גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 65ראשיהפצה

בני נח יוצאים מהתיבה - בגליון השבוע

וונדל ג'ונס, האיש שעל עלילותיו מבוסס הסרט 'אינדיאנה ג'ונס', הוא כומר בפטיסטי שהתעמק בלימודי היהדות, נטש את דתו הנוצרית, וקיבל עליו לחיות כ'בן נח' במשמעות היהודית ● שני ילדיו מאשתו הראשונה התגיירו וגרים בהתנחלויות. מאשתו השנייה נפרד לאחר שלמד כי יהדותה אוסרת עליה לחיות אתו ● חברי הארגון 'כרם בני נח' בהנהגתו הם גויים שלומדים תנ"ך, חוגגים רק את פורים, סוכות וחנוכה, ושומרים על 7 מצוות בני נח
30/10/03, 00:00
רויטל שנור

לפני כעשרים שנה החלה התעוררות של מספר גויים נוצרים לעניין היותם בני נח. דיוויס דיוויס, כומר נוצרי שעמד בראש כנסייה מסודרת, גילה שדברי הנצרות לגבי ישו מסולפים. הוא החל לחקור לעומק וגילה שלמעשה, העם היהודי הוא העם הנבחר ו'הברית החדשה' מלאה בעובדות מעוותות. הוא הודיע לבני קהילתו על החלטתו לשנות את דרכו הדתית ולהתחיל לעבוד את ה' כבן נח.

בשנת 1990 נערך ב- CNN עימות טלוויזיוני בין דיוויס לבין תיאולוג נוצרי, ובעימות הזה היתה ידו של דיוויס על העליונה, דבר שהפתיע אמריקאים רבים שנחשפו לעיוותים שבנצרות. גם הכומר ג'ק סנדרס עבר מהפך דומה. דמות בולטת נוספת בקרב 'בני נח' הוא ד"ר יעקב תבור, שלמרות שמו היהודי הוא גוי, תיאולוג שחקר את השורשים היהודיים של הנצרות וכתב רבות על הסילוף שסילפה הנצרות את היהדות.

מנהיג החבורה, וונדל ג'ונס, שהיה אף הוא כומר בפטיסטי (זרם נוצרי שמרני במיוחד), תיאולוג וארכיאולוג, התוודע אף הוא לעם היהודי ולרעיון שבע מצוות בני נח. הוא ייסד ארגון שיאחד סביבו את אלפי הגויים המחפשים תוכן רוחני אמיתי והחליט לקרוא לארגונו 'אגודת כרם בני נח'.

הכומר ג'ונס לומד בישיבת חב"ד

עוד בהיותו נער הבין ג'ונס שתפקידו לעשות את שליחות האל. הוא למד לימודי תנ"ך, תיאולוגיה וארכיאולוגיה לתואר שני. בשנות השישים החל להתעניין ביהדות. הוא פשוט התקשר לרב הקרוב, הרב הארי ברניס, וביקש לשמוע ממנו.

ג'ונס מספר: "אחרי שנים כה רבות של לימודי תיאולוגיה, אחרי שאספתי תארים רבים, גיליתי שאיני יודע דבר על יהדות". הוא החל ללמוד בארה"ב עם הרב ברניס במשך שנתיים וחצי, עד שהרב ברניס העתיק את מקום מגוריו ואז למד עם הרב מקס סטובר למשך שנתיים וחצי נוספות. בשנת תשכ"ח הוא הגיע לארץ על מנת ללמוד יהדות במחלקה ללימודי יהדות באוניברסיטה העברית. "הייתי הלא יהודי הראשון שאי פעם התקבל ללימודים במחלקה הזו", הוא מספר. "באותו זמן למדתי בימים באוניברסיטה ובלילות בישיבת חב"ד בעיר העתיקה".

באותה תקופה החל גם לעסוק בארכיאולוגיה. בימים שאחרי מלחמת ששת הימים נחשפו בפני החוקרים אזורים מופלאים לחפירות, והוא נסחף בהתלהבות של הארכיאולוגים האחרים והחל לחפור. הוא גילה בין היתר מה שזוהה כשמן אפרסמון, סממנים שונים של הקטורת, ביניהם הבורית והכרשינא, ותגליות שונות בגלגל העתיק ובמערות קומראן. הוא נרגש במיוחד ממגילת נחושת המתארת את מיקומם של כלי המקדש. הוא ממשיך בחפירות עד היום. בקיץ האחרון היה בארץ לרגל חפירות, ובחורף הקרוב הוא מתעתד להגיע שוב להמשך החפירות.

הסרט 'התיבה האבודה' של אינדיאנה ג'ונס נכתב על התגליות שלך?

"הסרט נכתב על בסיס קורות המשלחת הארכיאולוגית שלי, אבל אני לא הייתי בכלל מעורב בהכנת הסרט. הוא התבסס על חוויות שכתב סטודנט שעבד איתי. הוא רצה להפוך את החוויות לסרט, ואכן הסרט התבסס על חוויותינו. אנשים אוהבים להציג אותי כאינדיאנה ג'ונס האמתי, אבל אני לא רואה את עצמי כך. לא הייתי מעורב בהפקת הסרט".

מחפשים את המצוות

וונדל ג'ונס הכיר את הספר 'אור לעמים' שכתב הרב יואל שוורץ, רב ירושלמי שכתב עשרות ספרים בנושאים רבים ומגוונים. הוא כתב את הספר 'אור לעמים' בנושא שבע מצוות בני נח כשסוגיית בני נח עוד היתה תיאורטית ולא היו גויים שהתעניינו בנושא. הרב שוורץ בירר בספרו את תפקיד אומות העולם במהלך האלוקי הכללי של העולם ואת פרטי הדינים שהם חייבים בהן.

למרות שב'בני נח' מחויבים בשבע המצוות, למעשה יש שיטות לפיהן שבע מצוות אלה כוללות בתוכן מצוות נוספות, שמניינן מגיע עד לשלושים ואולי שישים מצוות. מכאן שלהיות בן נח אמתי זה לא פשוט כל-כך, תורה היא וללמוד היא צריכה.

"בתקופה הזו רציתי מאד לייסד מחדש ארגון שיאגד את 'בני נח', אבל לא יכולתי לעשות זאת. מי אני? אני רק אדם פרטי. לכן פניתי לרב מרדכי אליהו, שהיה הרב הראשי באותה תקופה. לפני כן פגשתי את הרב מנחם בורשטיין, שעבד עם הרב אליהו. הרב בורשטיין נפגש איתי בשעת ערב והחל לברר איתי סוגיות שונות".

הרב בורשטיין וג'ונס מצאו שפה משותפת בעניין נוסף: חקר המקדש. באותה תקופה עסק הרב בורשטיין, שעומד היום בראש מכון 'פועה' לפוריות והלכה, בסוגיות הקשורות במקדש. הוא חקר את התכלת, חיפש את סממני הקטורת ועוד.

"לאחר המפגש עם הרב בורשטיין נפגשנו עם הרב מרדכי אליהו בעניין בני נח. פניתי לרב אליהו ואמרתי לו: 'בני נח קיימים, אני רוצה לייסד מחדש את המושג בני נח. בני נח מחויבים במצוות מסוימות והם גם חייבים בעונש על הפרת המחויבות הזו. אני בן נח, גם ההורים שלי ובני הם כאלה, הם רק לא יודעים מה המשמעות של זה'. הרב אליהו שאל אותי אם אני יודע מהן שבע המצוות של בני נח. אמרתי לו שיש סדרים לרמב"ם, לשולחן ערוך ועוד שני סדרים של רבנים נוספים. הרב אמר לי לומר אותן, לא חשוב איזה סדר. אמרתי: 'אני אומר את הסדר שקל לזכור: האיסורים לעבוד עבודה זרה, לגלות עריות או לשפוך דמים, איסור לאכול אבר מן החי, איסור על ברכת ה' כלומר איסור לחרף את הקב"ה, איסור לגזול וחיוב למנות דיינים שישפטו בצדק'. הרב אליהו אמר לי: 'אתה הגוי הראשון שידע לענות לי על השאלה הזו'".

לשמוע את דברי ה'

הרב אליהו נאות לעזור לג'ונס לייסד את ארגון 'בני נח'. בשנת תש"ן ארגן וונדל ג'ונס כינוס בן כמה מאות אנשים בטקסס. לכנס הגיע הרב מנחם בורשטיין ורבנים נוספים מהארץ, שהתבקשו לענות לבני נח על שאלות מעשיות שהיו להם. הם גם הביאו איתם שני ספרים לבני נח: 'סידור בית תפילה' וספר הלכות לגוי, מעין שולחן ערוך. הכינוס קיבל את ברכתו של הרב אליהו, ששלח לנאספים הכרזה שעליה חתמו כל משתתפי הכנס.

וונדל ג'ונס מספר: "בכנס היתה תכנית ערב, שאליה הוזמנו הרב מאיר כהנא והרב שלמה קרליבך. הרבנים מהארץ לא רצו להיות קשורים לתכנית של הרב כהנא, אז הפרדנו בין התכניות. הרב כהנא היה פנטסטי, לא דיבר מילה על פוליטיקה. הוא אמר לנו 'אני מקנא בכם על הזכות שנפלה בחלקכם לעבור את הנהר ולהפוך לבני נח. כמה מכם ישלמו על כך מחיר יקר, כמה מכם יאבדו את הקשר למשפחה או את מקום העבודה, אבל אתם תעמדו בזה'".

ג'ונס עצמו, אגב, חווה את הדברים על בשרו, כפי שסיפר לי הרב בורשטיין: "מר ג'ונס התאלמן מאשתו, שממנה היו לו שני ילדים. הוא נישא ליהודייה, וכשהתחיל לשמוע על ייחודו וייעודו של העם היהודי הבין שאסור לו להיות נשוי ליהודייה. בתהליך שארך זמן הוא נפרד ממנה, עד לגירושין. הילדים שלו, בן ובת, התגיירו. הבן גר במצפה יריחו והבת במעלה לבונה. היתה תקופה שהוא עצמו רצה להתגייר, אך הסברתי לו שאם הוא יתגייר הוא יאבד את הייחוד שלו כגוי ששומר שבע מצוות. הסברתי לו גם שכיום יש לו יכולת להשפיע על עם ישראל ולעזור לעם ישראל בצורה מאוד עוצמתית, ואם הוא יתגייר הוא יאבד את זה".

מר ג'ונס מספר שהכינוס היכה גלים בכל רחבי העולם. "בכל העולם יש רעב לתורה", הוא אומר, ממש כדברי הפסוק: "הנה ימים באים נאום ה' והשלחתי רעב בארץ; לא רעב ללחם ולא צמא למים כי אם לשמוע את דברי ה'".

"אני לא יכול לתאר לך כמה השפעה היתה לכנס הזה. עכשיו יש המון קבוצות בארה"ב שמקיימות מצוות בני נח. גם ברחבי העולם ישנן קבוצות כאלה: בגרמניה, סקנדינביה, שוודיה, פינלנד, אנגליה, דרום אפריקה ועוד ארצות".

לא כולם שמעו על "לא תרצח"

מה התחדש בפעילות שלכם לאחרונה?

"ממש לאחרונה הוזמנתי לדבר במרכז העולמי של חב"ד, ה-770 בברוקלין. אני הלא-יהודי הראשון שדיבר שם אי פעם. איני יכול לתאר לך את הכבוד שהם חלקו לי".

אלו פעילויות נוספות אתם מקיימים?

"אנחנו קוראים בתנ"ך מדי שבוע. אנחנו מסיימים את התנ"ך במחזוריות של אחת לשלוש שנים, אבל אנחנו לא מנסים לחקות את המצוות היהודיות. החגים היחידים שבהם מותר לנו להשתתף הם פורים, חנוכה וסוכות, כיוון שחג הסוכות מייצג רעיון אוניברסאלי, ופורים וחנוכה אינם כתובים בתורה, ולכן אנחנו יכולים לקיים אותם".

למעשה, אסור לגוי לקיים מצוות.

"נכון. אנחנו לא מנסים לקיים מצוות. לפני שהקמנו את ארגון בני נח היו רק שתי אפשרויות: להיות נוצרי או יהודי. אנחנו הקמנו את האלטרנטיבה השלישית".

יש לך הערכה מספרית כמה 'בני נח' קיימים היום?

"אני יודע על כ-3000 בני נח שממש מקיימים את כל ההלכות. יש עוד המונים שקשורים לרעיון 'בני נח', כפי שאמרתי לך, יש קבוצות כאלה בכל העולם. לי אין קשר איתם".

יש בקרבכם ערבים שהם 'בני נח'?

"מעט מאד. לישראל יש הזדמנות יוצאת דופן להפיץ את הרעיון של 'בני נח' גם בקרב ערביי הסביבה וגם בקרב גויים אחרים שנמצאים בארץ. קודם כל היה אפשר ליידע את מאות אלפי הגויים שהגיעו לארץ מברית המועצות, ויש גם המון עובדים זרים שבעצם מחויבים במצוות בני נח. חבל שיש מעט כל-כך רבנים שעוסקים בכך.

"לגבי הערבים, גיליתי שישנם ערבים שיודעים שהם מחויבים במצוות בני נח כחלק מהמחויבות שמחייב אותם הקוראן, אבל הם אינם יודעים מהם בעצם מצוות בני נח. פעם דיברתי עם ערבי שאמר לי שהוא מקיים מצוות בני נח. שאלתי אותו מהן המצוות, והוא לא ידע. אמרתי לו: 'אני אעזור לך', ואמרתי לו מהן. אז הוא אמר: 'כן, אנחנו מקיימים אותן'. אמרתי לו: 'ומה עם לא תרצח? מה עם כל הרוצחים הערביים?' אז הוא אמר לי: 'הם לא מוסלמים אמיתיים'. הסתבר שיש מוסלמים שיודעים שהם חייבים במצוות בני נח ובטוחים שהם מקיימים אותם, אבל הם כלל לא יודעים מהן. אני חושב שלישראל יש הזדמנות להפיץ את העניין להרבה גויים שצמאים למשמעות בחיים שלהם. אנשים שקמים בבוקר לעבודה, אוכלים כשהם רעבים ומחפשים משהו עמוק הרבה יותר".

לתמונות ניתן לפנות לאתר:

www.vendyljones.org.il