לא מסתדרים עם ההסתדרות

מאבקם של תושבי שיכון העובדים קריית משה בהסתדרות לא הסתיים: ההסתדרות ממשיכה להערים קשיים, והתושבים מצדם החליטו שהם לא מתקפלים בשום תנאי. ובינתיים, לחץ ציבורי של גימלאים מכל רחבי הארץ, הביא את השר אולמרט להורות על הקמת ועדת חקירה לנושא.

רויטל שנור , ו' בשבט תשס"ד

השר אהוד אולמרט הורה השבוע להקים ועדת חקירה בעניין הסכסוך בין ההסתדרות לבין תושבי שיכון קריית משה בירושלים, בשורה טובה עבור תושבי השיכון. תושבי השיכון פתחו במאבק כנגד ההסתדרות לאחר שזו ניסתה לגבות מכל תושב המוכר את דירתו בשיכון 10 אחוזים מערך הדירה, על סמך זכויות שניתנו לה כביכול בשנות החמישים, כשעזרה בהקמת השיכון.

תושבי השיכון צפו שהם רק שחקני הפתיחה במשחק שמתכוונת ההסתדרות לנהל מול תושבי עשרות האגודות השיתופיות בכל הארץ, והחליטו לגייס אהדה ציבורית למאבקם. השבוע, למשל, הם ארגנו הפגנה בשיכון שלהם בירושלים. תושב ותיק בשיכון, מר יהודה ניר, הקים את מטה המאבק של הגמלאים באגודות השיתופיות נגד חברת העובדים, ויידע את חברי האגודות השיתופיות בכל הארץ בנעשה.

גמלאים מכל הארץ, שהיו חברי הסתדרות כל חייהם, שלחו עשרות מכתבים זועמים אל משרדי ההסתדרות ואל חברי כנסת ואישי ציבור רבים, ואף זכו לתגובות. משה ברגמן, יו"ר ועד אגודת התושבים, אומר: "יצוינו לטוב במיוחד סגן השר צבי הנדל והשר זבולון אורלב, שהתייחסו לפנייתנו ברצינות. הם התקשרו לשאול במה ניתן לעזור וגם עזרו. יש פעלו לכך שתוקם ועדת החקירה".

חברי השיכון קיבלו גם מכתבי תמיכה רבים, שביניהם בלט מכתבו של חבר הכנסת חיים רמון, יו"ר ההסתדרות, לשעבר שכתב להם: "התביעה כפי שהצגתם לפני היא שערורייה, ואין שום זכות מוסרית להסתדרות לתבוע זאת. אנסה לעזור לכם במאבקכם".

מסלול המכשולים שהקימה ההסתדרות

הדי המאבק הגיעו גם לקרן הקיימת לישראל ולמנהל מקרקעי ישראל. אחרי דיונים ארוכים ביניהם לגבי הסמכות לחקור את העניין, הוחלט שהוועדה תהיה בסמכות מנהל מקרקעי ישראל. חברי הוועדה הם יו"ר המנהל, מר יעקב אפרתי, עו"ד שלמה בן אליהו, דירקטור במנהל (בנו של הראשון לציון הרב מרדכי אליהו שליט"א), גברת רחל נוימן, היועצת המשפטית של המנהל, ומר מאיר אלפיה, היועץ המשפטי של קק"ל.

הטענה המרכזית של התושבים היא שבסעיף 28 בשטר החכירה שעליו חתומים תושבי השיכון וחברת העובדים של ההסתדרות, נאמר שאם תשתמש ההסתדרות לרעה בזכויותיה הן יבוטלו כליל, מאחר שהזכויות ניתנו לה בתור זכויות נאמן ולא בתור זכויות בעל בית.

מסמכים ישנים רבים זכו לאיבוק במסגרת המאבק המשפטי של תושבי השיכון. מנבירות בארכיונים של קק"ל, בספריה הלאומית בירושלים ובארכיון האגודה, נתגלו מסמכים נוספים המעידים על ויתור של הסתדרות על כל זכויותיה באגודות השיתופיות הללו עוד בשנות החמישים. האם בהסתדרות יופתעו לגלות את המסמכים הללו? האם מקווים שם שאף אחד כבר לא זוכר אותם? לבוררות בין תושבי השיכון להסתדרות פתרונים.

במישור המשפטי נתקלו ניסיונות האגודה ללחום בהסתדרות בקשיים רבים. ראשית, בתגובה לבקשת התושבים לתבוע את ההסתדרות למשפט הפתיעה ההסתדרות את האגודה בהזמנה למשפט חברים של ההסתדרות. מסתבר שלפי מסמכים ישנים שנחתמו בין ההסתדרות לבין תושבי השיכון הראשונים, כל סכסוך בין ההסתדרות לחברי השיכון ייושב במשפט החברים של ההסתדרות.

חברי השיכון דהיום פנו לרשם האגודות בבקשה להישפט אצל שופט בבית משפט רגיל, או לכל הפחות לגשת לבוררות על ידי שופט אובייקטיבי. רשם האגודות פסק שהצדדים צריכים לגשת לבוררות. אולם גם כאן לא הגיעה דרך החתחתים בה מובילה ההסתדרות את תושבי השיכון אל התחנה הסופית. ברגמן מספר כי ההסתדרות קיבלה את הזכות לקבוע את הבורר ובחרה בשופט ברנר, בורר יוקרתי, שכל ישיבת בוררות שלו תעלה לכל אחד מן הצדדים ארבע מאות דולר. מובן שמי שיתקשה לשלם את הסכום הם תושבי השיכון ולא ההסתדרות.

בנוסף, למרות שהובטח לתושבי השיכון שהשופט הוא ירושלמי, מה שיקל עליהם להביא לבוררות את העדים תושבי השיכון הקשישים שניידותם מוגבלת, הסתבר שהשופט הוא דווקא תושב חיפה. הוא נאות לערוך את הישיבות בתל אביב, אבל עדיין ברור שיהיה קשה מאוד להביא חלק מהעדים לישיבות הללו.

מעל הכל, הסתברה לתושבים העובדה המפתיעה שהשופט כלל לא פנוי לקבל עכשיו את הבוררות, כיוון שהוא עסוק כעת בבוררות אחרת. אצל התושבים נוצר הרושם שההסתדרות מתכוונת למשוך את המצב עוד ימים רבים, ובינתיים החליט כאמור השר אולמרט על הקמת ועדת החקירה.

אין מקום לפשרות

מאז נודע הדבר להסתדרות, מוצפים משרדי אגודת התושבים במכתבים זועמים. בו זמנית, וכאילו ללא קשר להתפתחויות נגדה, מנסה ההסתדרות במרץ רב למכור את מועדון השיכון. מועדון זה שייך למעשה לתושבי השיכון, וההסתדרות העבירה אותה לבעלותה באמצעים שכשרותם מפוקפקת ביותר.

בצר לה כעת, משהוקמה ועדת החקירה, מוכנה ההסתדרות לזרז את הליכי הבוררות, והיא אף החלה להציע מהלך של פשרה בין הצדדים. התושבים מצדם מוכנים עכשיו לפשרה אחת: ויתור רשמי של ההסתדרות על כל זכויותיה בשיכון.