בשבע 74: מכתבים למערכת

, ז' בטבת תשס"ד

מוותרים גם על הכסא

שרשרת ראשי הממשלה שנגעו בנסיגה מארץ ישראל אכן הגיעו למצב של ויתור על כסאם. מציאות זו איננה יוצרת שמחה אלא דאגה רבה על התנהלותנו כמדינה ריבונית.

התנהלות מדגישה כי טרם למדנו להיות מדינה נורמלית הנוהגת על פי צרכיה האיסטרטגיים ולא על פי צרכי פוליטיקה מזדמנת.
ההתנהלות מראה כי בחירת בעלי התפקידים הרמים לוקה בחוסר עומק, רצינות והרבה חוסר הכרה בדרכם המדינית, חברתית, פוליטית של האישים. ההתנהלות רבת השנים מחזקת כי לא למדנו דבר גם מההיסטוריה הקצרה של המדינה.

נושאים חשובים בסדר היום הפוליטי והמדיני ממשיכים להדגים את הבעיתיות בהתנהלות המדינה :
תוואי גדר ההפרדה שתביא בסופו להפרדות מחלקי ארץ ישראל נקבעת ע"פ עבודת מטה המביאה בחשבון אינטרסים של מדינת ישראל שנקבעו ככאלה אצל ראש הממשלה או המועצה לביטחון לאומי או קציני מטה מתחלפים במטכ"ל?

מדינה במצב של מלחמה , משבר כלכלי וחברתי, ארגון עובדים המתעלל בציבור והמדינה וראשיה לא רואים ולא שומעים - החברה האזרחית תפתור הכל. האם זה באמת תפקידה של המדינה, האם לשם כך נבחרו ראשי הממשלה ושרי הממשלה?

ראשי ממשלה נבחרו על מצע פוליטי א, במציאות הביאו לביטוי מצע פוליטי ב, דוגמאות לכך יצחק רבין בהסכמי אוסלו, נתניהו בהסכם חברון, אריאל שרון בתוכנית ההתנתקות, הכיצד ?

במי תלויה האשמה במדינה, באזרח, בבעלי התפקידים או שמא הכל טיבעי לחלוטין. אנו כאזרחי המדינה מחוייבים ליטול את האשמה על כתפינו למצב שנוצר עקב היותו אדישים להתנהלות המדינה, על הזנחת הדרישה להקמת מנגנוני קבלת החלטות ראויים במדינה.
אשמה על חוסר הקמת מנגנוני תשאול, תחקור, והכרה של מועמדים לתפקידים קריטיים בחייה של מדינה. בחירות אינם אמצעי מספיק חזק להרתיע בעלי תפקיד מלמעול באימון הניתן בהם , אנו כאזרחים חייבים למנגנונים שיספקו לנו את יכולת השוט כלפי מנהיג וזאת החל משלב הצגת המועמדות לתפקיד במפלגה, בשלב הבחירה, ובשלב ביצוע התפקיד.

ההמשך בצעידה בדרך של אדישות, חוסר האיכפתיות תביא אותנו להמשך אובדן חלקים מארץ ישראל, להמשך אובדן הדרך, להסתלקות ראשי ממשלה מתפקידם, להמשך איבוד השליטה על המדינה ובסופו של דבר להפיכת המדינה למדינה חסרה ומרוקנת מתוכן ומיכולת לפעול למען אזרחיה .

יעקב קביסה, חיפה.


בן גוריון והכרזת המדינה

צבי הנדל טוען כי בן גוריון פעל בניגוד לעמדת רוב העם שסבר ערב הכרזת המדינה. שאין זה העיתוי הנכון, לצעד פומבי שכזה. ("בשבע" – הצדק מול הרבו – 25/12)

איני יודע מנין שאב צבי הנדל מידע זה. לפי המידע שהתפרסם בשעתו, אכן חלק גדול, מחברי מועצת המדינה הזמנית, התנגד להכרזה ההיסטורית, אך איש לא שאל את דעת העם, לא התקיים כל משאל עם, לא היתה קואליציה כל שהיא, שהתנגדה לצעדו של בן גוריון.

אכן, היה זה צעד מסוכן למדי, אך ה"הימור" הצליח, בזכות אישיותו ואמונתו של בן גוריון, אילולי צעד זה, מי יודע אם היום היתה קיימת מדינת ישראל.

משה בודק
חיפה


מלאכים כבני אדם

ביום חמישי האחרון, חזרנו שוב לחדשות הקשות ולתחושות הכואבות.
בפיגוע בצומת גהה נהרגו ארבעה בני אדם וביניהם בחורה בשם אדוה פישר מכפר סבא.
אדוה למדה בשנה שעברה במדרשה בה אני למדתי, "אורות עציון" ולאחר שנת לימודי יהדות, החליטה להמשיך ללמוד תורה למשך שנה נוספת, הפעם במדרשה בעיר הקסומה-צפת.

תמיד אומרים ש"הטובים ביותר נלקחים" ומדהים לשמוע תוך כמה ימים סיפורים מדהימים עליה. היום שמעתי סיפור אחד שמילא את מחשבותי:

אדוה הספיקה ללמוד כמה חודשים בצפת. אמא שלה סיפרה שראתה על אחת המפתחות שלה מדבקה שעליה רשום "תמחוי"... היא לא הבינה מה פשר העניין, ושאלה את אדוה מה זה המפתח עם הכיתוב "תמחוי"? אדוה השיבה שזו סתם מדבקה ישנה, ולא משהו מיוחד.

לאחר הפיגוע התקשר למשפחה מנהל בית התמחוי בצפת וסיפר כי אדוה הגיע אליו וביקשה להיכנס
כל ערב לבית התמחוי ולשטוף בהתנדבות את כל הכלים שהצטברו, כדי שלא יוציאו על זה כסף...
אדוה לא הסתפקה בכך וביקשה שיתן לה את המפתח ולא יספר לאף אחד על כך, שישאר ממש ביניהם... הוא לא הסכים, אך היא שיכנעה אותו..

הוא עוד הוסיף ואמר שמידי פעם מתקיימות חתונות במקום לאנשים חסרי אמצעים לחלוטין. אדוה דאגה שיודיעו לה באילו ימים מתקיימות חתונות. מוקדם בבוקר הגיעה וקישטה את המקום בשלטים, בלונים, סרטים וכו'... לשמח זוג שהיא כלל לא הכירה, ואף לא השתתפה בפועל בחתונתם.

אני מרגישה שההערכה הזאת לאנשים יכולה להיות בעודם בחיים, ביום יום... אין ספק שהדבר קשה ודורש פקיחת עיניים, אבל מסתבר שמסתובבים בינינו מלאכים כבני אדם...

עדי גוטגולד
מכללת אורות, אלקנהתשובה ציונית הולמת

במשך כל שנות הציונות היה מקובל אחרי כל רצח של יהודים ביד ערבים להקים ישוב כתשובה הולמת. דוגמאות מספר הן מעלה החמישה, גבעת השלושה, נתיב השיירה בית חגי' וישובים נוספים רבים... ההיגיון בהקמת ישובים חדשים היה כי אין דבר המרתיע יותר את האויב. והנה חידוש מבית מדרשו של ראש הממשלה

גרוש יהודים מבתיהם כתגובה לרצח חיילים. לאחר הפיגוע בצמת גהה ניתן היה לצפות שראש הממשלה לפחות ישהה את תוכניתו לפינוי מאחזים, אך הטבח רק עורר את תשוקתו לגירוש יהודים, והוא הודיע כי מעתה יוכלו לפנות מאחזים בצו מדיני, ולא בהליך משפטי. ארבע מאחזים כבר קבלו צווי פינוי לפי הנוהל החדש. לכולם ברור כי צעדים אלו הם רק פתיחה לפינוי ישובים. אין ספק שהמחבלים יוכלו לשמוח הטרור משתלם כפליים, המחבלים ירצחו יהודים ובתגובה הממשלה תגרש יהודים אחרים מבתיהם.

אדוה נוה
שערי תקוה