גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 533ראשיהפצהמהדורה דיגיטלית: בשבעאתנחתא

על הלחם לבדו? עם קצת חומוס... - צרכנות

28/02/13, 23:35
פנחס ורבקה קופר

על הלחם לבדו - טיפים לאפייה עם קמח מלא

בעבודה עם קמח מלא מומלץ ללוש הרבה את הבצק. לישה ארוכה משחררת את הגלוטן שבקמח וגורמת לבצק להיות גמיש ונוח יותר לשימוש.

באפייה עם קמח מלא מומלץ תמיד להשתמש קודם ב-¾ מכמות המים ולהוסיף את יתרת המים לפי הצורך.

איך נדע שהלחם אפוי? הלחם מאבד ממשקלו כ-10 אחוזים בזמן האפייה, כיוון שחלק מהנוזלים שבבצק מתאדים. בנוסף לכך ניתן להפוך את הלחם ולנקוש על התחתית. כשהלחם מוכן יישמע צליל חלול.

לאחר הוצאת הלחם מהתנור יש להניחו על רשת או להפוך אותו על גבו כלפי מעלה, כדי למנוע מהאדים להרטיב את הלחם מלמטה.

באפיית לחם מקמח כבד, כמו 100% שיפון, עדיף להכניס לתערובת קמח קל יותר, בין 25% ל-50% מכמות הקמח הקיימת. לדוגמה: 750 גרם קמח שיפון עם 250 גרם קמח לבן.

בהכנת בצק יש לערבב תחילה את החומרים היבשים למעט המלח, לאחר מכן את החומרים הרטובים למעט השמן, ורק לאחר שמתגבש בצק יש להוסיף את השמן והמלח.

בעבודה עם שמרים טריים יש לבצע פעולה הנקראת 'ראש עיסה' המזרזת התפחה ובודקת שהשמרים טריים. בקערה נפרדת מערבבים (מחומרי המתכון) כוס קמח, חלק מכמות הסוכר, מפוררים את השמרים הטריים עם ¾ מכמות המים, מכסים וממתינים כ-15 דקות עד שהתערובת מתחילה לתסוס. לאחר שהעיסה מוכנה מוסיפים אותה לחומרים היבשים וממשיכים את התהליך כרגיל. ניתן לבצע פעולה זאת גם בשמרים יבשים אם לא בטוחים מה טריותם ובכדי לזרז התפחה.

אם מוסיפים לבצק צימוקים או אגוזים יש להוסיפם לקראת סוף הלישה. כך הבצק ישמור על צבעו והתוספות על צורתן.

בהכנת לחם מקמח כבד מומלץ להוסיף מחמצת שאור על מנת שהבצק יהיה קל ואוורירי יותר. את המחמצת מכינים לפחות 12 שעות לפני הכנת הבצק. מערבבים כמות שווה של קמח מנופה ומים (לא יותר מ-30% מכמות הקמח), מכסים את הקערה ונותנים לתערובת לתסוס כ-12 שעות מחוץ למקרר, ומוסיפים לבצק. 

באדיבות 'על המשקל' - רשת חנויות מוצרי טבע, תבלינים ופיצוחים
                                 
מבזקי צרכנות

'אסתי לאודר' מציעה ברשתות הפארם מארזי מתנה מהודרים: מארז Resilience למיצוק וקמטים בתיק איפור יוקרתי המכיל קרם למיצוק העור וטיפול בקמטים, סרום לטיפול בקמטים, קרם עיניים, וניקוי פנים עשיר בלחות (530 ש"ח); מארז Idealist Even Skintone Illuminator לטיפול בגוון עור לא אחיד, המכיל סרום לטיפול בכתמי פיגמנטציה ואדמומיות, קרם לחות בהגנה של נוגדי חמצון, וקרם עיניים (450 ש"ח); ומארז Advanced Night Repair לעור יפהפה, המכיל סרום Advanced Night Repair המטפל בסימני הזדקנות, קרם לחות Revitalizing Supreme אנטי אייג'ינג, וקרם Advanced Night Repair לעיניים (440 ש"ח).
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא