בשבע 71: וכך היה מונה

מונה רוזנבלום מוציא דיסק חדש ומצוין, אפילו אברהם פריד בא להתארח

קובי סלע , ט"ו בתשרי תשס"ד

מונה רוזנבלום, הוא וירטואוז.

משה מרדכי מונה רוזנבלום, מונה בשבילכם, נמצא כאן כבר מאז נולדה המוסיקה החסידית בארץ. הוא שימש (ואולי עד היום, מי יודע?) כמפקד מקהלת הרבנות הצבאית לדורותיה. הוא חתום על יצירות חסידיות מוכרות מאוד, ומחובר היטב להוויה המוסיקאלית החסידית.

הוא לא רק מלחין דגול, או מעבד מוצלח במיוחד. הוא שניהם, ולהיות שניהם זה מגדיל את ערך השלם מעבר לשני חצאיו. תכל'ס, אחרי שהבחור הלחין לכל מה שזז, ועיבד לכל מי שהרשה לעצמו להעסיק את גדול המעבדים בארץ, הוא חשב קצת על עצמו. זה התחיל ב'מונה', סדרת אלבומים עם שירים מלחניו ועיבודיו, עבר דרך סדרת 'פילהרמונה' מיני סדרה של מוסיקה מתוזמרת, והשבוע הוא השיק את 'מונה 4'.

מונה, כמו מונה, שמכיר את הקומבינות ותככי המוסיקה החסידית בארץ ובעולם, הביא עד לקצה את המידע שאגור שנים ברשותו, התוצאה מרשימה מאוד.

תחילה לליהוק: באלבום זה מתארחים בשירה ליפא שמלצר, מרדכי בן-דוד, אבריימי רוט, ואיזה אחד, אברהם פריד. זה לא היה פשוט בכלל. למיטב ידיעתי, אברהם פריד דחה עד כה את כל הבקשות והניסיונות להתארח באלבומים שאינם אלבומיו, או לשיר באירועים שאינם ההופעה שלו. עניין של אופי. אך מונה הצליח היכן שכל האחרים נכשלו (בטח לגדעון לוין מרגיש תחושת החמצה) וגייס את אברהם פריד לשיר את 'מוריה', שיר שרק מונה יכול להלחין ורק אברהם פריד יכול לשיר.

גם בנוגע להפצה ולמחיר עשה מונה משהו שעוד יילמד במכללות לשיווק. כידוע לכם, דיסק עולה בסביבות ה-70 שקלים. הסיבה מרגיזה אך טיפה מוצדקת: הזיופים הרבים מקשים על המשקיעים להחזיר את השקעתם. תכל'ס, מונה חבר לחברת מזון מסחרית ולכמה רשתות שיווק, ובעסקה סיבובית, כשתקנו מוצרים של היצרן ותוסיפו 24.90 תקבלו את הדיסק. הוזלה משמעותית, שמשאירה מאחור לא מעט אומנים, ובעיקר את חברות ההפצה המקובלות.

לסיום, מדובר באלבום חסידי ששווה כל אגורה, שירגש וישמח אתכם מאוד.
תשעה שלבים בסולם יעקב.

פינת משבית השמחה:
עלות ייצור דיסק היא פחותה באופן משמעותי מייצור קלטת, בדקתי (כמעט שני שקלים לדיסק, לא כולל מע"מ, ושלושה שקלים ומחצה, לא כולל, לקלטת) תמוה אם כך מדוע צריך להוסיף יותר שקלים לדיסק? או שבכלל זה לא קשור לחשבון, זה סתם עניין של פסיכולוגיה וכמה גרושים.