גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 533ראשיהפצהמהדורה דיגיטלית: בשבעאתנחתא

הגיוס שצריך לבטל - שולחן עורך

מול המאמצים שמשקיע צה"ל כדי לגייס לשורותיו את בנות המגזר הדתי-לאומי, יש לפעול ציבורית ופוליטית לביטול גיוס החובה של בנות, שאינו בא מתוך ערך ביטחוני אמיתי.
28/02/13, 23:35
עמנואל שילה

1.

בעוד תשומת הלב הציבורית מופנית כולה בימים אלו לשאלת גיוסם של גברים מהמגזר החרדי לצה"ל, רוחשת כל העת מתחת לפני השטח פעילות ערה סביב גיוסן של בנות מהמגזר הדתי-לאומי. 

הגישה המרכזית במערכת החינוך הדתית-לאומית מקבלת את עמדת הרבנים הראשיים מימי קום המדינה ועד ימינו, אשר מתנגדת לשירות בנות בצבא מסיבות חינוכיות והלכתיות כאחד. בהתאם לכך מפנים רוב מוסדות החינוך הדתי את בוגרותיהם לשירות לאומי. מאז ומעולם היו גם בנות דתיות שבחרו להתגייס לצבא, אם למסגרת כלל צה"לית ואם למסגרת ייעודית לחיילות דתיות, למשל גרעיני הנח"ל של תנועת בני עקיבא או מסלול מורות חיילות של האגף לתרבות תורנית. מה שהתחדש בשנים האחרונות הוא מאמץ מכוון שמתבצע על ידי שלטונות צה"ל במטרה להגביר את זרם המתגייסות הדתיות. או כפי שניסח זאת תא"ל מאגף כוח אדם בצה"ל באירוע פתוח לתקשורת שהתקיים בשבוע שעבר: "יש לנו רצון גדול בשילוב הבנות הדתיות". שיעור ההשתמטות של בנות חילוניות משירות כלשהו, צבאי או לאומי, הוא עצום. אבל במקום להתמקד בבעיה הזאת, צה"ל מקדיש תשומת לב ומשאבים כדי לגייס דווקא את הבנות הדתיות.

2.

כחלק מהמאמץ לעודד גיוס בנות דתיות, תומכת מערכת הביטחון בפעילותם של עמותות ומוסדות שקמו בתוך הציונות הדתיות במטרה ללוות את הבנות הדתיות ערב גיוסן ולאחר גיוסן. פעילות בולטות בגופים אלו נוהגות לטעון שמטרתם איננה לעודד גיוס בנות דתיות לצה"ל, אלא רק לסייע לאותן בנות שהחליטו מעצמן להתגייס לשמור במהלך השירות על אורחות חייהן וזהותן הדתית. בחסות טענה זו זכה למשל ארגון 'אלומה' לתמיכה פומבית של גורמים רבניים המתנגדים אמנם לגיוס בנות, אך מעוניינים שגם מי שהתגייסה לא תידרדר לחילוניות. בפועל מדובר באחיזת עיניים, וברור למדי שהגופים הללו והעומדים בראשם מתייחסים אל גיוס בנות דתיות כתופעה רצויה, ושואבים את צדקת קיומם מיכולתם להראות תוצאות בהגברת גיוסן של בנות דתיות. 

3.

כמו כל מבצע צבאי, גם המבצע לעידוד התגייסות הבנות הדתיות זוכה לליווי תקשורתי מקצועי מצד מערכת יחסי הציבור המשומנת של דוברות צה"ל. די ברור למשל שההתעסקות התקשורתית המסיבית בצעירה הדתית שסיימה קורס טיס לפני כחודשיים, נבעה בין השאר מהרצון לעודד צעירות דתיות נוספות ללכת בעקבותיה. ואכן הנווטת בחצאית סיפקה את הסחורה. בריאיון לידיעות אחרונות היא נשאלה האם תמליץ לבנות דתיות ללכת בעקבותיה, והשיבה: "לכל בת, דתייה או לא, אני אמליץ לנסות. אם מזמנים אותך, עברת את המבדקים ומצאו אותך מתאימה... אז כן - בואי תנסי". אגב, הסיפור על הנווטת בחצאית הארוכה הוא הטעיה בפני עצמה. אי אפשר באמת לעבור קורס טיס בחצאית, כפי שמעידה הנווטת ת' באותה כתבה: "ביומיום הייתי עם מכנסיים של מדי ב' או עם סרבל, בדיוק כמו כולם". גם החשיפה התקשורתית הנרחבת לחיילת קרקל מאלעד שהרגה מחבל על גדר המערכת בדרום משרתת את המגמה הזאת. מול מערכת משומנת כזו של יחסי ציבור צריכים גם ראשי החינוך הדתי לחשוב כיצד לנהל הסברה מקצועית ויעילה בכיוון ההפוך, ולא להותיר את מחנכיהן הישירים של הבנות להתמודד בכוחות עצמם מול עוצמת התעמולה של המבקשים לגייס עוד ועוד בנות דתיות.  
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא