למקומות, היכון – פ"ש!

עם ספר החידות החדש של זאב פראנק, דברי התורה שעל שולחן השבת שלכם יקבלו צביון הרבה יותר תוסס ומלהיב

קובי סלע , כ"א בטבת תשס"ד

תארו לעצמכם את הסיטואציה המביכה: הוזמנתם לסעודת בר מצווה בשבת, בעל הסעודה מזמין אתכם לשאת דברים, ואתם מגמגמים. או יותר גרוע, הבת שלכם, מצאה בשעה טובה ומוצלחת איזה מישהו, נפגשתם עם הוריו של העלם המובחר, אפילו השקתם כוסות, ואז, כאילו בלי קשר, אומר לכם אבי החתן, "זוגעט", ובעברית, "תאמרו משהו" ואתם מעט אילמים.

הילדים מעקמים את האף כשבין המנות בשולחן שבת אתה מנסה לומר דבר תורה? אז מה עושים?
אז זהו, שעכשיו כבר לא נורא.

בעזרת מעט קסם אישי, ביטחון עצמי סביר, וחידה או שתיים לפרשת השבוע, תצאו טוב, ומי יודע, אולי תשדרגו את הדירה של ביתכם, ומזל טוב, אגב. קחו את הספר ותערכו ביניהם התמודדות סטייל מי רוצה להיות מיליונר? מניסיון אישי – בתוך דקה הילדים יעמדו על הרגליים וילחמו לענות ראשונים על השאלות.

כדי לקבל אינדיקציה ממה אני מתלהב, הנה חידה ראשונה לפרשת השבוע, פרשת שמות:

שבע מי יודע,
אחד עשרה פעמים כשבע,
ופעמיים כשבעה?

הפיתרון, אם נכשלתם, פשוט להפליא: בפרק ט"ז נאמר ו'לכהן מדיין שבע בנות', הפסוקים מתייחסים אליהן בלשון נקבה: 'להשקות רצון אביהן', 'ויושיען', 'ותבואנה' אל רעול 'אביהן' ויאמר מדוע 'מיהרתן', 'ותאמרנה', ... למה זה 'עזבתן'...'קראן'. אחד עשרה פעמים מתייחס הכתוב בלשון נקבה לשבע בנות מדיין, לעומת זאת פעמיים מתייחס אליהן הכתוב בלשון זכר: בפסוק י"ז – 'ויגרשום'. ובהמשך, וישק את צאנם (במם, לא בנון). נו, אז הסתדר לכם?

החידה זאת היא רק אחת מבין מאות חידות ועוד מאות שעשועי לשון לכל פרשת מפרשות השבוע. הספר, מקסים בעיניי היא פרי חיבורו של זאב פראנק, ואם השם נשמע לכם מוכר, זה רק בגלל שאתם מקשיבים הרבה לערוץ 7, בלילות חמישי, לתוכנית החידונים של זאב פראנק, 'שבע מי יודע'. בכל שבוע, כבר כמה שנים הוא מחטט בקרבי הפרשה, ממציא חידות ושעשועוני לשון, מעמת מפרשים עם פירושיהם, ומפיק תוכנית מרתקת, שעכשיו קובצה לספר.

בספר 'תורתך-שעשועי' לא פחות מ- 3024 חידות על התורה ופתרונן. לכל שבוע הוקצו 28 חידות, 28 שעשועי לשון, וכדי שלא תצאו מדעתכם, מצורפים בסוף הספר גם הפתרונות.

ניסיתי כמה חידות על בני המשפחה שלי, וגם הבטחתי פרסים (עניין של הרגל, אתם יודעים) והיה פשוט שווה. השעשועונים מספקים עוד עילה לחפש בינות לפסוקים, יש רמזים כדי שלא תתערבבו לגמרי, ולדעתי, זה מה שיציל אתכם בדרשה הבאה.

כמעט תשעה שלבים בסולם יעקב.

פינת משבית השמחה:
לא יודע מה איתכם, אבל ספר שמורכב מדפי כרומו, מוציא אותי מדעתי. (וגם נהיה כבד יותר) מה רע בדפים רגילים?