נטועים בחומש

היישוב חומש בצפון השומרון, שידע ימים קשים בעקבות הטרור, חוגג השבוע את ניצחון החיים בנטיעות לקראת ט"ו בשבט. הגרעין הדתי שם, שהוקם על-ידי שולי הי"ד ולימור הרמלך, הולך ומתחזק והרוח במקום איתנה, למרות הכול

שחרית כהן , ו' בשבט תשס"ד

"ביום שבו נרצח שולי באה בתנו לעולם. שרה קראנו לה, והשבוע הבאתי אותה הביתה. שמחתי כל-כך, אך גם כאב לי. שמחתי בבתי, בתנו, ילדה חמודה, ההמשכיות של שולי, וכאבתי את חסרונו לצדי ברגע כל-כך משמעותי. ואז היכתה בי ההכרה שמעכשיו יעברו כל חיינו בשני צירים – ציר של שמחה וציר של עצב. יום ההולדת של שרה יחול תמיד ביום השנה למות אביה.

"היו רגעים שבהם שכבתי שבורה, גופנית ונפשית, ולא הרחק ממני שכבה שרה, נאבקה על חייה. זה היה קשה, היתה תחושה שהם הצליחו. בצאתנו מבית החולים ידעתי שהרוצחים לא השיגו את מטרתם. לכן, בבואה של שרה הביתה השבוע יש אמירה משמעותית של ניצחון החיים. אנחנו חזקים וקיימים, ונמשיך לבנות, לגור ולנסוע. זו המורשת של שולי".

אלו הדברים שאמרה לימור, אלמנתו של שולי הרמלך הי"ד, שנרצח בר"ח אלול האחרון בפיגוע ירי סמוך לכוכב השחר.

שולי ולימור היו מראשוני הגרעין הדתי בחומש. הם הגיעו עם עוד משפחה, וחיכו לרבים שיגיעו אחריהם. במשך שנתיים הצטרפה עוד משפחה אחת, והוקמה ישיבה חקלאית שמנתה בשנתה הראשונה 12 תלמידים. כחודש לפני הרצח הגיעה עוד משפחה, והגרעין הדתי בחומש מנה ארבע משפחות. אז אפשר היה אולי לקרוא לו גרעין.

אבל השמחה הזו ארכה חודש אחד בלבד, עד שהשיגו כדורי המרצחים את שולי הרמלך, והוא נוסף לרשימת הנרצחים תושבי חומש: בוריס קורובר, דני יהודה ואיליה קריביץ' הי"ד. בעקבות הקושי בכבישים, אובדן הפרנסה והשכול הכבד עזבו רבים מתושבי חומש. הנותרים החליטו להיאחז במקום בכוח, וקראו למשפחות דתיות לבור וליישב את חומש. שולי הרמלך היה בין הנענים לקריאה.

כשנודע בחומש דבר הירצחו של שולי ירדה דממה על היישוב. היתה תחושה שזה כבר חזק מדי, שאי אפשר להתמודד. דווקא לימור ומשפחת הרמלך היו אלה שחיזקו את תושבי חומש. לימור אזרה כוחות על אף הפציעה והניתוח והגיעה ללוויה. משה, אביו של שולי, הבטיח שחומש תהפוך לעיר ואם בישראל.

תוך כדי כתיבת הכתבה אני שומעת על ההצעה המגונה של שרון למועצת יש"ע, לוותר על כמה יישובים תמורת הצלה מפוקפקת של אחרים. בחומש לא מתרגשים. "זו לא פעם ראשונה שמדברים איתנו על פינוי. בינתיים אנחנו כאן".

הם מספרים שבזמן שחומש הוקמה הגיע אריאל שרון ונשא נאום: "אם לא היתה חומש, היו צריכים להמציא אותה". כשרואים את חוף הים ואת מגדלי עזריאלי כמו מונחים על כף היד, מבינים על מה הוא דיבר. בחומש מעדיפים להניח לדיבורים ולעבור לעשייה. הם יודעים שאם היישוב יהיה מלא משפחות וילדים קטנים, ואם הצירים בצפון השומרון יתמלאו בתנועה, זו תהיה התשובה הניצחת לממשלה.

כיום מונה הגרעין הדתי בחומש שבע משפחות. בישיבה למעלה מעשרים תלמידים, וההרשמה לשנה הבאה בעיצומה. במקום יש אווירה של תנופה והתחדשות: "אנחנו שמחים מאוד על המשפחות שהגיעו", אומר ניתאי שילה מהגרעין הדתי, "אבל זה לא מספיק. אנחנו זקוקים לעוד הרבה משפחות. היעד שלנו הוא להגיע לעשרים משפחות כבר בראשית השנה הקרובה".

כדי להביא את המשפחות האלה עובדים בחומש קשה. מדי כמה חודשים מקיימים שם אירוע כדי להביא אנשים למקום, שיתרשמו ואולי יצטרפו, וגם כדי שתהיה תנועה בצירים. ביום חמישי, י"ג שבט, יתקיימו בחומש נטיעות שיהוו יסוד של חקלאות עברית בחומש, ויינטעו העצים הראשונים במטע זיתים המיועדים לשמן זית. לאחר מכן יתקיימו שיחות ושיעורים עם רבנים מרחבי הארץ. בסוף היום תתקיים חנוכת מקווה טהרה בחומש, בהשתתפות הרב שמואל אליהו שליט"א. בואו להיות איתם שם!