בשבע 67: יש חיים אחרי הגשש

שלישיית 'הופה הולה', הגשש החרדי, הם די מצחיקים, ולא פחות מכך – חינוכיים

קובי סלע , י"ח בחשון תשס"ד

"אמר ר' יוחנן משום ר' שמעון בר יוחאי: אסור לאדם שימלא שחוק פיו בעולם הזה, שנאמר 'אז ימלא שחוק פינו..." אינני מתיימר חלילה לפסוק, אך לפי הגמרא הזאת אסור להתפוצץ מצחוק ("למלא פיו שחוק"). זאת אומרת שלחייך או לצחוק שלא בפה מלא, מותר.

התעמקתי בשאלה ההלכתית הזאת כשצפיתי בצמד הקלטות של שלישיית הבדרנים החרדית 'הופה הולה'. מדובר בשלושה שחקנים משעשעים, המגישים תוכנית בידור המבוססת על אירועים בחיינו. בקלטת הראשונה, 'חפים מפשע', הם מתארים סיטואציה משונה-משהו על אברך רחפן שמצטרף למונית שלוש שעות לפני שבת, אולם בדרך נעצר בידי שוטר בחשד לביצוע שוד. בהמשך מוכנס למעצר מחבל שמאיים להתפוצץ וכו' וכו'.

צפיתי, חייכתי, ולא עברתי על גדרי ההלכה (במקרה זה). המערכון כתוב באופן נחמד, אבל אל תצפו ל'גגים' שיגרמו לכם להתפוצץ מצחוק. ניכר שכותבי המערכונים כתבו אותם לא רק על מנת להצחיק. השחקנים, וככל הנראה גם הכותבים, נמנים על מה שמכונה 'בעלי תשובה'. לא הייתי נדרש לעניין זיהוים של המשתתפים אלמלא ההקשר לחזרה בתשובה שעולה מבין הטקסטים ואפילו הקרדיטים.

החבורה הזאת, שמופיעה באירועים של ארגון 'ערכים', נועדה בעצם להחדיר מסרים של קירוב לבבות, יהדות ומסורת. זה מצליח להם, בהחלט. שמעתי כיצד מתייחס ציבור שמתקרב ליהדות להופעות שלהם, ואני מוריד בפניהם את המגבעת.

שלמה צים, יוסף סיקוראל ועופר הלוי מחזיקים הופעה באופן משביע רצון. אישית, אני מתקשה לצחוק מאוד כשמחדירים לי כמעט בכוח מסרים נוספים, אולם טעמי האישי אינו ממעט מהצלחתם של השלישייה. אחת מגרסאות ההצגה לוותה בפרשנות של רב, המסביר לצופים את מה שראו עיניהם ומזמין אותם לשאול שאלות ביהדות ואף מפנה אותם למרכזי יהדות. מצוין, אבל – בידור זה לא.

יכול להיות שצריך גם וגם.

אולי אין דרך אחרת להפיק תוכנית בידור חרדית ללא פיקוח רוחני הדוק, אולם בינתיים זה מה שיש, וניתן לחייך עם החבורה הזאת. חלק מהבדיחות יהיו מוכרות לכם מאוסף הבדיחות התפלות הממלאות את תאי הדואר האלקטרוני שלכם.

בהצגה החדשה, 'הנבחרים', המערכונים מושקעים יותר, ואת השיפור תרגישו בשרירי הלחי (כן, אלה שמופעלים כשטוב לכם ואתם מחייכים).

שבעה שלבים בסולם יעקב.

פינת משבית השמחה:

מתי כבר נזכה למערכונים שאלמנט העדתיות נעדר מהם?