בשבע 43: חוזרים על אותה טעות פעמיים

בעקבות ההצעה האמריקנית לחידוש הסיורים המשותפים בעזה, נפגשנו עם סא"ל קובי מיכאל, מי שהיה מפקד שיתוף הפעולה הישראלי-פלשתיני. מיכאל טוען שחידוש הסיורים היום אינו ריאלי ועלול לעלות בחיי אדם

שלמה בלס , כ' באייר תשס"ג

סגן אלוף (במיל.) קובי מיכאל, לשעבר מפקד שיתוף הפעולה הישראלי-פלשתיני, היה אחראי עד פרוץ האינתיפאדה האחרונה על הסיורים המשותפים בצירי עזה. לאחרונה היו דיווחים על הצעות מהצד האמריקני לחזור ולעשות פטרולים משותפים בין הישראלים לפלשתינים.

אתה פיקדת בעבר על הפטרולים הללו ועכשיו אתה חוקר את הנושא במסגרת הדוקטורט שלך. אתה יכול, קודם כל, להזכיר לנו על מה מדובר?

"הייתה לי ההזדמנות להיות אחד ממייסדי שיתוף הפעולה הביטחוני בזמן הסכם עזה שנחתם במאי 94'. הפטרולים היו בשיתוף של צוותים ישראליים וצוותים פלשתיניים שהיו אמורים לעבוד ביחד 24 שעות ביממה, בדרכים ובכבישים הראשיים שהיו בשימוש ההתיישבויות הישראליות והפלשתינים. שיתוף הפעולה נועד לפתור בעיות ולמנוע תקריות בין האוכלוסייה הפלשתינית לישראלית, ובמיוחד בין הפלשתינים לכוחות צה"ל".

זה לא הצליח במיוחד.

"זה לא הלך בכלל. באופן כללי, לפחות בהתחלה, היו כמה הצלחות, אבל זה היה תחת האופוריה של תחילת תהליך השלום, כשכולם חשבו שאנו סוללים דרך חדשה למזרח תיכון חדש. הייתה הרבה אופטימיות והאווירה הייתה חיובית ביותר. אבל זה היה ממש בהתחלה. בסוף שנת 94' התחילו פיגועי ההתאבדות. זה התחיל ברחוב דיזנגוף בתל-אביב והגיע גם לחבל עזה. אז הבנו מהר מאוד שיש לנו בעיות רציניות וקשיים בפטרולים המשותפים".

לא מדברים באותה שפה

אתה יכול לתת דוגמאות?

"כן, כמובן. קודם כל, כשאנו מדברים על שיתוף הפעולה צריך להבין שיש הבדלים עצומים בין שיתוף פעולה צבאי וביטחוני לבין שיתוף פעולה מודיעיני. זה לא אותו דבר. כאן אנו מדברים על שיתוף פעולה צבאי. כשצריך לשתף פעולה מבחינה צבאית צריך לדבר באותה שפה ולהיות מאורגן באותו צורה, או לפחות בצורה דומה. הגדרת מטרות הפעילות צריכה להיות ברורה מאוד. המטרות של הישראלים היו שונות לגמרי מאלו של הפלשתינים. מטרת הישראלים הייתה להבטיח את חופש התנועה של המתיישבים והישראלים שעוברים בחבל עזה, בעוד מטרת הפטרול הפלשתיני הייתה למנוע מכוחות צה"ל מלעצור אוכלוסייה פלשתינית; כך שהיה ניגוד בין המטרות של הקבוצות.

"היו גם פערים קריטיים – תרבותיים בכלל וארגוניים בפרט. היו פערים בידיעת השפה, במעמד, בגיל. כך שהתקשורת הייתה מאוד דלה. הדבר הכי בסיסי הנדרש לשיתוף פעולה הוא לדבר אחד עם השני. כשאינך יודע את השפה, אינך יכול לתקשר עם עמיתיך".

אני זוכר תקרית בין הכוחות הפלשתיניים והישראליים שכללה אפילו שליפת נשק.

"בהחלט, הייתה אלימות. מילולית ופיזית. היה אפילו שימוש ברובים בצד הפלשתיני במקרים רבים. אני בעצמי הייתי תחת איום של נשק פלשתיני. אני חושב שהבעיה העיקרית הייתה שההסכמות לא היו ברורות, כלומר התפיסה על מה מבוסס שיתוף הפעולה הביטחוני. לפי פרשנותי, לא היה כלל שיתוף פעולה כזה. במקרה הכי טוב היה לנו תיאום פעולות בשטח ברמה נמוכה. קשה מאוד לשתף פעולה ולפעול תחת נסיבות של קונפליקט, במיוחד כשהוא קונפליקט לאומי קיומי. על מנת להצליח אין אופציה אחרת חוץ מהתערבות של צד שלישי. זו הייתה אחת הסיבות שהתפיסה נכשלה, כי לא היה לנו צד שלישי".

האמריקנים לא מבינים את המצב

עכשיו כשיש צד שלישי, כשארה"ב מעורבת היטב בתהליך השלום, אולי הזמנים השתנו, אולי אפשר לחזור לפטרולים משותפים?

"אני חושב שזו אפילו לא אפשרות, אפילו לא באופן תיאורטי. זה יהיה אסון אם ינסו ליישם את ההצעה הזו. אנחנו כרגע במצב יותר גרוע משהיינו לפני שפרצה האינתיפאדה הנוכחית. בין הצדדים אין אמון, יש עוינות עצומה. אין אף ישראלי, ובייחוד לא כוחות ישראליים, שיכולים להיכנס לתוך ערים פלשתיניות בלי להסתכן בנזק או באבדות בנפש. אני לא חושב שכוחות פלשתיניים יגנו על כוחות ישראליים מפני האוכלוסייה הפלשתינית. לדעתי אין לנו שום בסיס לשיתוף פעולה מבחינה צבאית עם הפלשתינים עכשיו, במיוחד לא בחבל עזה ובמיוחד לא בכביש מס' 4 שמחבר בין צפון חבל עזה לדרומו".

נראה שגם בכירים אחרים בצבא, לפחות באופן לא רשמי, לא אוהבים את הרעיון. מה אתה חושב שזה אומר על הבנתו של פאוול את המצב?

"כדי להיות 'פוליטיקלי קורקט' אומר שאולי ההצעה הזו היא ביטוי של תסכול של פאוול ושל ההנהגה האמריקנית, אולי של משרד החוץ האמריקני. אני חושב שאין להם שום מושג על המצב, ואני לא מאשים אותם. אפילו בצד הישראלי אפשר למצוא, אפילו היום, מפקדים ופוליטיקאים שחושבים שהפטרולים המשותפים היו רעיון מוצלח.

"אחת ממשימותיי היום היא לנסות להסביר לציבור, לפוליטיקאים ולאחרים שהתפיסה של שיתוף הפעולה הביטחוני והפטרולים המשותפים, על-פי הסכמי אוסלו והסכמי קהיר, היו כישלון גדול. איני חושב שאנו יכולים לשתף פעולה עם הפלשתינים. אפשר אולי לתאם פעולות, אבל לא לשתף פעולה. אבל אי אפשר לעשות זאת בלי צד שלישי, ועלינו לעשות זאת על-פי הלקחים משיתוף הפעולה הצבאי שהיה לנו בעבר, עד שנת 2000".


סייעו בהכנת הכתבה עידן מרילוס ושלומית קמפינסקי
ניתן לצפות בראיון המלא ב: www.israelnn.com/ae7_tv.php