מודים אנחנו

מי שלא מפחד מההברה החסידית ייהנה ב'אודה לקל' מאלבום מושקע וגדוש כוכבים ועם הרבה נשמה.

אמציה האיתן , י"ח באדר תשע"ג

'אודה לקל', ישראל ורדיגר

יושב לו מלחין, העט בידו, הפסנתר ערוך ומוכן והוא שובר את הראש: 'אילו מילים אני אלחין הפעם?' שוב רצות מול עיניו האותיות המרכיבות את המילים: "אני מאמין באמונה שלמה", "אשר ברא ששון ושמחה", "ולירושלים עירך", ואיך לא – "י-ה אכסוף נועם שבת". הוא מנסה להיות מקורי, להמציא את הגלגל, אבל שום דבר חדש לא עולה בראשו. בלית ברירה הוא פותח את פירוש 'אור החיים' לספר דברים ומלחין את המשפט המתאים ביותר שמצא: "אם היו בני אדם מרגישין במתיקות ועריבות טוב התורה, היו משתגעים ומתלהטים אחריה". 

ובכן, התיאור שתיארתי עד כאן הוא אמין לחלוטין, לפחות כמו הסרט 'חמש מצלמות שבורות'... אבל באמת יש שיר עם המילים האלה והוא כלול באלבום החדש של ישראל ורדיגר 'אודה לקל' (הקו"ף במקור). באופן כללי, היה לי קצת קשה עם המילים באלבום הזה, בגלל ההברה החסידית שבה מבוצעים כל השירים. אבל פרט לנתון הזה מדובר באלבום מאוד מושקע, המחבר יחד כישרונות מוזיקליים בלתי מבוטלים. 

קודם כול, ישראל ורדיגר בכבודו ובעצמו. כבן למשפחת ורדיגר המוזיקלית (נכד של דוד ורדיגר ואחיין של מרדכי בן דוד), הוא לא מבייש את הפירמה ובקולו הנעים עושה רק טוב לשירים. המפיק המוזיקלי המנוסה יוסי טיברג עם שותפו גרשי מושקוביץ הביאו לפרויקט מלחינים מהשורה הראשונה. מי מאיתנו לא אוהב את הלחנים של הרב הלל פלאי או של פינקי וובער? תשלימו את התמונה עם יהושע פריד ויענקי בריסקמן שעסקו בעיבודים של השירים, ובהכרח תגיעו לתוצאה מצוינת. 

כרגיל, התחברתי יותר לשירים השקטים הנוגעים בנשמה. הרשו לי להתייחס לשניים מהם: 'שבתי לירושלים' ו'מידת הרחמים'. המילים של השיר הראשון לקוחות מתוך הקינות לליל תשעה באב, ובאמת נס הוא שעדיין לא הלחינו אותן (לפחות לפי הידוע לי) – "תמהר ישועה ותחיש גאולה ותשוב לירושלים ברחמים רבים". החלק השני לא פחות חזק: "כה אמר ה', שבתי לירושלים, ברחמים ביתי יבנה בה". דוד קליין הלחין את המילים שכוללות גם תפילה וגם הבטחה, בנעימה הנכונה לבקשה ובמנגינה המדויקת להבטחת הגאולה. פריד, המעבד, הוסיף בסוף השיר כארבעים שניות של סגיר מאוד מיוחד עם סיום מקהלתי נהדר, דבר המצריך אומץ ומחשבה מקורית, ועל כך אין לי אלא לשבח. גם הלחן של הרב הלל פלאי למילים מתוך הסליחות "מידת הרחמים עלינו התגלגלי", מתחבר באופן מדויק למילים ולאווירה של תקופת הסליחות.

לסיכום, מי שמסתדר עם ההברה החסידית ייהנה מאלבום משובח ומגוון שנוגע בנשמה היהודית.