בשבע 60: מפענח צפונות

הרב שמואל יניב התחיל לרשום את גילוייו על צפונות התורה בפנקס קטן לפני 30 שנה ● שיטת הקריאה בדילוגים אותה שיכלל חושפת נבואות על מלחמת המפרץ, השואה והסכמי אוסלו ● לפרס בסך מיליון דולר שהוצע למי שיפריך אותה, טרם נמצא דורש

רויטל שנור , כ"ב באלול תשס"ג

השבת יקרא עם ישראל את פרשת בראשית, הפרשה הראשונה בתורה. כל מי שיודע קרוא וכתוב יוכל לקרוא את המילים "בראשית ברא אלוקים את השמים ואת הארץ". אבל רק חלק מהאנשים ידעו שבמילים אלה גנוזות צפונות אדירות, שניתן לקרוא את התורה בקריאה דו-ממדית וניתן למצוא בה מילים בעלות משמעות גנוזות בדילוגים.

הנה רק דוגמא אחת מהפסוקים הראשונים שבתורה: אם תספרו ארבעים ותשע אותיות מהאות ת' שבמילה בראשית תגיעו לאות ו' שבמילה תהום, תספרו עוד ארבעים ותשע אותיות ותגיעו לאות ר' שבמילה וירא ועוד ארבעים ותשע אותיות יובילו לאות ה' שבמילה אלוקים. כלומר, בתוך הפסוקים הללו גנוזה המילה תורה. גם בתחילת ספר שמות תגלו תופעה דומה. לדילוג של ארבעים ותשע אותיות דווקא יש משמעות מיוחדת, שהרי זהו מספר הימים שאותם סופרים בספירת העומר.

הצופן הזה ועוד רבים שכמותו הובאו לידיעת הציבור הרחב באמצעות אחד-עשר הספרים שכתב הרב שמואל יניב ובאמצעות ההרצאות הרבות שנשא בכל רחבי הארץ. הוא היה לפורץ דרך ומעורר מודעות לתחום.

הרב שהציל נפשות בשואה

לפני כשלושים שנה, בעודו מורה במדרשיה, נחשף הרב יניב לצפונות שבתורה. בכתבי הגר"א הוא קרא כמה דברים מדויקים שהפעימו אותו. הוא החליט לאסוף תגליות כאלו בפנקס קטן בן עשרים עמודים. באותה תקופה פרצה מלחמת יום הכיפורים, והרב יניב גויס כלוחם. השליש ביקש ממנו לתת הרצאות על מנת לחזק את החיילים בשדה הקרב. הוא התלבט על מה לדבר, ולבסוף החליט לדבר על התגליות שאסף בפנקס הקטן. הדברים עשו רושם גדול על אנשים שאינם שומרי תורה ומצוות, ובלבו של הרב יניב גמלה החלטה להקדיש את שנת השבתון שלו לנושא הזה.

"התחלתי במלאכת האיסוף. הרבה מאוד דברים של אנשים שאמרו שיש להם קוד סודי, איזה פטנט או משהו, התבררו כדברי הבל לטעמי. כאן מוסיפים אחד, כאן גורעים אחד, כאן כותבים כך וכאן כותבים אחרת. אני חיפשתי רק דברים שעומדים בקריטריונים מושלמים. הלכתי לרב נריה, שהיה רבי ומורי. אמרתי לו: 'על משכבי בלילות אני רואה שיש איזה קצב מסודר'. הוא סיפר לי שהיה בלונדון וראה ספר שדן במה שאני מחפש, ואז נתן לי את הספר של הרב וייסמנדל 'תורת חמד'. ספר בן עשרים וחמש דפים, איכותי מאוד ומדויק מאוד. וזה באמת היה מה שחיפשתי".

לרב וייסמנדל, שנפטר לפני כחמישים שנה, סיפור חיים מעניין וכאוב שמובא בפרוטרוט בספרים 'מן המצר' ו'כחש'. הוא היה עילוי שחי בצ'כוסלובקיה, גדול בתורה שעסק רבות בגמילות חסד. בתקופת השואה הציל יהודים רבים, תחילה באופן פרטי ואחר-כך על ידי מגעים עם השלטונות הנאצים על מנת להפסיק את המשלוחים למחנות ההשמדה. סוכם שתחילה יועבר לגרמנים סכום של 25,000 דולר ולאחר כשבעה שבועות יועברו 25,000 דולר נוספים, תמורתם יופסקו הגירושים.

הרב וייסמנדל פנה לראשי הציונות דאז בבקשה לעזרה. לפי הנתונים שאסף, היו אז יותר מ-64,000 דולר בידי ראשי הציונות. הוא ציפה לסיוע, אולם נתקל בחוסר שיתוף פעולה ובאטימות. מי שהגיבו לפנייתו, כמו נציג הג'וינט או נציג 'החלוץ' בשוויץ, אמר דברים מזעזעים. לבסוף הצליח הרב להשיג את הכסף בעזרת איש העסקים שלמה שטרן והמשלוחים פסקו. את הסכום השני השיג בדרך לא דרך, ואכן במשך שנתיים פסקו משלוחי היהודים מצ'כוסלובקיה. לאחר מכן גיבש את 'תכנית אירופה', לפיה יופסקו כל המשלוחים בכל אירופה תמורת שני מיליון דולר, אולם לתדהמתו לא גויס הסכום למבצע. הרב וייסמנדל זכה להינצל מהמלחמה, אך לבו לא עמד בצער והוא מת משברון לב.

לפני ואחרי המלחמה הוא חידש חידושים בתחומים רבים, אולם לא הקפיד לכתוב אותם כי סמך על זיכרונו המופלא. בערוב ימיו החל לכתוב, ספרים רבים המכילים רק מעט מן התורה שלמד. הספר 'שדה חמד' העוסק בצפונות התורה הוא רק אחד מכתביו ומחידושיו הרבים.

שם בריבוע

הרב וייסמנדל אינו הראשון שעסק בצפונות בתורה. הראשון שעסק בכך הוא כנראה רש"י, שמביא זאת במקום אחד. אצל רבנו בחיי כבר מצאו אזכורים של צפונות, ובתקופה מאוחרת יותר, לפני כ-250 שנה, עסק בכך גם הגר"א בכמה מקומות בכתביו. נראה שהראשון שעסק בכך באינטנסיביות וכתב ספר מסודר בנושא היה ר' אברהם אבולעפיה, שחי לפני כ-900 שנה. הספר שכתב נקרא 'אמרי שפר', ובו נכתב על שיטת הקריאה הדו-ממדית, השיטה שלפיה ניתן לקרוא מילים כאשר סופרים אותיות בדילוגים שווים. הפלא הוא שהמילים שמוצאים כתובות בדילוגים הן בעלות משמעות, למשל: סביב פרשיית גן עדן שבפרשת בראשית מצויים שמות צמחים רבים הכתובים בדילוגים.

הרב אבולעפיה, שגילה את הקריאה הדו-ממדית, עסק בקבלה ושאף להביא את הגאולה. הוא עסק בחישובי גאולה, וחכמי ישראל חששו שדחיקת הקץ שהוא מביא בספריו עלולה להיות מסוכנת, ועל כן גנזו את ספריו. למרות זאת העיד החיד"א שאצל כל גדולי המקובלים היו ספריו בכתב יד. כיום כבר הותר להדפיס את ספריו, אולם חלק גדול מעשרות כתביו נעלם.

"היו בידי שני מקורות מידע עיקריים: הספר 'שדה חמד' והספר 'אמרי שפר', והמשכתי הלאה לחפש. מישהו סיפר לי על יעקב אורבך זצ"ל, שלימים הפך לחברי הטוב ביותר. הוא הראה לי את הדברים שלו, שהיו באמת איכותיים ומה שהכי חשוב הוא הראה לי את המורה שלו, שהיה טוביה וקסלר. טוביה וקסלר גילה דבר מאד משמעותי אודות הריבוע שיש בתורה. כלומר, שיש משמעות למספרים שונים בתורה כאשר מעלים אותם בחזקת שתיים. לדוגמא: המשפחה הראשונה בעולם: אדם, חווה, הבל, קין ושת – זה שווה 961, וזה שווה בדיוק למשפחה הראשונה בעם ישראל: אברהם, שרה ויצחק, 31 בריבוע. הוא פיתח את העניין הזה לעניין מדויק יפה ומשובח.

"באותה שנה נתגלתה לי גם חוברת של אדם בשם אוסקר גולדברג, שנכתבה בגרמנית ואני דאגתי שיתרגמו לי אותה. הוא הראה לי דבר מדהים: בכל מקום בתורה שבו מופיעות רשימות כמו של אלופי אדום או אלופי עשו, ישנה שיטתיות ותכנון מספרי לפי המספר 13. למשל: יוקטן הוא הצאצא ה-13 של שם ויש לו 13 צאצאים, ויוקטן בגימטריה זה 13 בריבוע, וכל 13 הצאצאים של שם מתחלקים ב-13, וכל 13 השמות של בני יוקטן גם הם מתחקים ב-13. אם מעלים את 13 בריבוע מקבלים 169, והתיבה ה-169 בדברי הימים היא המילה יוקטן.

"כשפיתחנו את העיקרון הזה אחר-כך ראינו עולם עוד יותר קסום. אז גילינו גם ספר קטן בשם 'אהבת תורה', ספר שכתב הרב זלמן פנחס הורביץ, שחי לפני כ-90 שנה. בספר זה גילה הרב הורביץ שיש בתורה 1820 פעם שם ה', וכאשר מסתכלים בתורה רואים שזהו מספר הפלא בתורה".

עולם המספרים

מה הכוונה ב'מספר הפלא'?

"למשל: המילה בראשית במילוי, כלומר בית ריש וכו', אם מחשבים גמטריה של המילה כשהיא כתובה באופן הזה מגיעים לסכום של 1820. או למשל שם הויה, בגמטריה זה עשרים ושש. אם נכתוב עשרים שש במילוי, כלומר עין שין וכו' ונחשב גמטריה, שוב נגיע לסכום של 1820".

איך הבנת את המתמטיקה ללא רקע במתמטיקה?

"נכון, אין לי ידע במתמטיקה, צריך להגיד את זה כל הזמן. אין לי בגרות, אין לי רשיון הוראה. חוץ מתעודת לידה אין לי שום תעודה. כל אחד יכול להבין את המתמטיקה, לא צריך להיבהל מזה. זה לא דבר מסובך ומורכב, ואם מסבירים את זה בצורה פשוטה אפשר מאוד ליהנות מזה".

לפני 18 שנה נתקבצה חבורה של עוסקים בדבר, ביניהם פרופ' ריפס, שהוא פרופסור למתמטיקה באוניברסיטה העברית. אברהם אורן, גלעד הוברמן, יצחק הרמן, דורון ויצטום, יעקב אורבך זצ"ל והרב יצחק גינזבורג. וזה היה אז; כיום יש כבר לפחות 16 אנשים שעוסקים בתחום. באותה תקופה החל גם שימוש במחשבים, והמחשב נרתם לטובת הפרויקט.

בחדר הלימוד שלך אין מחשב. אתה מרגיש קשר בלתי אמצעי לדברים כאשר אתה סופר ביד?

"לא, מה פתאום? גם אני סופר במחשב. אין אפשרות להגיע לשום ממצא מדויק בלי מחשב. מהר מאוד הבנתי שבלי מחשב אפשר לטעות. הייתי נעזר במחשב שבאוניברסיטת בר אילן. היום אני כבר עוסק בשדה המתמטי שבתורה. שם יש את התופעות הגדולות ושם צריך להשתמש רק בהיגיון ובסיעתא דשמיא".

עושים המון ניסיונות עד שמגיעים לתוצאות... מנסים למצוא ישראל, שם הויה, לא הולך... איך מגיעים לתוצאות?

"המושג ניסיונות הוא לא ברור. אנחנו לא משחקים. קיבלנו במסורת שתורה ישראל וקודשא בריך הוא חד המה. אז יש לנו נוסחה, אנחנו מחפשים אותה".

וזה תמיד הולך?

"אי אפשר להגיד שזה תמיד הולך. לא. אבל יש לנו תגליות מדהימות".

חוזים בגימטריות

מה החשיבות של הדברים הללו לאדם מהשורה, שלא עוסק במתמטיקה ולא מתעניין בחישובים?

"למקצוע הזה יש חשיבות עצומה בדור שלנו. ראשית, ניתן לראות שהתורה מאלוקים. אף אחד לא יכול להגיד שזה מקרי. מי יכול היה לכתוב את ההצפנה הזו? משה רבנו הצפין? אם הוא הצפין, למה לא זכינו לקבל זאת במסורת הדורות? ובאמת זה מסובך מאוד להצפין באותם ימים".

ומלבד העיקרון של תורה מן השמים?

"זה מחזק גם את דברי חז"ל כשמוצאים דברי חז"ל מוצפנים בתורה שבכתב. זה אולי הדבר הכי חשוב. אפשר למשל לראות את ארבעת המינים בתורה: לולב, אתרוג, הדס וערבה. הרי אלו שמות שלא היו בתורה.

"בנוסף, יש עוד שלוש נקודות: ראשית, מי שעוסק בעומק התורה ובשעשועים הללו מגלה איך התורה היא ממש אינסופית, זה גורם לדבקות בשכינה ממש. שנית, גילוי הסוד שבתורה הוא חלק מתהליך הגאולה, ולבסוף, מצאנו את הפלא לפיו 'ליכא מילתא דלא רמיזא באורייתא'. כלומר, כל אירוע אישי וציבורי רמוז בתורה".

הצליחו לחזות אירועים בדורנו?

"דורון ויצטום הצליח לחזות את מלחמת המפרץ. גם בהסכמי אוסלו ראינו שזה מוביל לדברים נוראיים. דברים ממש נוראיים".

זה מעלה שאלה אמונית. הרי למדנו שנבואת נחמה מתקיימת בכל מקרה ונבואת פורענות מתקיימת רק כאשר מעשינו אינם ראויים?

"זו אחת מהשאלות הסבוכות של ידיעה ובחירה, ומה שציינת הם דברי הרמב"ם. נכון שהעובדה שהכל צפוי אינה סותרת את העובדה שהרשות נתונה, וכל פורענות יכולה להתבטל בזכות חזרה בתשובה. התגליות שמצאנו מחזקות את העובדה שהכל צפוי, אבל זה לא סותר את הבחירה. כדי להבין זאת אנחנו צריכים להבין שאצל הקב"ה אין ממד של זמן. הזמן בכלל הוא דבר שקשה מאוד לאדם תפוס. יש היום מחקרים סבוכים בפיזיקה על ממד הזמן, ומתגלים דברים שאדם לא יכול להבין ולתפוס בחושיו. אנחנו לא מבינים את האלוקות ואת יכולותיה. הפלא הוא שאנחנו לפעמים כן מבינים משהו באלוקות, במושכלות אלוקיים".

מיליון דולר למוצא העקום

הרצית אלפי הרצאות ברחבי הארץ במשך הרבה שנים, האם נתקלת במקרים בהם אנשים הפיקו מההרצאה לקחים מעשיים? למשל, החליטו לשמור תורה ומצוות?

"צריך לזכור שתהליך של חזרה בתשובה מורכב משני רכיבים, רגשי ושכלי. יש הרבה אנשים שמבחינה שכלית משוכנעים באמיתת התורה אבל בפועל אינם מקיימים מצוות. עליהם אפשר לשאול מדוע אינם מקיימים את מה ששכלם מורה להם, כפי שאפשר לשאול על אנשים שמעשנים סיגריה למרות שהם מבינים שזה מזיק לבריאות. לעומתם, יש אנשים שמבחינה רגשית בשלים לקיום תורה ומצוות וחסר רק איזה מאיץ, תוקף, אמת. כשהם רואים דבר כזה זה פותר את הבעיה הזאת".

הרב יניב מספר שמי שעוסק בהחזרה בתשובה באופן אינטנסיבי אמר לו שמאות אלפים התקרבו ליהדות בעקבות התגליות. הוא עצמו לימד פעם בתיכון חילוני, ובתום השנה חזרו בתשובה עשרה מתוך שלושים תלמידי הכיתה! הוא נאלץ לעזוב את מקום העבודה מפחד ההנהלה.

זה מחזק את הפן השכלי, אבל יש בזה גם פן רגשי מאד חזק, אדם עומד נפעם מול העוצמה שבמילים.

"כל אדם מתרשם מזה כפי התכונה שלו".

האם נתקלת גם באנשים שלא התפעלו מזה?

"בטח שנתקלתי. כמו שנתקלתי באנשים שממשיכים לעשן סיגריה למרות שהם יודעים שזה מזיק לבריאותם, כמו שנתקלתי באנשים שבוגדים בנשותיהם למרות שהם יודעים שהם הורסים לעצמם את הדבר הכי עצום – את האהבה. יש מצבים בהם היצר והאדישות שולטים בנשמה, וזהו זה".

נתקלת גם בטענות שכליות, אקדמאיות, לא סתם עצלות ואדישות?

"יש אנשים שמשיגים עלינו בכך שבכל ספר ניתן למצוא מילים שמוצפנות בדילוגים שווים. אני לא אומר שחידשתי שניתן למצוא מילה בדילוגים שווים, אין לזה שום ערך. אנחנו מוצאים מילים עם משמעות פנימית. ליד המילה עדן למשל תמצא עוד 16 פעם את המילה עדן. אפילו בתנ"ך שומרוני, שההבדל בינו לבין תנ"ך רגיל הוא כמה אותיות, אי אפשר למצוא דבר כזה. או ליד המילה עמלק את המילים היטלר, הימלר, אושוויץ, משמידים בגזים ועוד. דורון ויצטום השיג מיליון דולר מתורם מסוים, ופרסם שמי שימצא הוכחות שמפריכות את ממצאינו יזכה במיליון הזה. אף אחד עוד לא מצא הוכחה. מי שמפריך את הדברים לא קרא ברצינות את החומר, לא דיבר איתי אף פעם".

יש טענות נוספות, מדמויות תורניות דווקא?

"יש טענה שאומרת שאי אפשר להוכיח אמונה, ואני אומר שאפשר וצריך. כמו הגישה של רבנו בחיי. אני חושב שכמו שהבאנו גאולה לארץ ישראל בפעולה אקטיבית כך צריך לפעול כדי לתקן עולם במלכות שדי".

אני הנהנתן הגדול ביותר

הרב יניב הוא דמות מיוחדת. אהבת התורה שלו היא שם דבר; תלמידים רבים שלימד במדרשיה, בצפירה, באמנה, במכללות או בשיחות בערוץ 7 בנו בניין אמוני בזכותו. הוא עוסק רבות בתכנים אמוניים שעולים מעולם האגדה. באחרונים מבין 11 ספריו הוא עוסק בשאלות קיומיות המתלבנות במקורותינו, והוא נותן הרצאות תחת הכותרת 'אני הנהנתן הגדול ביותר'. הוא מתאר את חייו המהנים כאדם שומר תורה ומצוות, שומר שבת, נאמן למשפחתו. הוא מדבר בדרמטיות ומגבה את דבריו בסטטיסטיקות על מצב הנישואין, מידת האושר בעבודה וכו'.

בנעוריו הוא עצמו חיפש תשובות ודרך הגיונית לבנות דרכה בניין אמוני. בהיותו בכיתה י"א נאלץ לעזוב את התיכון כשהוא מלא ספקות על דרכו בחיים ולא מבין למה חשוב לשמור תורה ומצוות. הוא פנה לישיבת כרם ביבנה לחפש תשובות, אולם בכרם ביבנה של אז לא מצא מענה לשאלותיו. הוא פנה למרכז הרב בירושלים, כי אמרו לו ששם לומדים אמונה. במרכז הרב הישנה בבית הרב קוק למדו כחמישים בחורים, ביניהם הרב יעקב אריאל, הרב עוזי קלכהיים זצ"ל, הרב וולדמן, הרב משה גנץ ועוד רבים וגדולים. הרב יניב אומר שכמעט כולם הפכו ברבות הימים לראשי ישיבות.

שמואל יניב בן ה-19 הגיע לישיבה כשבאמתחתו ידיעות דלות ביותר. הוא נתבקש להביא המלצות אבל הוא לא מצא אדם שימליץ עליו. "הייתי ילד לא מוצלח", הוא מעיד על עצמו. "בכיתה ה' נשארתי כיתה, בתיכון 'תורה ומלאכה' לא למדתי כלום. הסביבה שלי בכלל לא היתה סביבה תומכת לימודים. אבא שלי לא למד כלום. אמא שלי למדה באיזשהו שלב קרוא וכתוב, אבל זהו. אני לא חשבתי שאהיה תלמיד חכם, אבל חיפשתי תשובות לשאלות כמו האם יש אלוקים".

במרכז הרב לא כל-כך התלהבו מהתלמיד הצעיר ודל הידיעות, אבל הוא התעקש להישאר לפחות חודש. הוא למד בהתמדה ולא הרפה, משבע בבוקר עד שלוש לפנות בבוקר ישב בבית המדרש. הוא, שלא למד כמעט אף פעם, ישב שעות ארוכות לבדו ויגע בתורה. אחר זמן, הוא שכח שהיו לו שאלות באמונה, והתשוקה ללמוד מילאה אותו.

בשנה השנייה לשהותו בישיבה הספיק ללמוד כל יום שבעה דפים חוץ מהנלמד בסדרים. הוא נשאר במרכז הרב עשר שנים, ואחריהן יצא ללמד במדרשית נעם בפרדס חנה. בסופו של דבר נוצר קשר נפלא בינו לבין הרב צבי יהודה קוק זצ"ל, שגם הגיע לאירוסין של הרב יניב עם רעייתו יונה בביתו שבגבעת שמואל בתחבורה ציבורית, כפי שהגיע לכל שמחה באותם ימים.

אחר לימודיו יצא ללמד במדרשית נעם, שם השתדל להקנות בסיס אמוני לתלמידיו וגם למי שאינם תלמידיו אלא סתם תושבי האזור או חיילים במחנה שמונים. הוא ארגן מפגשים בין נוער דתי לנוער לא-דתי, יזם פעילות חסד של הכיתה שלו כמו אימוץ מוסד לילדים עם קשיים. במדרשיה גם ארגן שיעור דף יומי ואפילו לקח את תלמידיו להילחם על ארץ ישראל בסבסטיה.

על רקע זה פוטר מהמדרשיה, כיוון שהליכה עם תלמידים לסבסטיה נחשבה ללא חוקית. הרב צבי יהודה זצ"ל גער בו על שהוא מקבל את הפיטורין, אבל הרב יניב טען שמבחינה חינוכית אינו יכול ללמד במקום שבו ההנהלה לא רוצה בו. הוא פנה לגור בגבעת שמואל בנחלת אבותיו, ובה מצא בקושי מניין של יהודים דתיים. הוא ראה לעצמו שליחות להפיח רוח תורה במקום ועבד כמורה באזור. אשתו גם היא עסקה בהוראה לילדי כיתה א' במשך עשרות שנים.

היית מורה נועז?

"לא יודע אם הייתי נועז".

אולי יצירתי?

"אני לא יודע. נועז, יצירתי, אלה מושגים שרק נולדו בדורות הללו. האמנתי שצריך להיות מעורב, וזה מה שעשינו".

יש איזה מסר בסיפור שלך: נער שדרכו אובדת מחליט בהתמדה ועיקשות להיאחז במקום תורה והופך למחנך של נערים ונערות אחרים.

"יש בזה מסר יפה מצד זה שהייתי אדם עם כשרון דל מאוד. מאוד מאוד אפילו. זרקו אותי מתיכון 'תורה ומלאכה' לא בגלל שלא רציתי ללמוד אלא בגלל שלא הייתי מסוגל ללמוד, לא קלטתי כלום. לא היה להם מה לעשות איתי. פתאום במרכז הרב קיבלתי איזה מן מרץ, אהבת תורה, והגעתי למשהו. מבן אדם שלא יכול להגיע לכלום הגעתי למשהו. אז יש בזה מסר. כשאדם שבא ואומר שאין לו כישרון זו אינה טענה. גם לי לא היה כישרון. הכישרון הוא כלום. הרצון הוא העיקר".

עד היום מאפיינים אותו כוח הרצון וההתמדה. בחצר ביתו ישנו מרתף, ובו נמצאים הספרים בהם הוא לומד והספרים שכתב. הוא שוהה בו שעות רבות ביממה, לומד וכותב. אין בסדר יומו זמן לבילויים או לפטפוטי הבל. עם זאת הוא מוצא לו זמן לעסוק בעידוד אומללים, בהשכנת שלום בית או בגיוס תרומות למשפחות נזקקות, בייחוד למשפחות ביישובי גב ההר שבשומרון.

הרב יניב הצליח לגייס עשרות אלפי שקלים בתקופות קצרות. הוא ארגן רכישות מרוכזות של מוצרי יסוד לתינוקות במחירים מצחיקים, ובנוסף הוא אוסף מתרומות של אנשי גבעת שמואל והסביבה בגדים וצעצועים, ושלח כבר כ-40 משאיות עמוסות בציוד לחלוקה לנזקקים ביש"ע בשנתיים האחרונות. הכל לבד, ללא משרד וללא צוות מסייע.

הוא עדיין נוסע לכל מקום שבו הוא מתבקש להרצות, גם אם זה יישוב קטן. והוא נוסע גם לבקר את ילדיו ביישובים ובכל הארץ, ילדים שהם עצמם כבר הורים: תחיה והרב חגי לובר, שרה והרב דודו יפה גרים בבית אל. הרב לובר, בוגר ישיבת מרכז הרב ובוגר בית ספר 'מעלה' מלבן סוגיות אמוניות הרלוונטיות לבני נוער באמצעות הרצאות והצגות. הרב יפה למד בכולל לדיינות וכיום הוא רב בית ספר. הרב משה ורוזי יניב גרים באור עציון, הרב משה מלמד בישיבה התיכונית ומנהל המכון להוצאת ספרים של הישיבה הגבוהה. אלעזר ולימור יניב גרים בגבעת שמואל, אלעזר בוגר הישיבות אור עציון ובית אל, למד הנדסת אלקטרוניקה במעלה לבונה והוא עובד בתחום. שלום ואסתי יניב גרים בהר ברכה, שלום לומד בישיבה שם ומלמד בבית ספר. לאה והרב יאיר גזבר גרים בירושלים, והרב גזבר הוא ר"מ במרכז הרב. והבנות? כמעט כולן מורות. לאה מתמחה בהוראה מתקנת והיא מרצה ומדריכה בתחום, ולימור רואת חשבון.

במשך השנים זכה הרב יניב להדביק רבים באהבת תורה וביראת שמים. חתנו, הרב גזבר, שרצה להסביר עד כמה גדולה אהבת התורה שלו, המחיש בדוגמא מענייני דיומא: "רוב האנשים זקוקים לישיבה גדולה כדי לשמוח בהתלהבות בשמחת תורה. הרב יניב יכול להיות בבית כנסת שיש בו עשרה אנשים שהוא לא מכיר ולשמוח בהתלהבות ובעוצמה של ישיבה. שמחת תורה בבית הכנסת שבו הוא נמצא היא חוויה אחרת".