בשבע 74: טיפוח הרכב

הטיפול ברכב משמר את העגלה המשפחתית ובמקביל משמש גם תראפיה למטפל ● האם ידעתם כי ניתן לשפר את איכות עבודת המגבים ע"י שפשופם בנייר זכוכית?

פינחס קופר , ז' בטבת תשס"ד

• אנטנת הרכב שומרת על ניקיונה וניתנת לכיווץ ולמתיחה ביתר קלות אם מורחים אותה בחלב נרות (פראפין).

• אדים מצטברים ביתר קלות על גבי שמשות מלוכלכות. לכן מומלץ להקפיד ולדאוג שלפחות חלקן הפנימי של שמשות הרכב יהיה תמיד נקי. ניקוי בכוהל/אלכוהול ושפשוף בנייר עיתון עדיף.

• ניקוי יעיל וטוב של השמשות ניתן להשיג על ידי מילוי מיכל מערכת המתזים של הרכב בתמיסה של 1 ליטר מים + 2 כפות נוזל להדחת כלים.

• שיירי חרקים הדבוקים לשמשות הרכב או לפנסיו ניתנים להסרה בקלות אם משפשפים את השמשות ברשת פלסטיק שגולגלה בכך היד לגוש. (למשל שקית רשת לאריזת תפוחי אדמה).

• כתמים ולכלוך עקשניים הדבוקים לשמשות הרכב, לפנסיו ולחלקים מתכתיים אחרים, ניתנים להסרה ע"י שפשופם בספוג לח שעליו זורים מעט סודה לשתייה. לאחר השפשוף יש לשטוף את האזור במים.

• חלקי גומי ברכב שומרים על גמישותם ודוחים נוזלים, אם מורחים אותם מספר פעמים בשנה בגליצרין.

• את מגבי הרכב יש לנקות מדי פעם בתמיסה המכילה אבקת אפייה ומים.

• אם המגבים מפסיקים לנגב את השמשות כהלכה ואינם קרועים, ניתן לשפר את איכות הניגוב על ידי שפשוף הגומי של המגבים בנייר זכוכית.

• נורת פנס ראשי (הלוגן): בעת החלפתה יש להקפיד ולגעת אך ורק בבסיסה המתכתי של הנורה. כל נגיעת אצבע בחלק הזגוגית של הנורה תשאיר טביעות אצבע על גבי חלק הזגוגית, טביעות שעם הפעלתה של הנורה נצרבות על פניה ומקצרות את אורך חייה. אם נגעת בנורה, נקה אותה במטלית יבשה לפני הפעלתה הראשונה.

• את חימצון קוטבי המצבר ניתן למנוע על ידי שטיפת הקטבים בתמיסת מים וסודה לשתייה ואחר כך מריחתם בווזלין.

• סדקים המתגלים בגוף המצבר או עקמומיות המתגלה בחלקו העליון של המצבר מהווים סימנים ראשונים לכך שהמצבר מתקרב לסוף דרכו.

• ניתן לשטוף את הרכב ביתר קלות ובאותה הזדמנות לקבל ברק טוב יותר של הצבע, אם מוסיפים מעט נפט לדלי המכיל את תמיסת הסבון המשמשת לשטיפת הרכב.

• מטלית עור לניגוב ולהברקת הרכב (ג'ילדה) שהתקשתה לאחר הייבוש ניתנת לריכוך מחדש ע"י הטבלתה בתמיסת מים + סבון + אקונומיקה. לאחר ההטבלה אין לשטוף את המטלית במים, אלא יש לתלות אותה לייבוש כפי שהיא.

• חישורי הרכב (ג'נטים) הצוברים לכלוך עקשני ניתנים לניקוי בקלות, אם מרססים אותם בתמיסה של שליש חומר ניקוי מרוכז, שליש נפט ושליש מים. לאחר המתנה של כ- 5 דקות יש לשטוף את החישוקים בסילון מים ולהתפעל מניקיונם.

• חלקי רכב המצופים בניקל/כרום נוטים לאבד את מראם המרהיב ואפילו להיחשף לחלודה. ניתן לנקוט בפעולת מנע פשוטה לצמצום התופעה: מורחים את החלק המצופה מדי פעם בווזלין פשוט, אחר כך רוחצים אותו במים חמים ומצחצחים אותו במטלית עד היותו יבש ומבריק.

• כתמי חלודה מפגושים או מחלקים אחרים המצופים בניקל/כרום ניתנים להסרה ע"י שפשוף החלקים המצופים ברדיד אלומיניום שכווץ לכדור והוטבל בכוס קולה.

• ניתן למנוע היווצרות של עובש וחלודה על רצפת הרכב ע"י הנחת נייר עיתון מתחת לשטיח הגומי של הרכב. נייר העיתון סופג את הלחות ויש להחליפו מדי פעם.

• בעת קניית רכב משומש עלול להתעורר הספק אם חלק פח מסוים נפגע בתאונה, והפגיעה לא יושרה כהלכה ורק כוסתה במרק ובצבע. ספק זה ניתן להסיר ע"י הצמדת מגנט קטן על האזור החשוד. אם המגנט נצמד – משמעו שיש פח מתחתיו, אך אם זה אינו נצמד משמעו שיש שכבה עבה של מרק מתחתיו.

• את תופעת הידיים השחורות לאחר הטיפול ברכב ניתן למנוע על ידי מריחת הידיים בסבון מטבח נוזלי והמתנה לייבושו על כפות הידיים לפני הטיפול ברכב. עם סיום הטיפול יש לשטוף ידיים במים וסבון רגילים.

אצלי זה עובד
===========================================================

קורדרוי בקור
========

רוזי ג. מבני ברק מבקשת להמליץ לקוראי המדור על דרכה המיוחדת לשימור המראה החי והקטיפתי של הבגד ולמניעת דהייה האופיינית לבד זה: יש להשרות את הבגד בכוס חומץ ולהוסיף מים עד כיסוי מלא של הבגד. לאחר מכן כבסו כרגיל במכונת כביסה, ללא סחיטה. לקינוח, לקבלת מראה משופר ייבשו את הבגד במייבש.

רעיונות וטיפים למדור זה ניתן לשלוח לפקס או לדוא"ל המופיעים בתחתית הדף. בין ההצעות שיפורסמו תוגרל, אחת לחודש, ארוחה זוגית במסעדה.

טיפול אישי
============================================================

דרור הלוי מעלי-זהב מבקש ללמוד מהי הדרך היעילה להסיר כתמי דם יבשים מבגדים. והנה תשובת המדור: בעיקרון יש לנקות כתמי דם בנוזל קר או פושר, כי ניקוי בנוזל חם או רותח גורם לקרישת הדם ואז כמעט שלא ניתן להסירו. אקונומיקה מדוללת במים מעלימה כתמי דם ישנים. לחילופין, משרים את הבגד כ- 12 שעות במים קרים שאליהם מוסיפים אבקת כביסה המכילה אנזימים ('ביו'). דרך נוספת: השריית אזור הכתם ללילה שלם בתמיסת מים ומלח וכיבוס כרגיל. לכתם עקשני במיוחד: כסה את אזור הכתם בסודה לשתייה, טפטף עליו מספר טיפות מים, השהה חצי שעה, שטוף בזרם מים פושרים וכבס.חדש על המדף
============================================================

יום-יום ים
======

בימים אלו מושק הבושם החדש לנשים – DAVIDOFF COOL WATER WOMAN בהשראת מעמקי ומסתורי האוקיינוס. הבושם, ה'בנוי' בשלוש 'קומות' (עליון, מרכז ובסיס) עמוס בניחוחות מרוכזים וחזקים במיוחד. הניחוח העילי שלו מבוסס על מנדרינות ותבלינים אקזוטיים רעננים. בניחוח המרכזי שלו יסמין ומגנוליה בשילוב ורדים וסיגליות ובניחוח הבסיסי שלו חלב קוקוס, פולי קקאו, ענבר ווניל. הבקבוק מעוצב כטיפת מים בצבע כחול עמוק ובגימור מטאלי. מחיר הבושם בגרסת E.D.P. – 275 ש"ח ל- 30 מ"ל.

שעון כושר למהדרין
====================

חברת 'פולאר' יוצאת עם שעון דופק וכושר חדש – M61. מדובר בשעון המסוגל לכמת וליעל את הפעילות הגופנית שאנו מבצעים והמתאים לאנשים הזקוקים למאמן כושר צמוד.
טכנולוגית ה-Own Zone (הטווח האישי) שבשעון לומדת את קצב פעימות הלב של המתאמן ומוצאת את טווח הדופק היעיל ביותר עבורו בתרגול גופני כמו גם מדידת קצב שריפת קלוריות ושומנים. לשעון מצורפת חגורת בד מיוחדת לחזה ובמרכזה משדר קרדיולוגי, המעביר בדיוק רב ובזמן אמיתי נתונים 'לבביים' אחר התקדמות המתאמן. חגורת ה- WearLink גמישה, מתאימה לכל צורת גוף ונעימה למגע. ניתן להשתמש במערכת האימון בכל סוג ספורט רצוי כמו: הליכה, ריצה, ספינינג, אירובי, שחיה ועוד. המחיר – 795 ש"ח.

לחץ אוויר
=======


נעלי הנוחות הלטיניות '24HRS' עשו עלייה לישראל ע"י רשת 'נעלי לאפייט'. מדובר בנעלי בריאות מעוצבות הניתנות לנעילה רצופה במשך יום שלם, הודות לפטנט בלעדי במבנה האנטומי של הנעל. בבסיס הנעל 'נחפרו' תעלות אוויר דקיקות 'נושמות', המאפשרות זרימת אוויר מלאה. עובדה הגורמת לכפות הרגליים להיות מאווררות באופן קבוע. הסוליות העשויות לטקס מעניקות גמישות מקסימלית לנעל, בולמות את הזעזועים ומאפשרות נוחות הליכה עד כדי תחושת ריחוף יחף. הנעליים, במגוון רב של דגמים וצבעים וב- 28 אחוז הנחה, עד סוף החודש.


גבינת הבית
=======

מלחמות הקוטג' לא פוסקות ואין פלא. שוק הגבינות הזה לבדו נאמד בכ- 75 מיליון דולר בשנה, וכל המחלבות נאבקות אלו באלו על טעמינו (ובמקרה הזה באמת 'קנאת סופרים תרבה גבינה'). ובכן, 'תנובה' משיקה בימים אלו מוצר חדש למשפחת גבינות הקוטג' – קוטג' 3 אחוז שומן (המצטרף ל-9, 5, וחצי אחוז ולקוטג' במגוון טעמים). הקוטג' משווק בגביע תכלת בהיר, בהכשר בד"ץ ובמחיר – 4.74 ש"ח לאריזת 250 גרם.


"שווה לדעת"
===============
==============================================

• עד 50 אחוז הנחה על קולקציית החורף בסניפי 'קרוקר', עד גמר המלאי.

• קונים סט אחד של מצעים מסדרת 'לוני טונס' ברשת GOLF&COומקבלים סט נוסף במתנה, עד ה- 15.1.

• 2 יחידות שניצל 'מאמא עוף' ב- 44 ש"ח במקום 63 ש"ח, ברשתות שופרסל, היפרנטו, קוסמוס ומחסני מזון, עד ה- 31.1.

• מארז שמיניית נורות ליבון 'פיליפס' ב- 20 ש"ח במקום 4 ש"ח ליחידה, ברשת 'הום סנטר', עד ה- 31.1.

• בקניית מוצרי 'קליניק' ב- 220 ש"ח ברשת 'אפריל', מקבלים במתנה ערכת מוצרים בשווי 350 ש"ח, עד ה- 15.1.

• בקניית מוצרי 'אסתי לאודר' ב- 250 ש"ח ברשת 'המשביר החדש לצרכן', מקבלים במתנה מוצרי טיפוח בשווי 300 ש"ח, עד ה- 14.1.

• קונים שני ראשי דיו של HP למדפסת ומקבלים את שני סרטי הארי פוטר ב- DVD במתנה, ברשת 'קרביץ', עד ה- 15.1.

• מארז הכולל 2 רוטבי אלף האיים, 290 מ"ל כל אחד, ב- 14 ש"ח, בכל הרשתות והחניות, עד סוף ינואר.

• ברכישת שתי חצאיות באופנת 'לורד קיטש' מקבלים את השלישית חינם, עד סוף החודש.

• תוספת של 30 אחוז חינם לסדרת מוצרי 'כלטובטבע' של 'זוגלובק', עד סוף החודש.