גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 533ראשיהפצהמהדורה דיגיטלית: בשבעאתנחתא

איך מונעים אינתיפאדה שלישית? - שאלת השבוע

שאלת השבוע: מה צריכה ישראל לעשות כדי לבלום את גל ההפגנות של הפלשתינים ולמנוע אינתיפאדה שלישית?
28/02/13, 23:35
ירעם נתניהו

ביד חזקה ובדו"ח לוי / סא"ל (מיל') איציק שדמי, יו"ר ועד מתיישבי בנימין

העיתונאים, הפוליטיקאים ואנשי הצבא מסבירים שזו עוד לא אינתיפאדה שלישית, ולכן נולדת השאלה מה אפשר לעשות כדי למנוע אותה. אבל אנחנו כבר שם. אלימות גדולה ומתמשכת נגד אזרחים ונגד חיילים היא אינתיפאדה, גם אם מישהו יתעקש לא לקרוא לה כך. מהי אינתיפאדה? רק אם אוטובוסים מתפוצצים חלילה ברחובות? בקבוקי תבערה ואבנים, שיכולים לגרום לפציעות ואף למוות אינם מספיקים? למה לחכות לצרה גדולה יותר?

הדבר הראשון שיש לעשות הוא להכיר במציאות. אי אפשר להילחם בבעיה מכל סוג שהוא, אם לא מכירים בה. אם הצבא לא יכיר בכך שיש בעיה וחובה לפתור אותה, כשהיא עוד קטנה, נגיע להפגנות ענקיות, כמו מה שקרה במצרים ובמדינות ערב אחרות.

ראש ממשלתנו הוא אלוף ביכולת להביא אותנו גם לאכול את הדגים המסריחים, גם לחטוף מלקות וגם להיות מגורשים מהעיר. איימנו על הערבים שלא יעזו להפר את ההסכם האומלל הנקרא על שם אוסלו, וכשהתעלמו מאיתנו החליט ראש הממשלה ללמד אותם לקח, וכרגיל – הוא נופל לכל בור אפשרי. גם לא נבנה ב-E-1, גם לא אימצנו את דו"ח לוי וגם נשלם להם את הכסף שעיכבנו להם. והערבים יראו כל אחת מהנקודות הללו כניצחון שלהם, ובצדק.

אז מה עושים? הממשלה צריכה לשלם את הכסף שהיא חייבת, כי ממילא תעשה זאת וחבל שקודם נשלם על זה מחיר כבד. בו בזמן יש לאמץ את דו"ח לוי, כי זו התגובה הנכונה מול הערבים. הצבא צריך לדכא את ההתפרעויות ביד חזקה ובמהירות. צריך להחזיר את הגדודים שצומצמו בשטח, להראות נוכחות, ובעיקר - לעצור את המסיתים.

הבעיה היא שראש הממשלה מפחד, ולכן כנראה יתקפל ויתקפל ויתקפל - על חשבון כולנו. אז אולי צריך פשוט להחליף אותו?

ספונטניות מתוכננת / ד"ר דוד בוקעי, מזרחן, אוניברסיטת חיפה

הפעילות האחרונה של הפלשתינים תוכננה מראש על ידי ההנהגה שלהם. יש כאן דפוס קבוע שחוזר שוב ושוב – בכל פעם שנפתח תהליך מדיני או בכל פעם שיש ביקור מדיני, הפלשתינים מתחילים להשתולל בעידוד המנהיגות שלהם. ראינו זאת גם בתקופה של ערפאת, וכך אצל אבו מאזן, שהוא אף קיצוני יותר מערפאת. הוא אנטישמי ומכחיש שואה, והוא אינו מסכים לטרור, לא בגלל ההתנגדות המוסרית אלא מפני שלטעמו הטרור אינו אפקטיבי.

התירוץ של הפלשתינים למהומות הוא האסירים שלהם, דהיינו הרוצחים שלהם. כל פעם יש להם תירוץ חדש, וכאלה יש בשפע: ירושלים, E-1, התנחלויות ועוד.

בעבר טיפלה ישראל באפקטיביות רבה בשביתות הרעב של אותם רוצחים. לצערי, בשנים האחרונות התגובה של ישראל חלשה ולא אפקטיבית. הממשלה צריכה להשאיר את ההחלטה בעניין לשירות בתי הסוהר, ולא לפוליטיקאים שמפחדים ממה שיגידו עליהם. מישהו שובת רעב? שישבות. מישהו שורף את האוהל? שיישן בחוץ. שורפים את המזרנים? שיישנו בלי. אי אפשר שבגלל מהומות ישחררו רוצחים או יקלו את התנאים שלהם, שהם גם ככה תנאים מעולים ומעט מאוד אסירים בעולם נהנים מתנאים כאלה, כמו טלוויזיות בחדרים, ביקורים ועוד.
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא