בשבע 80: לא לאמריקנים בלבד

הדיסק 'השב' של המושב מלא בשירי קרליבך בסגנון של מוסיקת עולם. משהו קצת אחר בעולם החסידי-אלטרנטיבי

קובי סלע , כ' בשבט תשס"ד

פעם בכמה זמן מגיע דיסק שבעצם אי אפשר להגדירו. הוא לא חסידי, לא ישראלי, לא מזרחי, גם לא 'מוזיקת עולם', ובכל זאת מדובר במשהו שהוא הכל גם יחד.

ובכן, רבותי, אלה הם בדיוק חברי המושב. הם לא מושבניקים במובן המושבניקי (סנדלים, כובע רחב שוליים ושפם עבות) – מדובר בחבר'ה ממאור מודיעין (חסידי ר' שלמה קרליבך). בהרכב הבסיסי משרתים דוד סוורסקי, יהודה ומאיר סלומון (בניו של בן ציון סלומון מלהקת התפוצות). המוסיקה שלהם היא שילוב של רוק, רגאיי ופאנק בניחוח הרב קרליבך, אם כי אתפלא אם יתברר שהם לא מושפעים מה'פרל-ג'ם'.

זאת מוסיקה שידועה כמקרבת רחוקים, כיוון שגם חילונים באים להקשיב. מהקליפ שלהם ל'המבדיל', המוקרן שוב ושוב ב'התכלת', אפשר להתרשם שהם בביזנס כבר הרבה זמן, ולמעשה הם הפיקו כבר ארבעה דיסקים. בדקתי, ומתברר שזה הולך יופי. פעם הקהל שלהם היה רק אמריקני ואנגלו-סאקסי, אבל היום גם ישראלים שותים אותו בצמא. בפסח תוכלו לראות אותם בארץ ולשפוט בעצמכם (הם ישראלים שרק נסעו להופעות, ובינתיים חיים שם).

הדיסק הנוכחי, 'השב', הוא חמוד, לא מונוטוני ולא דומה לשום להקה אחרת. השירים, כמו הגרפיקה שעל התקליטור, צבעוניים למדי. נכון שבמצעד החסידי יהיה קשה לשלב יותר משני שירים שלהם, אולם כידוע לכם העולם הסתדר יופי עד שהמצעד קבע כאן את סדר היום המוסיקאלי.
תכל'ס, רבים מהקוראים שמחוברים למוסיקה המכונה אלטרנטיבית (כינוי שכבר אינו מוצדק היום, מאחר שהאלטרנטיבי הפך כמעט לסטנדרטי), יתחברו מהר לצלילים.

מומלץ להאזין ל'פתחו לי', שיר שבקלות יכול היה לכבוש את צמרת המצעד המזרחי, ולא מצאתי בין המבצעים כאלה שהגיעו מהתפוצה ההיא. או למשל 'יבנה המקדש' בעיבוד אינדיאני מבריק. את קולות הרקע הם בטח הקליטו בג'ונגל (בינינו, איפה לא ג'ונגל?) ואת הניגון בלשון הקוידש?
בקיצור, באורח פלא, נהניתי מאוד.

שמונה וחצי שלבים בסולם יעקב.

פינת משבית השמחה:

כדאי לקבוע איזשהו נוהל בנוגע לביטוי שם השם בשירים. לטעמי, עדיף להימנע מאזכור שם השם במפורש, אבל למה שאקבע? יש רבנים ב"ה בירושלים שיחוו את דעתם. עד לגיבוש פסק הלכה שיחייב או יאסור, אני מתקשה להמליץ לכם על תקליטורים שמשלבים את שם ה' בשירה.