעסיק והוא יחויב להפריש כעבור שלושה חודשים. במידה והתחלתם לעבוד בסמיכות לסוף שנה (החל מאוקטובר) – הוא מחויב להפריש במקום.

דעו כי קרן הפנסיה מורכבת מאפיקים רבים הניתנים לחיסכון: אפיק מנייתי, שקלי, או אג"ח. ניתן לשנות את המסלול בכל שלב כרצונכם. אפשר גם להתנייד ולעבור לחברה אחרת בכל שלב שתחפצו, והמעסיק מחויב להעביר את התשלומים למקום בחירתכם. 

חשוב לבדוק את דמי הניהול (הנלקחים מתשלום ההפקדה החודשית - הפרמיה) ודמי הצבירה מסך הסכום הכולל. כיום דמי הניהול המקסימליים הם שישה אחוזים ודמי הצבירה עומדים על חצי אחוז. 

מומלץ לבדוק את התשואה שעשתה הקרן אחת לכמה זמן, ובמידת הצורך לשנות מסלול. אם אתם צעירים ולא הצטבר לכם הרבה כסף - התמקחו על דמי הניהול. אם בגרתם וצברתם סכום גדול יותר - התמקחו לטובת דמי הצבירה.

הכותב הוא דובר 'פעמונים'