גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 533ראשיהפצהמהדורה דיגיטלית: בשבעאתנחתא

עוד חנן חי - בגליון השבוע

עולם היצירה סביב דמותו של חנן פורת ז"ל פורח, וללא תיאום מראש יצאו לאחרונה לאור שני ספרים וסרט תיעודי אודותיו, וביוגרפיה נוספת נמצאת בתהליכי בהכנה. נתוני מכירות הספרים מפתיעים, ומבקרי הסרט מפרגנים ומודים שהדמות מצליחה לקלף את מעטה הציניות שאנו עטופים בו. היוצרים מספרים על הרגעים המרגשים בעבודה מול חנן, ומסבירים כי "הציבור צמא לדמות מופת כזו, שהיתה מחוברת לארצישראליות אבל בלי טיפת זיוף".
28/02/13, 23:35
שפרה ריפקין

סרטו של הבמאי גיל מזומן 'איש אמונים', העוסק בחייו של חנן פורת, נפתח בסצנה מרטיטה. פורת יושב על כיסא בחצר ביתו שבכפר עציון. אותות מחלת הסרטן ניכרים היטב על פניו, דיבורו איטי ומתקשה, אך עיניו יוקדות. "אתה מפחד מהמוות?" שואל הבמאי ישירות, וחנן משיב באומץ: "כהוא זה לא מפחד". התשובה הזו מסמלת, אולי יותר מכול, את חנן פורת האיש. המנהיג שהניח את אבן היסוד להתיישבות היהודית ביהודה ושומרון וידע מאבקים רבים בחייו, הזכיר תמיד כי הפחד הוא האויב הגדול ביותר. גם כאשר היה ברור כי מצבו הרפואי בכי רע, סירב חנן להיכנע לנבואות שחורות. "אני מתבונן בתכלת השמיים, ואני אומר: יש אור שהוא אור גבוה מעל החיים כאן עלי אדמות", נהג לענות כשנשאל על המוות.

גם בשמאל מתרגשים

גיל מזומן, שהתלווה לפורת בימיו האחרונים וסבב עמו בכל תחנות חייו, מספר כי השתלשלות האירועים שהביאה ליצירת הסרט היא לא פחות מאשר השגחה פרטית. "הרעיון לסרט התחיל מפנייה של ישיבת 'בית אורות' אליי, כדי שאעשה סרטון קצר ליום ירושלים. הצעתי להם להביא את סיפורו של חנן פורת על מלחמת ששת הימים, והם שמחו על הרעיון המקורי. מיד פניתי לחנן, שאז כבר חלה, וצילמתי אותו לסרט עבור הישיבה. לאחר שהסתיימה ההקרנה, יצאתי עם תחושת החמצה חזקה מאוד. אמרתי לעצמי שלאישיות כזו מיוחדת מגיעה פלטפורמה גבוהה יותר מסרט קטן המיועד לקהל מצומצם. הרגשתי שאני רוצה לחשוף את חנן לקהלים גדולים יותר של אנשים שלא הכירו אותו, וסרט הוא ההזדמנות היחידה שלהם להתוודע אליו, פנים אל פנים". 

כשרעיון הסרט הבשיל בראשו, פנה גיל בשנית לחנן פורת וביקש ממנו להשתתף בפרויקט. להפתעתו, חנן לא מיהר לתת את אישורו לצילומים. "הוא מאוד התלבט וראיתי שקשה לו לקבל החלטה מיידית. בסוף נפגשנו בכפר עציון ושמעתי ממנו איך הוא רואה את הסרט. היה לו חשוב מאוד שהדרך והערכים ישתקפו בצורה אמיתית על המסך, ולא באילוץ. הוא סיכם את זה במשפט אחד שמלווה אותי מאז: 'אני מוכן להשתתף בסרט רק אם הוא לא יעסוק בי אישית, אלא בדרך'. האמת היא שלקח לי זמן להבין עד הסוף למה הוא התכוון. אבל במהלך הצילומים ראיתי שהסרט מכוון לשם. למפעל ההתיישבות האדיר שהוא עמד בראשו, ולחזון הגדול שטיפח כל ימיו. התוצאה הייתה שהסרט תאם לבקשתו, אך הוא לא זכה לראות אותו בשלמותו".

אמרת בעבר שניסית להציג בסרט את המורכבות של חנן הכללי למול זה הפרטי.

"נכון. לחנן פורת הייתה מורכבות מסוימת. מצד אחד איש תקשורת מנוסה ופוליטיקאי מוכר שנחשף בצורה רחבה בציבור הישראלי, ומנגד איש משפחה, אב ל-11 ילדים, ששמר בקנאות על פרטיותו. ידעתי שאני רוצה להביא את שני צדי המתרס ולהאיר את חנן מכל זווית אפשרית. לכן העבודה על הסרט נעשתה בצורה עקבית ומדויקת והכריחה אותי להיות הכי נאמן למקור, מה שגרם לי בסוף לעבוד על הסרט שנתיים וחצי". 

כולל עריכה?   

"ממש לא. את השעות האינסופיות בחדר העריכה הפסקתי לספור. הייתי נכנס בבוקר ויוצא באמצע הלילה. לא ויתרתי לעצמי ושיניתי כל הזמן את התסריט המקורי. הכנסתי קטעים והשמטתי אותם, החלפתי את המוזיקה שוב ושוב, ויצרתי כמה גרסאות כדי לבדוק מי מהן תהיה הטובה ביותר. המטרה הייתה שגם אנשים שהתנגדו בחריפות לדרכו, יבינו מאיפה הגיע ומניין שאב את העקרונות שלו". 
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא