חדשות ערוץ 7

פופולארי: תג בכותרות
גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 40ראשיהפצה

הוי ארצי - בגליון השבוע

13/11/87, 00:00
חגי סגל

שתי מדינות לעם אחד

מנהיג המפד"ל, אפי איתם, חש מובס בערב חג השבועות, לאו דווקא בשל פסגת עקבה. סמוך לכניסת החג הוא שב הביתה מסיור מדכדך מאוד בשמי ישראל. נציג הסיירת הירוקה ערך למענו ולמען בכירי משרדו יום עיון פרטי בנושא הבנייה הערבית הבלתי חוקית. במשך שעה ארוכה הוא הראה להם מהאוויר כיצד השתלטו הבדואים על שטחים עצומים במרחבי הנגב.

המטוס הקל הנמיך טוס מעל קיבוץ רביבים, המוקף כבר ב-360 מעלות על ידי בנייה בדואית בלתי חוקית, ממש עד לגדרות. מראה דומה נשקף באזור שדה התעופה הצבאי בנבטים. מרחב האוויר של השדה עדיין נמצא בריבונות ישראל, אבל הנגישות היבשתית אליו שואפת לאפס. רשויות החוק נכנעו שם כניעה מוחלטת לגייסות הבינוי הבדואיות.

ליד ערד הצביע הטייס על וילה נאה עם גינה רחבת ידים ובריכה נאה. היא שייכת לחבר-כנסת לא יהודי, שבתקופת ממשלת רבין קיבל מהשלטונות הכרה רטרואקטיבית במאחז הבלתי חוקי שלו. אחר-כך הם טסו צפונה, כדי לגלות שהמצב בגליל התחתון לא פחות חמור. שלוש רצועות ארוכות של בנייה ערבית פרועה מבתרות אותו באופן בלתי הפיך.

על פי הממצאים שנמסרו לשר איתם, יש 60 אלף מבנים בלתי חוקיים בישראל, רובם ככולם בבעלות ערבית. בעוד כשלושה שבועות אמורה הממשלה להקדיש דיון מיוחד לעתידם. אם אריאל שרון לא יהיה נחוש בסוגיה זו כמו בסוגיית המאחזים ביש"ע, הפלשתינים ידרשו מדינה גם בנגב ובגליל עוד בקדנציה של דורנו. לאור היקף הבנייה הבלתי חוקית באזור רמלה-לוד לא מן הנמנע שיהיה להם אפילו רצף טריטוריאלי בין שני האזורים.

פריצת דרך

מפקדי צה"ל באזור בנימין גילו השבוע תושיה רבה נוכח פני האויב. הם פתחו את מבצע הסרתו של מאחז עמונה-צפון בפריצה של גדר הביטחון החוצצת בין עפרה לבין הכפר הערבי העויין סילוואד. נגמ"ש צבאי דרס אותה חיש קל כדי לפרוץ דרך למנוף שבא אחריו. דא עקא, בדרך חזרה לבסיסם נתקלו כוחותינו בחסימה של המקומיים, והמנוף נתקע למשך שעות. אל"מ רוני נומה, מח"ט האזור, פתח עימם במו"מ ממושך, שבסיומו הוסכם על הסרת החסימה ועל שיקום הגדר בידי הצבא.

אבל בבוקר גילה רכז הבטחון של היישוב שהגדר עדיין פרוצה, ודווקא בנקודה המועדת ביותר לחדירת מחבלים. אביתר כהן, מג"ד במילואים תושב המקום, ומתנדבים נוספים נאלצו לשקם אותה בעצמם.


מותו של סוכן

שארית הפליטה של הקהילה הקומוניסטית בארץ הלכה השבוע בלאט אחרי ארונו של מאיר וילנר. נוכח הקבר הפתוח הזכיר בנו של המנוח את התפנית האידיאולוגית הטרייה בעמדותיו של אריאל שרון, וטען שהדבר מוכיח את עוצמת החזון של אבא. הוא הרי קרא לסיום הכיבוש ולהקמת מדינה פלשתינית כבר בשנות השישים.

גם בעיתונות נכתבו דברים חמים דומים על וילנר. פובליציסטים טענו שהוא הוכפש כל השנים על לא עוול בכפו. לרגע היה נדמה שמדינת ישראל איבדה את אחד מטובי בניה.

מה שלא הוזכר השבוע, משום מה, היה מידע מרתק על וילנר שנחשף באמצע שנות התשעים, אחרי נפילת חומת ברלין. כתב 'ידיעות אחרונות' בגרמניה נבר אז בארכיון המפלגה הקומוניסטית המזרח גרמנית ומצא שם תיק המנציח פרטים מודיעיניים על הכור בדימונה, שוילנר העביר בשנת 63' לאחד ממנהיגי מזרח-גרמניה. הוא דיווח להם, שהכור החדש פועל אך ורק לצרכים צבאיים ושעובדים בו מדענים מישראל וממערב גרמניה. בכך הזים את גירסת ישראל, כאילו המפעל המסתורי בנגב הוא בית-חרושת תמים לטקסטיל, וגם סתם את הגולל על הערכות מומחים בעולם, לפיהן הכור מיועד לצרכים אזרחיים גרידא. מסמכים נוספים שנחשפו בארכיוני מזרח-גרמניה עוררו חשד שוילנר חלק את סודותינו עם הגוש הקומוניסטי עד ערב מלחמת לבנון.

איסר הראל ז"ל, הממונה על שרותי הבטחון בתקופת פריחתו של הקומוניזם הישראלי, אמר לי בעקבות הפרסום ב'ידיעות', שהמידע החדש על וילנר בכלל לא מפתיע אותו. הוא תמיד חשד באיש. ובעצם, מי לא חשד בו? רוב הישראלים בשנות השישים והשבעים התייחסו למנהיגי רק"ח כאל סוכנים זרים. אף-על-פי-כן לא ננקטו מעולם צעדים להוצאת המפלגה אל מחוץ לחוק. וילנר נתפס כקוריוז וכמופת לסובלנותה של הדמוקרטיה הישראלית. היא נמנעה מלמצות את חקירת החשדות נגדו מחשש שייתברר שגם חברי כנסת עלולים להיות בוגדים.

הבהרה

לרגל נעילת ועידת עקבה שיגר דוברו של שמעון פרס הודעה משונה משהו לביפרים של הכתבים הפוליטיים: "ישראל תישאר יהודית אם יישמר הרובע היהודי". לרגע היה נדמה שאדריכל אוסלו מבשר בזאת על מהפך אידיאולוגי שלו בנושא ירושלים, אך עד מהרה נשלחה לביפרים הנ"ל הודעת תיקון: "נא לשים לב להודעה של פרס. הניסוח צריך להיות 'אם יישמר הרוב היהודי'".

הבטחה

"בעזרת השם נשמור על הסטטוס קוו" (אורי לופולינסקי, שעה קלה אחרי היוודע נצחונו).


עברנו את פרעה

242, גונאר יארינג, תוכנית רוג'רס, 338, קיסינג'ר, ועידת ג'נבה, תוכנית האוטונומיה, תוכנית ריגן, יוזמת שולץ, הסכם לונדון, ועידת מדריד, השיחות הבילטרליות, ג'יימס בייקר, אוסלו א', אוסלו ב', ועידת שארם, דניס רוס, ועידת וואי, פסגת קמפ-דייויד, שיחות טאבה, מתווה קלינטון, ג'ורג' טנט, גנרל זיני, התוכנית הסעודית, מפת הדרכים.