בשבע 74: מנוחה לילדים ולהורים

קלטות הווידאו לקטנים מבית מנוחה פוקס: יפה, מושקע, מצוין. רוצו לראות!

קובי סלע , ז' בטבת תשס"ד

בשבוע שעבר השתתפתי במסיבת עיתונאים של ערוץ הופ לקטנטנים. התפלאתי לראות כמה מחשבה וממון משקיעים היום אנשים שלא רוצים שהילד שלהם יבהה במסך, ורוצים להעשיר אותו במסרים חינוכיים ובערכים יהודיים. בעצם, הפליאה שלי סתם מתנשאת. וכי רק דתיים יודעים ליצור תכנים חיוביים? ברור שלא, אז מה אם כן הפלא?

ובכן, הפליא אותי לגלות אנשים, שרואים בטלוויזיה כלי (לא משחית), אולם מזועזעים מרמתה הירודה. הם קמו ועשו מעשה, יצירתי, עם תוצאות פשוט מרשימות.

כשראיתי את הפרזנטציה של 'הופ לומדים' והערוץ של גורדי ב-HOT, התקנאתי קצת שאין כאלה גם אצלנו. זאת אומרת יש, אבל לא ברמה גראפית מושקעת ומחכימה, לא מטיפה ולא מעמיסה, וכיפית. נו, כבר הבנתם אותי?

עובר שבוע ואני נתקל בקטלוג חביב של הסופרת מנוחה פוקס. קצת קשה להגדיר אותה רק כסופרת, אז נקרא לתופעה 'תשלובת מפעלי התרבות של מנוחה פוקס'. מדובר בסופרת חרדית שהוציאה עד היום 150 ספרים, קלטות ותסכיתים לרוב, שירים, סיפורים לכל הגילאים ועכשיו שיא היצירה: תקליטורי צפייה וקלטות וידאו ש"פשוט בא לאכול אותם", כמו שאומרות האמהות.

כמקובל בעניינים כאלה, חיכיתי ליום קשה, הפעלתי להם את התקליטור, ושקט הושלך בבית ל-38 שניות. מצד שני, הייתם צריכים לראות את הפנים שלהם כשזה נגמר (בפעם השלישית, עד אז מי שמע עליהם בכלל). הקטע המביך היה בסעודת שבת, כשהעוללים החלו מזמרים את הפיוט "זאת המשפחה שלי ואני אותם אווווהבת", היה כאמור מביך.

אז צפיתי גם אני, ובאמת, אין מילים.
עבודה יפה, ברמה, משכנעת, מבוימת היטב, משוחקת מצוין על-ידי ילדות קטנות וחמודות (ותאומות!) והסבא שמספר מוכר לכם יותר כחיים בנאי ("תדליק את האורות בבקשה!").

סדרת הקלטות לצפייה כוללת עשרה פרקים, שמונה מהם כבר צולמו, ארבעה מהם כבר בחנויות. הנושאים באים לידי ביטוי בחוכמה רבה, ולא נמרחת. על העטיפה נכתב שהסרטים "מדהימים בפשטותם", וזה ממש ככה. קחו את העולל (סתם נו, גם הגדולה, בת שמונה ומשהו, אהבה מאוד. ואני מה? חתול?) תנו לראות, ותרגישו את ההבדל.

תשע לפחות בסולם יעקב.

פינת משבית השמחה:
הגרפיקה נאה, המוסיקה קליטה (לא יוצא לי מהראש השיר שלהם), הצבעים של התפאורה משובבי עין, אז מדוע מזויף זקנו המלאכותי והמגוחך (עם גומייה) של חיים בנאי? הרי כל מאפר מתחיל יכול להדביק זקן עבות? אולי זה נועד לעשות הפרדה בין רבנים אמיתיים לכאלה שלא? האם כבר פסו אנשים עם זקן שאינם רבנים?