בשבע 54: לידה כחוויה רוחנית

מדריך לידה בסגנון קצת אחר, שילווה את היולדת לא רק בפן הרפואי, אלא גם בצד הרוחני והרגשי. מומלץ גם לבעלים
ביקורת ספר להיות לאם – מדריך מקצועי ורוחני עבורך, לקראת הלידה / אביבה רפפורט .
מאנגלית: שושנה מקובר, כריכה קשה, 350 ע', הוצאת Jerusalem Publications.

עפרה לקס , י"ג באב תשס"ג

כשמדריך לקראת לידה נכתב בידי תומכת לידה שהיא גם אמא, סבתא ואשתו של רב, התוצאה שונה בתכלית מכל ספר הדרכה אחר בתחום.

"כאשר עמדתי להפוך לאם בפעם הראשונה", מספרת אביבה רפפורט בהקדמה לספרה, "גיליתי שלהתרגשות ולציפיה ללידה שחוויתי לא היו לי שותפות רבות... גם נשים שכבר היו אימהות לילדים התייחסו ללידה כאל שלב שכל אישה 'צריכה לעבור' וכאל תהליך הכרחי..."

רפפורט יוצאת נגד גישה זו ורואה את הלידה במבט של לכתחילה, כחוויה שיכולה להביא עמה צמיחה רוחנית.

בספרה מרבה הכותבת להזכיר את מי שמפתח הלידה מצוי בידיו, וכורכת את התפילה לריבון העולמים כחלק בלתי נפרד מן ההשתדלות שהיולדת יכולה וצריכה לעשות למען עצמה, למען תינוקה ואפילו למען אחרים.

פרקי הספר הראשונים עוסקים בתזונה נכונה, בכושר גופני בהריון ובסימנים של מקרי חירום, אולם מוקד הספר הוא ההכנה הנפשית והגופנית לקראת הלידה. המדריך דן בשאלות רבות, כגון מה אמור קורס ההכנה ללידה לתת ליולדת, איך בוחרים בית חולים, מה באמת תאריך הלידה המשוער ואיך לזהות שמדובר בלידה, ומתאר לקוראת את שלבי הלידה השונים.

רפפורט, שליוותה והדריכה יולדות רבות, כותבת את הספר מן הצד של היולדת ולא של המערכת הרפואית. היא מביאה חוויות של נשים, מתעכבת על רגשות ותחושות ומיטיבה לתאר את מה שהיולדת עשויה לעבור. פרק שלם בספר עוסק בבניית מערכת יחסים של אמון עם הצוות הרפואי מתוך מטרה להשרות אוירה נעימה, אך בד בבד מעודד המדריך את היולדת להקשיב לגופה ולעמוד על שלה מול דרישות הרופאים והמיילדות.

כמי שמשוחררת ממחויבות לממסד הרפואי, מתמודדת רפפורט עם שאלות שספרים אחרים נוהגים להבליע, ולא חוששת להעמיד את הנהלים של חדרי הלידה במבחן היתרונות והחסרונות (מי שחיפשה חסרונות בזריקת האפידורל תוכל למצוא אותם כאן).

הספר מעודכן למדי בכל שיטות ההרפיה, עיסויים ותנוחות לידה אלטרנטיביים, מדריך את הקוראת איך לעשות זאת וככלל, מעודד את הגישה הטבעית יותר ללידה.

ועוד צימוק מרענן: אין בספר איורים או תמונות. לא צריך לתלוש עמודים, ותוכלו להכריח את הבעל לקרוא. נגמרו התירוצים.