בשבע 54: משפחה וצרכנות

שנה חדשה היא עוד סיבה ראויה לשיפוץ הבית ● להלן לקט טיפים לעושים במלאכה

פינחס קופר , י"ג באב תשס"ג

בדק בית

קירות
------

• אם גיליתם כי הצבע בקירות הבית מתקלף או "מתנפח" בבועות, הטיפול הטוב ביותר, הוא סיוד מחדש. כדאי לסייד את הקיר בצבע מיוחד, המיועד לכיסוי כתמי עובש ולמניעת הופעתם בשנית. ראשית, יש לקלף ולגרד את שכבת הצבע הישנה, לנקות היטב את הקיר החשוף, לצבוע שכבה ראשונה עם הצבע החדש וכעבור יום או יומיים לצבוע שוב.

• אם גיליתם כתמי עובש כדאי שתיפטרו מהם באמצעות חומרים מיוחדים להסרת עובש מהקירות ומהתקרה. מומלץ להשתמש בחומרים המגיעים כתרסיס, או עם ראש מברשת, באמצעותו ניתן למרוח את החומר על הקיר בקלות. לאחר שריססתם או שפשפתם את החומר על הקיר, יש לחכות מספר דקות, ולשטוף במים או לנגב במטלית לחה.

• תמיסה נהדרת לשטיפת קירות תוכלו לקבל אם תערבבו ארבעה ליטר מים פושרים עם כוס אמוניה וכפית נוזל לשטיפת כלים. אם ברצונכם לקבל תוצאות ממש מקצועיות, שטפו את הקירות במים נקיים לאחר השימוש בתמיסה. איפה להתחיל? הרטיבו ספוג בתמיסה והתחילו את העבודה בתחתית הקיר ועבדו כלפי מעלה. קל הרבה יותר לנגב נזילות מקיר נקי, והן אינן משאירות סימנים כמו על קיר מלוכלך. אם התחלתם לעבוד על קיר מסוים, אל תעצרו באמצע. השלימו את ניקיון הקיר כולו לפני שתיקחו לעצמכם הפסקה. אם תעצרו באמצע העבודה, יישארו על הקיר סימני חיבור במקום שעצרתם בו.

ריצופים
--------

• האבן הטבעית מאופיינת בספיגות רבה, לכן חשוב לאטום אותה מדי כמה שנים בחומר הנקרא 'סילר'. יש להימנע מלהשתמש בחומרי ניקוי חומצתיים העלולים לצרוב את פני המשטח ולגרום לחספוסו. בכל מקרה של נוזל הנשפך על המשטח יש לנגבו מייד. נוזלים הנקווים על המשטח לזמן ממושך עלולים לגרום להכתמות. מומלצת הברקה קריסטלית על הריצוף כל שנתיים שלוש. ההברקה יוצרת שכבת מגן על הרצפה, להקטנת מידת הספיגות של האריחים. לשימור ההברקה הקריסטלית יש להוסיף למי השטיפה 'חומר משמר קריסטלי'.

• הקרמיקה היא חומר סינתטי. פני השטח שלה הם כמו זכוכית כך שממילא לא ניתן להבריק אותן יותר מדרגת הייצור במפעל. היא אינה סופגת מים ולא מקבלת כתמים כמו החומרים הטבעיים, כך שאין צורך בפוליש או סילר. שימוש בחומר ניקוי לא מתאים עלול לגרום לסימנים על הרצפה, שיבלטו בהשתקפות האור, כמו שימוש בחומרי ניקוי המכילים וקס. הוקס הינו חומר שעווה המצטבר על הקרמיקה ויוצר שכבה אלסטית, עליה ניתן לראות אף טביעות נעליים. מומלץ לנקות אחת לשנה את ה'פוגות' בין האריחים עם חומר מתאים. ניתן גם לקרצף את משטח הקרמיקה תקופתית, בהתאם לצורך וזאת על מנת ששכבות שהצטברו על פני השטח יוסרו.

חדר אמבטיה
-------------

• שריטות קלות באמאייל: מומלץ לטפל בהן בעודן קטנות ולא לחכות להתפשטות התופעה. לאחר ניקוי וייבוש השטח, מורחים מעט חומר כמו 'אפליאנס-טאצ' של 'יעקובי' בעזרת המכחול הקטן שבאריזה, ומשאירים לייבוש למשך הלילה.

• ניתן לחדש ולצבוע את כל האמבטיה במידה והיא מתקלפת או שהאמאייל שלה התבלה, ע"י 'צבע אפוקסי אמאייל'. בכך מעניקים לאמבטיה ציפוי קשה, מבריק ויפה העמיד לאורך זמן. שימו לב, יש להמתין 3 ימים לייבוש סופי של האמבטיה לאחר צביעה כזו. לפני הצביעה יש לנקות את האמבטיה היטב עם חומר מסיר שומנים, לשפשף וללטש אותה ב'נייר-מים' ולייבש היטב את האמבטיה.

• כתוצאה מהלחות בחדר האמבטיה מצטברים כתמים צהובים ושחורים של עובש בין החרסינות, בחיבורים ועל וילון המקלחת. להסרת כתמי עובש אלו מומלץ להשתמש במסיר עובש בשיטת 'רסס ושטוף' המסיר באופן מיידי ובניקיון רב עוצמה את כתמי העובש מהחרסינות, מהקירות ומהתקרה. ככלל, כדאי לצבוע את קירות האמבט בצבע בעל נוסחה המעכבת את צמיחת הטחב והיווצרות העובש. ניתן להשיג 'צבע אמבט' מוכן לשימוש וכל שיש לעשות הוא לערבב ולצבוע.

• תוכלו להכין טיפול נגד טחב ועובש בעצמכם ע"י ערבוב ליטר כלור (אקונומיקה) עם כפית אחת של אבקת כביסה ושלושה ליטר של מים פושרים. קרצפו עם התמיסה את השטחים המוכתמים בטחב, ותנו לה לעבוד עד להיעלמות הכתמים. לאחר מכן שטפו היטב ויבשו. אזהרה: כאשר אתם עובדים עם התמיסה הקפידו להשתמש בכפפות, משקפי מגן והגנה לבגדים. לעולם אל תיתנו לחומר לבוא במגע עם שטיחים ובדים. נקו היטב את הנעליים שנעלתם בעת הטיפול לפני שאתם דורכים על שטיחים, ואווררו היטב את האזור שאתם עובדים בו.

• לביצוע משימת הסרת האבנית והפטריות מהברזים והכלים הסניטריים, הצטיידו באקונומיקה ובמסירי אבנית. לפעמים אין מנוס מהחלפת כלים סדוקים או פגועי ציפוי. אסלה או כיור סדוקים ניתן להחליף בעלות לא גבוהה (כ- 300 שקל לפריט), כל עוד לא מדובר בשינוי של נקודות האינסטלציה. כל שינוי כזה מגדיל מאוד את העלויות. לעיתים אפשר להסתפק רק בהחלפת המושב לאסלה (החל מ- 30 שקל) כדי לרענן את המראה של החדר.

(תודות למיכאל בשן על עזרתו הרבה בהכנת הכתבה)


אצלי זה עובד
============

גם יפה, גם פריכה
============

בני בסן מחדרה שלח למדור שלושה טיפים לאפיית חלות ביתיות לכבוד שבת, עליהן הוא מקפיד בכל יום שישי. א. כאשר הבצק מוכן לקליעה, הפסיקו לקמח אותו. רדדו אותו עם המערוך כשהוא טבול במעט שמן. ב. לאחר הקליעה, מירחו על החלות מעט מים והתפיחו. ג. בתחילת האפייה, הכניסו לתחתית התנור תבנית חד-פעמית ובה כחצי כוס מים. אפו עם המים כרבע שעה בחום של 200 מעלות, הוציאו את המים והנמיכו ל- 180 מעלות לרבע שעה נוספת.

רעיונות וטיפים למדור זה ניתן לשלוח לפקס או לדוא"ל המופיעים בתחתית הדף. בין ההצעות שיפורסמו תוגרל, אחת לחודש, ארוחה זוגית במסעדה.


"טיפול אישי"
==========

למדור זה תוכלו להפנות שאלות ייעוץ בכל עניין (לפקס ולדוא"ל שמצוין למטה). את תשובות המומחים נפרסם בטור זה.

ביצים? לא לעולמים
=========

שירה וילדר מנתניה מבקשת את עצת המדור בהסרת כתמי ביצה. ובכן, להסרת כתמי ביצה מחולצה: מפזרים על אזור הכתם מלח, משהים למשך שעה ומכבסים כרגיל. אפשרות נוספת: משרים את אזור הכתם בתמיסה המורכבת מכמויות שוות של מים וחומץ, ובמקרה של כתם עקשני במיוחד, משרים את האזור בתערובת של מים ואבקת כביסה ביו לפחות למשך שעתיים. אם הביצה נפלה על השטיח, מנגבים במגבונים לחים, ולאחר מכן בעזרת נייר סופג. אגב, אם הביצים הטריות נדבקו לקרטון, הרטיבו אותו במים פושרים.

"חדש על המדף"
============

קפוא התפוח
=========

בשטראוס לא שוקטים על השמרים גם בסוף הקיץ וממשיכים להפתיע והפעם עם גלידת פאי תפוחים. מדובר בעוגת גלידה העשויה גלים, גלים של גלידת תפוחים וקינמון משולבים בפסי קונפיטורת תפוחים וצימוקים בטעם מדהים. הגלידה החדשה יכולה להיות קינוח ראוי גם לסעודות בשריות שכן יש לה גם מהדורה מיוחדת בכשרות פרווה. המחיר המומלץ - 16.90 ש"ח.


החגיגה נמשכת
========

'עלית הרחיבה את סדרת עוגות חגיגה. בסדרה החדשה שישה חדשים המוצעים במגוון צורות אפייה, מילויים וציפויים בווריאציות של עיגול ומלבן: קפה-שוקולד, לימון, שזיפים, פקאן-קינמון, טריפל שוקולד וטריפל ריבת חלב. הפתעה נוספת הוא מחירן האחיד והנוח יחסית של העוגות - 13.50 ש"ח בלבד.


ניחוח הזהב
========

מעצב האופנה האמריקני רלף לורן משיק בימים אלה מהדורה מוגבלת של הבושם 'גלמורוס שימר'. זהו הבושם הראשון בעולם המכיל פניני זהב. ניחוח הבושם פרחוני, עשיר ומרענן, המתקבל משילוב של תווים חמים כמו מושק ווטיבר (מרכיב ריח המופק משורשים), תווים של ג'ינג'ר ולילי ותווים נוצצים כמו פנינים. אם מנערים קלות את הבקבוק ניתן לראות חלקיקי זהב צפים בבושם. התזה ישירות על העור או על השיער מעניקה מראה עדין של זוהר מנצנץ. לבקבוק עיצוב אלגנטי עגול עם מכסה מוזהב עגול ומעליו יהלום קטן, גם הוא עגול. המחיר ל- EDT 100 מ"ל - 295 ש"ח.


צעד אלטרנטיבי
===========

מכון האורטופדיה 'מדילייט' מתל השומר, פיתח בשיתוף פעולה עם 'ליידי קומפורט', יבואנית נעליים, קבקב ייחודי המיוצר עפ"י שיטת הרפלקסולוגיה המאמינה כי טיפול בכף הרגל תורם להרגעה ומנוחה של שאר אברי הגוף. חלקו העליון של הקבקב עשוי מעור נאפה, המעניק רכות, ומבנהו הרחב מאפשר נוחות לכפות הרגליים. החידוש הגדול הוא כי הקבקב מגיע עם רפידות מהפכניות הכוללות משטח זיזים לדריכה ונקודות לחץ הממוקמות תחת אצבעות הרגליים, העשויות חומר עם יכולת 'זיכרון' מיוחד המשמשות כבולם זעזועים. המחיר - 299 ש"ח.


שווה לדעת
===========

• אחד + אחד חינם ברשת מסעדות אל גאוצ'ו. בהזמנת ארוחה זוגית, מקבלים את אחד הסטייקים חינם. עדסוף ספטמבר.

• בקניית מוצרי 'טיבון ויל' ו'דלידג' ב- 29.90 ש"ח ברשת השופרסל, קוסמוס, היפרנטו ומחסני מזון, מקבלים סיר בישול אובאלי איכותי ב- 49.90 ש"ח, במקום 100 ש"ח, עד סוף ספטמבר.

• כל חולצות הטי שירט מבית 'נייק' בהנחות של 40-50 אחוז בכל סניפי רשת 'ספורט ורטהיימר', עד סוף ספטמבר.

• רשת האופנה 'לורד קיטש' יוצאת בהנחות של עד 50% עד סוף ספטמבר.

• 'חוגלה קימברלי' יוצאת במארז חיסכון על אריזת 50 מפיות 'לילי סטייל'. תוספת של 30% מפיות חינם והמחיר ללא שינוי, 9 ש"ח.

• 20% הנחה על כל תכשירי ד"ר פישר 'בוטניקס' ובנוסף, תיק רחצה מהודר ב- 10 ש"ח, בכל קנייה ממבחר תכשירי הסדרה. עד סוף ספטמבר, בכל הרשתות.

• חברת 'מעבדות ים המלח' יצרנית מוצרי הטיפוח 'אהבה' יוצאת ב- 40% הנחה על כל מוצרי סדרת 'AHAVA ADVANCED' ובנוסף, כל קרמי הלחות במבצע 1 + 1 במתנה, ברשתות 'ניו פארם' ו'אפריל', עד סוף ספטמבר.

• מארז זוג שמפו 'הד & שולדרס' יימכר ב- 35 ש"ח במקום 50 ש"ח, עד סוף ספטמבר, בכל החנויות והרשתות.

• בקניית 2 חבילות עדשות מגע של ג'ונסון & ג'ונסון ברשת 'אופטיקנה', מקבלים שובר ע"ס 50 ש"ח, לקנייה ברשת 'קסטרו' ו'קסטרו מן'.

• לרגל המעבר של מרכך הכביסה 'בדין' לאריזות חדשות ושקופות יוצאת 'יוניליוור' במבצע החדרה: 2 ליטר במחיר מבצע של 11 ש"ח, עד סוף ספטמבר, ברשתות השיווק ובחנויות.