בשבע 77: מפחיד ומעניין

"הרפתקה בפראג" עושה את העבודה, למרות השילוב המגושם של הגולם.

קובי סלע , כ"א בחשון תשמ"ח

בואו נלך ישר לעניינים, את ההקדמה הרגילה נשמור לתקליטורים אחרים.

אני בגישה שאומרת שמי שמשקיע בפרומו טוב, חזקה עליו שהשקיע היטב בסרט עצמו. ראיתי את הפרומו באחד מהאקטואלישים האחרונים, והסתקרנתי כל-כך עד שהלכתי וביקשתי לצפות בו ביוזמתי, משהו שלא מתרחש לעתים קרובות (אם נתעלם מהאובססיה שלי לסדרת המופת 'בגן של דודו', כמובן) .

תכל'ס, הפרומו היה קצבי, מקצועי ועשוי טוב. הנופים של פראג שיוו לו לוק של תשדיר תיירות לפראג (ולא שהם צריכים את זה, איי טל יו). לפיכך נתתי עותק אחד לבני הבית, ואת השני הכנסתי מעדנות למכשיר הוידיאו.

היה מעניין. הצילום היה ברמה (זה נדמה לי או שבאמת הצלמים הם גם השחקנים?) ומאידך בחדר הילדים היה שקט, אולי שקט מדי. נכנסתי לראות מה קורה, ולהלן הדיווח המדויק: הגדולים היו מרותקים לחלוטין והקטנים התחבאו מתחת למיטה מפחד עד שהסרט ייגמר. רגע לפני שהתקשרתי לשאול את היוצרים ו'גרינטק' מדוע הם מייצרים סרט מפחיד שכזה, הראה לי אחד הילדים את ההערה על הכריכה: "מיועד לצפייה מעל גיל 10". הגיוני מאוד.

הסרט (בשני חלקים) הוא בדיוני לכל דבר, אם כי בולט הניסיון לשלב בו את הגולם (מפראג, אלא מה?), ניסיון שאמור להפוך את הסרט למשהו היסטורי, ניסיון לא מוצלח במיוחד. הגולם, דמות מגושמת העשויה בוץ(?), לא נחשב לחלק אינטגראלי מהעלילה. גלמים, כידוע, הם התגלמות המדע הבדיוני (אם מתעלמים מאלה שעובדים במשרד ראש הממשלה). ובכל זאת אישה אחת, די מבוגרת, התקשרה ושאלה אם באמת החבר'ה צילמו את הגולם האמתי...

הסרט עשוי טוב, אני כבר מגלה לכם. רק שצפויה למפיצים דרך חתחתים לא קלה.

פעם בכמה שנים מתרומם גל כזה של עסקנים בדרג ל' שמתרגזים על משהו, הולכים אל גדולי הדור, מציקים להם בתואנות שווא, ודוחקים בהם לפרסם גילוי דעת שנועד לפגוע במטה לחמם של היזמים. הרבנים, מתברר, דווקא בעד סרטים טובים וחינוכיים, עד שמגיע הנודניק התורן, ואז מתחיל גל הדף שמחזיר אחורה את הרבנים שכבר נתנו את ברכתם, בהחלט בעיה.

פינת משבית השמחה:
מה יהא על העברית, מה? מה זה בעברית 'הרפתקאה'? המומחית בדקה לי את האיות, וכותבים את זה כך: 'הרפתקה'. שום עורך לא מת מהקפדה על עברית נכונה.