בשבע 78: מכתבים למערכת

, ו' בשבט תשס"ד

עסקה גוררת עסקה

בואו נעשה תרגיל מחשבתי קטן: נניח שתמורת שלוש הגופות של חיילי צה"ל והאזרח טננבוים, היה נסראללה דורש לקבל חייל אחד על מנת שיהרוג אותו. בוודאי שהארץ היתה רועשת ואיש לא היה מסכים לדרישה. אך מה בעצם ההבדל, הרי העסקה מעודדת את החיזבאללה ושאר המחבלים לחטוף ולהרוג כמה שיותר חיילים יהודיים. אנו אמנם לא מכירים את הקורבנות העתידיים, אך הם כבר מהלכים בינינו. ההסכם מלמד את המחבלים שיעור מסוכן: אפשר לרצוח יהודים ובמקרה הכי גרוע, יושבים בכלא הישראלי עד העסקה הבאה.

שמשון שיבק, בני ברק

אם כבר, אז כבר

הסכם חילופי השבויים הוא שערורייתי. תמורת מאות טרוריסטים שאנחנו וגם מדינות אירופה אמורים לשחרר, נקבל שלוש גופות ואזרח שנחטף בנסיבות מפוקפקות. אבל גם לשיטתו של מי שתומך בעסקה, אם כבר הסכם חובק עולם שבו משחררים אזרחים מכמה מדינות ערב, למה שמצרים לא תתרום את חלקה תשחרר את עזאם עזאם. ואם כבר גרמניה וצרפת משחררות אסירים, מדוע לא תוכל ארה"ב לחון את יונתן פולארד?
יעקב גרינברג, רעננה

דמוגרפיה ודמגוגיה
(בתקובה ל'הבעיה הדמונ-גרפית, גיליון 77)

שתי שאלות על כתבתו של חגי סגל שעסקה בשד הדמוגרפי. סגל כותב כי "בתקופת הבילויים חיו בארץ 34 אלף יהודים". ובכן, היו בארץ רק 10 בילויים בגדרה שידוע שהיו דתיים קצת 'חפיפניקים'. כל אנשי העלייה הראשונה וכל מייסדי המושבות היו שומרי תורה ללא דופי. הביטוי השקרי בעליל "תקופת הבילויים" נוצר כדי לנכס לחילוניים את כל שלבי הקמת המדינה. מדוע שגם אנחנו נשתמש בו?

פיליפינים תאילנדים וסינים הנמצאים בארץ מכונים "זרים" בעוד שכל המוסלמים שחודרים בהווה לארצנו או שחדרו בעבר לא מכונים "זרים" אלא "פלשתינים". מדוע?

ד"ר גדעון ארליך, נגוהות

דברים שלא רואים משם

בימים אלו עומדת על הפרק תוכניתו של שרון לעקירת ישובים יהודים ולטרנספר של אלפי יהודי, תוכנית המכונה בפיו "התנתקות". קשה להאמין, שדווקא הוא, אבי ההתיישבות ביש"ע, שהביע חרטה פומבית על עקירת ההתיישבות היהודית בסיני, יחזור שוב על אותה טעות, והפעם אף ללא כל תמורה בדמות הסכם שלום- אלא במהלך חד- צדדי של נסיגה וכניעה לטרור. ראש הממשלה נוהג לומר כמעט בכל הזדמנות כי האחריות מוטלת על כתפיו ו"מה שרואים מכאן לא רואים משם".

השאלה היא האם כאשר אמר, כראש ממשלה, כי נצרים וכפר דרום הם בעלי חשיבות אסטרטגית ממדרגה ראשונה וכי לא ניתן אפילו לחשוב על עקירתם- התכוון למה שרואים "מכאן" או למה שרואים "משם"?

הנסיגה לא תחסוך גדודים של צה"ל אלא להפך, תצריך אוגדות שלמות, היא לא תביא לאחדות אלא להפך, תוביל לקרע בעם. היא לא תסייע במאבק בטרור אלא להפך, תהווה ניצחון לטרור ותוביל להתגברותו. היא לא תסייע אפילו לעתידו הפוליטי של שרון אלא להפך, היא תוביל להפלת הממשלה ולתחילת הסוף הפוליטי שלו.

באיזה שנה בעתיד מתכוון ראש הממשלה להתחרט פומבית על כך שגירש יהודים מביתם בערש ההיסטוריה של העם היהודי?

יוסי פוקס, רמת-גן

לשמור על הזהות

החלטת הכנסת לאסור על הכנסת סמלים של דתות זרות היא החלטה נכונה. כל מוסדות הציבור של המדינה אמונים על שמירת צביונה היהודי.

מסיבת חג המולד שנערכה בית ספר ליד"ה בירושלים, במקום מסיבת חנוכה, שבעקבותיה באה החלטת הכנסת, משקפת אובדן מדאיג של הזהות היהודית בקרב הנוער החילוני וצריכה להדליק אורות אזהרה במשרדה של שרת החינוך.

ציפי לידר, ירושלים


צימוקים לשבת

1. "כתב אישום מתוקן יוגש נגד דודי אפל"
סוף סוף משהו מתוקן בסביבתו של דודי אפל.

2. "שרון לא שוקל התפטרות ואין לו כל כוונה לעשות זאת"
1. הרבה ישראלים אינם מוטרדים ממשקלם.
2. אם הוא רוצה להתפטר נשמח אם יעשה זאת גם ללא כוונה.

משה טאו, רחובות