גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 533ראשיהפצהמהדורה דיגיטלית: בשבעאתנחתא

צבא למהדרין - בגליון השבוע

מלב האליטה החרדית של בני ברק, הרב דוד בלוך – ממקימי גדוד הנח"ל החרדי - לא חושש לתקוף בחריפות את מעצבי ההשקפה במגזרו על התנגדותם הגורפת לגיוס לצה"ל וליציאה לעבודה. הוא מונה את הישגיו המבצעיים המרשימים של הגדוד, לצד השמירה על מסגרת הלכתית מוקפדת בכל פרט. הרב בלוך חושף תמיכה מפתיעה של גדולי הדור הליטאים בנח"ל החרדי, וקובע כי מסגרות נוספות בצה"ל באותה מתכונת יהוו את נוסחת הפתרון לשוויון בנטל.
28/02/13, 23:35
אברהם בנימין

החזות החרדית הקלאסית של הרב דוד בלוך (62), איננה רומזת מאום על המהפך שהוביל יחד עם קומץ משוגעים לדבר בגיוס נוער חרדי לצבא, הרבה לפני השיח המתוקשר על שוויון בנטל. גדוד הנח"ל החרדי, שלוחמיו זכו לא פעם בתעודות הצטיינות ובשבחים על פעילותם המקצועית, החל לפעול לפני כ-15 שנים ביוזמה שהגיעה מלב לבו של הציבור החרדי, וזכתה לברכתם המהוסה של ראשי הרבנים. 

צילום: עופר עמרם

השילוב בין העמדות שמשמיע הרב בלוך קשה בהתחלה לעיכול. לאורך השיחה מתחזקת התחושה כי אכן מדובר כאן בחיבור מיוחד בין סדר יום חרדי-תורני מובהק, לבין התנהלות פרגמטית שרואה צורך ליטול חלק במשימות הלאומיות. מחד הוא מותח ביקורת חריפה על העיתונות והעסקנות החרדית, "שקידשו את העוני, והפכו מצבים של בדיעבד לאידיאליים". מאידך הוא מצהיר כי הוא בעד קיומם של 'קווי מהדרין', ומצדיק את מוסדות החינוך החרדיים שלא מקבלים לשורותיהם ילדים ממשפחות "המוגדרות כחרדיות-מודרניות", בהן ההורים אינם מדקדקים במצוות ובצניעות. הוא מצהיר על קנאתו בעולם הערכים של הציבור הדתי-לאומי, אך מדגיש שוב ושוב כי הוא חלק מהחברה החרדית. 

"בכל דרך חיים יש מעלות ערכיות, שגורמות בהכרח גם לחסרונות ערכיים. בחרתי בחברה החרדית כי זו החברה היחידה שדרך החיים שלה, עם החומות הגבוהות שמגינות מכל השפעה מבחוץ, הצליחה להוכיח שיש ביטחון מרבי שגם הנין שלי ישמור תורה ומצוות ברמה גבוהה. זה הערך העליון מבחינתי, למרות הכשלים הערכיים שנגרמים עקב צורת חיים כזאת", הוא מסביר.

מאידך, הוא מוסיף כי "ההבדל בין התורה שלומדים אצל החרדים והתורה שלומדים אצלכם", הוא מצביע עליי, "שאצלנו מדברים הרבה על העולם הבא, על המידות והתיקון שלי, ואצלכם מדברים על תיקון העולם הזה. אצלנו תיקון העולם הזה הוא במישור הסגולי. זה לא נמדד בשיפור שאני והחבר שלי נעשה כדי להרבות בכך כבוד שמיים. הכל נמדד במעין רמה מיסטית ולא ברמה הארצית. אלו שתי שפות אחרות, למרות ששנינו לומדים באותה הגמרא. אני אומר את זה בקנאה ובכאב". 

"'שריפת' הבחורים היתה טעות"

רחוב רשב"ם בבני ברק, בו מתגורר הרב בלוך, נחשב לסמל בולט של האליטיזם הליטאי. בין תושביו הבולטים של שיכון חזון אי"ש אפשר למנות את האדמו"ר מגור ואת הרב חיים קנייבסקי. למרות הדעות שהוא מפיץ במשך שנים ארוכות, ועדיין נחשבות כנון-קונפורמיסטיות, מעיד הרב בלוך כי מעולם לא נפגע באופן ממשי בשל אמירתן. 

"עברתי את המסלול החרדי הרגיל", מונה הרב בלוך במהירות את תחנות חייו. "יליד קוממיות, המושב החרדי-שיתופי של תנועת פועלי אגודת ישראל, לימודים בישיבה קטנה, ואחר כך בישיבת פוניבז'. אחרי החתונה למדתי כמה שנים טובות בכולל חזון אי"ש, ואז החלטתי שאני רוצה לצאת ללמד". 

אחד מראשי הכולל פנה לרב יהושע יגל זצ"ל, ראש המדרשיה, והציע לו לצרף לצוות את האברך הצעיר. בלוך סיים באותם ימים שירות צבאי קצר ברבנות הצבאית במסגרת שלב ב', ונותר לשרת בה במילואים עוד שנים ארוכות כרב גדודי. "ברגע שהחלטתי שאני רוצה לצאת לעבוד, הלכתי לצבא. ההיגיון הזה היה לי ברור וליווה אותי לכל אורך שנותיי בעולם הישיבות. הרב יגל ננעל עליי", מחייך הרב בלוך. "מי שהכיר את הרב יגל ידע שאי אפשר היה להגיד לו לא". 
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא