בשבע 78: צפצוף חינני

קלטת הווידאו "מצפצפים על לנסקי" משעשעת למדי, אבל לא מספיק מוקפדת.

קובי סלע , ו' בשבט תשס"ד

מעולם לא היה מצבה של תעשיית הסרטים החרדית-דתית כה מוצלח כמו בימים אלה (אפילו המדור הזה מוקדש, זה השבוע השני ברציפות, ליבול המכובד). לכן, לפני שיקרה משהו שיגרום לנפילה במכירות, הרשו לי לספר לכם על מיני סדרה חדשה מבית נועם הפקות. חשוב להזכיר את נועם הפקות וגם את גרינטק, כי שתי חברות ההפצה האלה מובילות קו של סרטים משובחים, מעניינים ומסקרנים, ותזכרו איפה קראתם את זה לראשונה.

נטלתי לצפייה את הסרט בעל השם המסקרן 'מצפצפים על לנסקי', והוא אכן מסקרן. מדובר בעלילות של חבורת ילדים, שהאחד מהם מק'גייוור קטן, האחר ילד שובב עם עיניים טובות, והשלישי סתם ילד חמוד, כזה שטוב שיגור בדלת ממול.

תכל'ס, החבורה הזאת מבצעת מרדף בעלילה מופרכת מעט, אבל זה בטח לא יפחית את ההנאה של הצופים הצעירים. איש אחד, שמנסה להרוויח מאוצר לא לו, 'מטופל' על-ידי חבורת הילדים, וכבר ברור שהוא לא יעשה את זה יותר.

ולנקודות המעצבנות שמצאתי: ההשראה הלא דתית בעליל ניכרת מאוד, אפו של הילד מתנועע (סימן למעשה קונדס אפשרי), עירוב הסגנונות (השחקנים כולם דתיים, העלילה מצולמת במקום לא-דתי), חוסר הקפדה על ההמשכיות (Continuity) ועניינים קלים כאלה ששוברים את האמינות.

גם העובדה שבסיום הסיפור מתגלה לפתע בן משפחה אובד... נו, באמת. זה לא אמין. בכלל, יש איזה טרנד של סרטים שאנשים מגלים בסופם לפתע כל מיני קרובי משפחה אבודים. מישהו תיאם משהו עם הרב עוזי משולם?

לצערי, כשעמדתי החיובית בקשר לסרט נתקלת במעט תקלות לא משמעותיות, אני מרשה לעצמי לפנות אל היוצרים ולבקש: הקפידו על הפרטים הקטנים. למרות שילדי אינם בוגרי 'מעלה' או 'קמרה אובסקורה', הם עמדו על כמה נקודות שלא מסתדרות.

למשל, הבת הגדולה שלי שאלה (יש לה עתיד): למה ה'בק-לייט' (אופנוע הרחיפה שעוקב אחרי נסיעת הגנב לירושלים) לא ממשיך לירושלים, ובעצם חוזר חזרה? אין בירושלים איפה להנחית אותו?
תשעה שלבים בסולם יעקב.

פינת משבית השמחה:
סרט חמוד מאוד, אבל איך זה שלגנב קוראים לנסקי ועל דלת ביתו כתוב 'הדני'? אפילו לייבוביץ' או שוורץ היה מתאים יותר.