בשבע 80: מכתבים למערכת

, כ' בשבט תשס"ד

ללמוד מהפמיניסטיות

בתגובה ל'שןלחן עורך', גיליון 79)
עמנואל שילה צודק. כל אחד ואחת מאתנו צריך לדבר עם כל החברים שלו, ביישובים ומחוצה להם, כדי לפתח מודעות לזכויות האדם של יהודי עזה.
כזכור- הפמיניסטיות שבינינו עבדו קשה מאוד כדי להחדיר מודעות בציבור לזכויות האשה. לקח זמן לא מועט עד שהדברים חילחלו.
אם לא נדאג לפתח מודעות בציבור בדבר זכויות המתנחל – נצטער על כך בהמשך.
לא להתייאש: בהתחלה יזלזלו בדרישה, המשפטנים ימצאו תירוצים מאולצים ולעומתם - אנשי האמונה יזלזלו ויאמרו "נו באמת, זה לא העניין, וזה לא יעבוד כי השמאלנים לא ישתפו פעולה".
ובכל זאת, יש להתעלם, להתקעש ולהתמיד: זכויות אדם ליהודי עזה-זכויות אדם ליהודי עזה-זכויות אדם ליהודי עזה. בסוף, הרוב יסכים אתנו ושוב ננצח במערכה.

סוזי דים, רחובות

סוף טוב?

נדמה שבדהרתו הפראית להצהיר על ויתורים שכח ראש הממשלה את האימרה המפורסמת – "סופך טוב כולך טוב, סופך רע כולך רע". וממקורותינו, "יש קונה עולמו בשעה אחת ויש מאבד עולמו בשעה אחת".

אבישר רפאל, עלי זהב

ושוב ייקרעו אחים

ראש הממשלה שרון הצהיר שעד הקיץ לא יהיו יהודים בעזה.
רגע לפני כן רציתי להתייחס לאח שלי כן, החייל ההוא שעלול לפנות אותי, החייל שיעמוד בסיטואציה קשה של כאב ותסכול, כשהוא יקיש בדלת ויפגוש אותי.

כן, שנינו שירתנו בצה"ל. הוא אולי בגולני ואני בשריון. שנינו אחים, שנינו ציונים ומאמינים במדינה.
הוא יקרא לי לצאת יחד עם משפחתי וילדי הקטנים. הוא אחי שלמד עמי באוניברסיטה, שאולי עובד עמי באותו משרד, כן, הוא יצטרך לפנות אותי מביתי.

יתכן שסבא שלי וסבא שלו היו יחד בתוניס, בפולין או בעירק. אולי סבא שלו עזר לסבא שלי לעלות לארץ, או להיפך – מה זה משנה. כעת נעמוד זה מול זה ונבכה!

לא, אחי – איני קורא לך לסרב פקודה, אך אני מזכיר לך שאנו אחים, אוהבים ואיננו נלחמים, רק עצובים... כי מישהו פה קורע את העם שלנו, מישהו מבין מה הולך להיות פה במדינה, מה הפינוי יעשה לילדי ולילדיו של אחי, מה יעשה למדינה שלנו...

מה שהכי קורע אותי זה שבסוף נצטרך שנינו להילחם יחד נגד הטרור, שירדוף אותנו ביחד, להיכן שנברח.

אז לעזאזל, איך אפשר לדבר על אח שמפנה אח...

רוני לטנר
אפרת


דרוש עורך דין

נושא השביתות בעיריות פורץ מדי חודש בחודשו והשירותים לא ניתנים לאזרחים כפי שצריך להיות. אנחנו משלמים אך לא מקבלים שירות בתמורה.
מדינתנו נתברכה בעורכי דין רבים. יש שיאמרו אפילו שהם רבים מדי.
מדוע לא קם איזה עו"ד שיתבע את העיריות בתביעה ייצוגית בשם כל התושבים ויבקש החזרים כספיים, כולל ריבית והצמדה, בחשבונות הארנונה שאנו משלמים?

ברגע שהדבר יפגע במאזנים הכספיים אולי לעיריות 'ייפול האסימון'.
אני בטוח שכל האזרחים יתנו גיבוי מלא לתביעה כזו.

כץ אלימלך, בני ברק


לא שומרים על השומרים

הבכירים במגזר הציבורי הם כמו חתולים שנתנו להם לשמור על החלב, והם לא רק שתו אלא גם השתלטו.
כך נוהגים בכירי משרד האוצר ושאר הבכירים במגזר הציבורי.
הוא הדין לגבי בכירי הבנקים, שמרוששים את הציבור עם העמלות המנופחות שלהם.
ובעניין אחר של השתלטות, אלו האחראים להענקת פרס ישראל, הם שליחי הציבור, אך אינם מתחשבים בו ולעתים מעניקים את הפרס גם למי שהציבור לא חפץ ביקרו, כמו הפסל תומרקין שהתנהגותו בוטה.
נציגי הציבור צריכים לשרת את שולחיהם ולא להיפך.

יחיאל זהבי, רחובות

למה וגאס?

ברצוני להודות לכם על העיתון. אני נהנית מאוד לקרוא בו ומצפה בכל יום חמישי להגעת 'בשבע'.
בגיליון 79 הופיעה מודעה פרסומית להשקעת נדל"ן בלאס וגאס שצרמה לי מאוד.
למרבה האירוניה המודעה חלקה עמוד עם כתבה שכותרתה 'שיעור מולדת'. עיתון לאומי, שכולו אהבת המולדת האדמה והארץ, מפרסם מודעה שמעודדת הוצאת כספים מהארץ?
מוטב להשקיע כאן גם אם הרווח נמוך יותר, ולא להוציא כספים לחו"ל. ברור לי, שעיתון שרוצה להתקיים חייב לפרסם ובמיוחד שהוא מחולק חינם. אך מודעה זו ממש נוגדת את רוח ותוכן העיתון.
עדה בר-תור, רחובות


המתקרנפים בעם

סבור הייתי לתומי, כי לאחר הכרזתו של רה"מ שרון, כי כלה ונחרצה מעמו, לפנות את יישובי גוש קטיף, תתקומם נגדו סיעת הליכוד על שריה, תצעק חמס ותקרא לו לסדר.
מסתבר שטעיתי. רק שר אמיץ אחד, עוזי לנדאו, יצא חוצץ נגד תוכניתו של רה"מ. יתר השרים, חלקם יישרו קו עם שרון, והיתר מילאו פיהם מים.

הוא הדין בח"כים. שליש מהם התקוממו נגד התכנית, והאחרים, חלקם ישרו קו, וחלקם נשארו יושבים על הגדר, מחכים לראות לאן הרוח נושבת.

מקווה אני, שמצביעי ותומכי הליכוד, יחרתו זאת על רוח לבם. וינצרו התנהגות זו בזיכרונם. ובבוא יום פקודה, ידעו עבור מי להצביע ועבור מי לא.

משה בודק, חיפה

צימוקים לשבת:

1. באוצר שוקלים הוזלה במחירי התחבורה הציבורית.
האוצר: הצעד הזה יקל על המשפחות שירצו לעשות סקר מחירים של הלחם האחיד.
2. משאל העם בסכנה.
קשיים רבים בניסוח השאלה: האם 'כאילו' לפני 'חבל על הזמן כזה' או ההיפך.
משה טאו, רחובות