חדשות ערוץ 7

פופולארי: תג בכותרות
גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 60ראשיהפצה

מי שעוקר תחנות רדיו סופו שיעקור בתים - בגליון השבוע

19/09/03, 00:00

ח"כ רובי ריבלין, יו"ר הכנסת:

בית המשפט אמר את דברו, ואני מקווה שערוץ 7 ימצא במהרה דרך להשתלב בשידורים החוקיים.

הרב שאר ישוב

אני מצטער מאד על הפסקת שידורי ערוץ 7 שקידש שם שמיים ברבים והפיץ אהבת ישראל, אהבת ארץ ישראל, ואהבת תורה בכל שידוריו. אני מביע את התקווה והדרישה שלה שותפים רבבות מאזינים שתמצא במהרה את הדרך לחדש את השידורים.

הרב שלמה אבינר

תפקידם של אמצעי התקשורת זה לרומם את העם. וזה בדיוק מה שעושה ערוץ 7, ולכן צודק העם שמצביע בעד ערוץ 7 בהקשבתו, ואנחנו מקווים שבקרוב גם בעלי התפקידים יתרוממו לדרגה של העם.

תגובת אמנון דנקנר, עורך 'מעריב'

הייתי מחותמי העצומה למען ערוץ 7 לפני מספר שנים ומאז לא שיניתי את דעתי. צריכים למצוא דרך חוקית להכשיר את הערוץ ולתת לו להמשיך לשדר. אני אמנם מתנגד לחלק גדול מהדברים והדעות המושמעים בערוץ, אבל מבחן הדמוקרטיה הוא לא להגן על מי שמסכים לדעותיך, אלא דווקא על דעות אחרות.

ערוץ 7 הוא מוסד שכבר השתרש והתקבע ואין הוא דומה לאף תחנה פיראטית. הוא נותן כלי ביטוי חשוב לציבור חשוב בחברה הישראלית, וחייבים למצוא דרך להלבין אותו.

משה שמיר:

אני מצטער מאוד על החלטת בית המשפט. ערוץ 7 מילא תפקיד לאומי ציוני ממדרגה ראשונה ויש למצוא דרך לתת לו לפעול במסגרת החוק.

הרב יעקב אריאל

ערוץ 7 הוא ערוץ יהודי ייחודי שבלעדיו יחסר לקול ישראל הקול האותנטי המקורי. לא ייתכן שקול זה יאלם. עם ישראל ומדינת ישראל אינם יכולים להרשות לעצמם את השתקתו של ערוץ כה חיוני וחשוב שמאות אלפים זקוקים ומאזינים לו.

עקב אחימאיר:

כל אזרח בישראל צריך לכבד את החלטת בית המשפט ואת פסק דינו, יהא אשר יהא.

הרב דניאל שילה,b/>

תרומתו של ערוץ 7 להפצת תורה ולהפצת תפישות נכונות בנושא ארץ ישראל לא תסולא בפז. הערוץ הפך בשנים האחרונות לכלי הביטוי המרכזי ביותר לאוהבי ארץ ישראל עפ"י תורת ישראל. גם לאלה שאינם שומרי מצוות, אבל נושא הארץ הושרש בהם. תרומתו לרוממות הרוח של המתיישבים ושל הדוגלים בציונות עפ"י תורת ישראל בלתי ניתנת לשיעור.

סגירתו של ערוץ 7 היא מכה כה קשה שלא ייתכן שלא יתמלא החיסרון הזה. אני בטוח שתימצא דרך לעלות לשידור מחדש.

מוסי רז:

אני מניח שבית המשפט פסק על פי החוק, ומתפלא שזה לא קרה קודם. מצד שני חופש הדיבור הוא דבר חשוב מאוד, והייתי תומך בדרך חוקית שתאפשר למתנחלים לשדר בצורה של רדיו אזורי או משהו דומה, כל עוד יש מתנחלים.

פרופ' אלי פולק – יו"ר 'האגודה לזכות הציבור לדעת':

המקור לבעיה הוא לא בית המשפט אלא הפוליטיקאים. זהו ביזיון שהמחנה הלאומי: שרי הליכוד, המפד"ל והאיחוד הלאומי, לא הצליחו להביא לכך שיש רדיו פלורליסטי. מי שנפגע מכך זה לא ערוץ 7 אלא הציבור.

ועדת פלד המליצה על 'שמיים פתוחים' בתחום הרדיו, ושש שנים אחרי הוועדה עוד לא נעשה דבר, למרות שהממשלה אימצה את מסקנותיה. המחנה הלאומי, ולא רק הוא, אפשר למערכת שלא לתפקד.
אני מצפה שכל מי שאיכפת לו מהדמוקרטיה יבוא ויעשה את שלו. המכון הישראלי לדמוקרטיה, מועצת העיתונות, האגודה לזכויות האזרח ואגודת העיתונאים – שיבואו וידרשו מהממשלה להכשיר את ערוץ 7.

ח"כ צבי הנדל

חבריי ואני לא נאפשר סתימת פיות של ציבור שלם שאינו מסוגל להאזין לכלי תקשורת אחרים. רדיפת ערוץ 7 על ידי 'פרקליטות השמאל' לא תצלח.

ממשלת הימין תהיה חייבת לקבל החלטה מיידית על פתיחה מלאה של השמיים לשידורים כמקובל בעולם הנאור והדמוקרטי. השיטה הקיימת היום, המבוססת על טכנולוגיות ישנות אשר נהוגה במדינות טוטליטריות בהן חופש הדיבור מוגבל, חייבת להפסק בישראל

ח"כ אריה אלדד

בית משפט השלום הולך בהחלטה זו בעקבות אדוניו, הבג"ץ, שפסל חוק שהתקבל כדין בכנסת, ואשר נועד לאפשר שידור חוקי של ערוץ .ממשלת ישראל תצטרך להכיר בכך שערוץ 7 הוא הרדיו האזורי של תושבי יש"ע ולאשרו בהליך מזורז.

ד"ר רון בריימן – יו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי

חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי מאמץ את ידי אנשי ערוץ 7 במאבקם לשמר את הרדיו הלאומי בישראל, שניתן לקרא לו "קול ישראל החופשית".

ח"כ מיכאל איתן:

לא מעוניין להתייחס לנושא.

גאולה כהן:

כשהם ישבו על ספסל הנאשמים הרגשתי שאני יושבת שם, איתם. פוגעים בתחנה הכי ציונית, הכי יהודית והכי ראויה להישמע. הפשלה היא של החוק. הטיפול החקיקתי בנושא היה מחדל פוליטי, ומי שהיה צריך לעמוד למשפט הם אלה שלא הסדירו את החקיקה בזמן, וגם איתן כבל, שלא פתח שום דבר בחייו הפוליטיים חוץ מאת פיו על ערוץ 7.

אני מקווה שבסופו של דבר, כשתיפתח התחנה מחדש בקרוב, הפשרה תגרום להתפתחות הערוץ והתגברות מספר המאזינים, כמו שצריך.

ח"כ אפי אושעיה:

אני מצטער על הפסיקה, מבלי להיכנס לשיקוליו של בית המשפט. חשוב שציבור המאזינים של ערוץ 7 שרוצה לשמוע אותם יוכל לעשות כן. גם אם לא מסכימים עם הדעות המושמעות שם, הדמוקרטיה יכולה לסבול הרבה דעות, גם אם הן קיצוניות לפעמים.

גונן גינת, עורך 'הצופה':

החלטה שערורייתית מהמדרגה הראשונה, סתימת פיות אגרסיבית במסווה של שמירת חוק. מסווה – משום שעייפנו כבר מלהזכיר איך המערכת הפוליטית והמשפטית שתקה כשאייבי נתן שידר לכל המדינה מלב תל אביב ולא משום אונייה.

סתימת פיות – משום שערוץ 7 היה והנו קול רענן ושונה באוויר שבו שולט השמאל שליטה כמעט בלעדית.

אסור לאפשר את המשך סגירתה של תחנת הרדיו.

לדעתי, אפשר במאמץ משותף להביא לחקיקה מהירה שתתגבר על סתימת הפיות ותחזיר את התחנה לאוויר.

ישראל הראל:

פסק הדין הזה וסגירת השידורים מבחינתי מסמלים אטימת בית. קיבלתי צביטה בלב. ערוץ 7 היה ביתם של מאזינים רבים ונאמנים, שלרובם היה זה הבית הרוחני הבלעדי. הדבר נראה כמו תהליך עקירה, שסופו עקירת בתים. ולוואי ואתבדה.

הערוץ קם ונטל בתקיפות רשות דיבור, כי הוגיו לא הסכימו לכך שדעות מסוימות לא יושמעו. כולנו היינו מודעים לכך שיש בעיות חוקיות לא פשוטות, אולם האנשים שעמדו במרכז הערוץ לא עשו זאת בשביל עסקים.

אינני בקי בסוגיה המשפטית, אבל לא מדובר בגניבה פיזית של חפץ כלשהו, וניתן היה להעניק ארכה של חצי שנה עד שנה עד שהעניין יוסדר בחוק, ואולי לזה צריך לשאוף. אני מציע שלא להתנכל או להתנקם באנשי המשפט ולא לקטר ש'דפקו אותנו', אלא לשחק במגרש הפוליטי, שם נמצא כעת הכדור. יש לנצל את התמיכה שיש לערוץ בדעת הקהל וגם בין פוליטיקאים שאינם ימניים, אבל תומכים בחופש הדיבור.

עו"ד נדב העצני:

אינני רוצה להיכנס לשאלה החוקית שעמדה בפני בית המשפט, משום שאינני בקי בה מספיק. אני סבור שמדינת ישראל היתה צריכה להסדיר מזמן את המעמד של ערוץ 7 באופן שיאפשר לערוץ לשדר.

לצערי, העיתונות בישראל כל-כך מוטה מבחינה פוליטית ולא מבטאת את הלכי רוח המרכזיים בציבור הישראלי עד שהיא מסכנת את הדמוקרטיה הישראלית והופכת אותה לדבר מאוד יחסי.
בנסיבות האלו, בלי שאני חותם על כל מה שנאמר בערוץ 7, הרי שהוא מהווה ניסיון לתת מענה ולו חלקי להטיה החמורה, הנרחבת והמסוכנת של התקשורת ושל הנושאים שעולים על הפרק בחברה הישראלית.

מצד אחד לא הסדירו את מעמדו החוקי ומצד שני מנסים להשתיק אותו: זו פגיעה מאוד חמורה בדמוקרטיה הישראלית.

אברי גלעד

שמחה ועצב משולבים בתחושותי לגבי סגירת ערוץ 7. שמחה על כך שתחנה מפירת חוק, סוף סוף נענשת. שמחה גם על שסמל לדרך ההתנהלות של המתנחלים, נכנע לשלטון החוק. ומי יודע, אולי זה סימן לבאות. עצב על כך שכלי ביטוי חשוב, המשרת קבוצת אנשים שאני באופן אישי מעריך ומוקיר, למרות הקרע האידיאולוגי ביננו, מפסיק לתת במה לדעות שחייבות להישמע באוויר, חייבות להתנקז אל הציבוריות ולא להתבשל במחשכים ללא צינור אוורור אל הישראליות. כעת, לאחר הסגירה, חייב להיפתח מכרז לתחנה חוקית שתחליף את הערוץ ואולי תבנה על יסודותיו, כי האוויר שייך לכולם.

ד"ר חיים משגב

מיצוי הדין עם קבוצות או יחידים בעלי השקפת עולם לאומית-ציונית הפך זה מכבר לנורמה כמעט מקובלת במקומותינו. לעומת זאת, עבירות לכאורה של אנשים מ'מחנה השמאל' הרדיקלי זוכות, לכל היותר, לחיוכים של ביטול מצד מערכת אכיפת החוק. סיסמאות בזכות 'שלטון החוק' הפכו ריקות מתוכן – ולדגל בידי פורעי חוק בעלי השקפת עולם פוסט ציונית.

מעשים שגובלים בבגידה נהנים מחסותו של הערך המקודש ששמו הזכות לחופש הביטוי. ביטויים המגנים מעשים מן הסוג שעושים בימים אלה יוסי ביילין וחבר מרעיו מתוארים עד מהרה כ'הסתה' - והיועץ המשפטי לממשלה, עיניו כבר נשואות לעבר התפקיד שהובטח לו בבית המשפט. הישועה בוודאי שלא תבוא ממנו.

הדין הוא, אפוא, מאוד סלקטיבי; הדיין, למעשה, הוא כל-יכול. האנרכיה המשפטית שולטת בכיפה – ואין פוצה פה ומצפצף.

חזרנו לימים שבהם הפעיל השב"כ סוכן-פרובוקטור בקרב אוכלוסיות-יעד יהודיות.