גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 83ראשיהפצה

ביטים של מוסיקה - בגליון השבוע

כיצד הופכת מוזיקה לקבצים דיגיטליים? מאיפה אפשר להוריד שירים בחינם או כמעט בחינם? ומה זה בכלל MP3?
04/03/04, 00:00
מנדי גרינפלד

כל דבר שמייקרוסופט פיתחה היה מקום לשפר. כזה היה הפורמט הדיגיטלי WAV (קיצור של WAVeform – צורת גל). הפורמט היה פופולארי בשל פיתוחו על ידי Microsoft ו-IBM עבור מערכת ההפעלה Windows 3.1 ומערכות הפעלה מתקדמות יותר שהגיעו בשלב מאוחר יותר.

הבעיה של הפורמט היא שהוא אינו דחוס, ולכן הוא תופס המון מקום בזיכרון המחשב. גדלים מפלצתיים של קבצים כאלו גרמו לקבוצת חוקרים גרמניים ליצור פורמט חדש, בעל קיבולת קטנה יותר, שיישאר איכותי (זוכרים? מדובר במוזיקה). הפורמט קיבל את השם MPEG, ואחר-כך את הקיצור הפופולרי MP3. קבצים אלו הינם למעשה קבצי קול מכווצים. ניתן להגיע ליחס של עד 1:12 בגודלו של קובץ לעומת גודלו בפורמט WAV.

אינטרנט מהיר, תוכנות לשיתוף קבצים וכונני צריבה זולים, גרמו לפורמט החדש לכבוש בסערה את עולם המוזיקה, עד כדי כך שחברות התקליטים פתחו במאבק משפטי נגד שיתוף קבצי המוזיקה.

התוכנה הראשונה בתחום היתה NAPSTER. נאפסטר היתה תוכנה פשוטה וקלה לשיתוף קבצים שהתפשטה בקצב מסחרר. קבצי MP3 עברו מיד ליד לכל מי שהיה מחובר לאינטרנט, ועד מהרה מצא עצמו המפתח בבית משפט מול התאחדות חברות התקליטים. בנאפסטר נאלצו להפסיק את פעילות השרתים, אבל חברות התקליטים הבינו שהמאבק חסר סיכוי, ולכן החליטו שעדיף ללכת עם הזרם מאשר להיאבק בו.

כיום נאפסטר התאחדה עם חברת ROXI המתמחה במדיה הדיגיטלית, ובאתר שלה ניתן לרכוש מנוי חודשי ולהוריד שירים בצורה חוקית, מתוך מאגר של למעלה מחצי מיליון שירים מז'אנרים שונים. בנוסף ניתן לרכוש באתר נגני MP3.
www.napster.com

מקינטוש הבינו גם הם מה שחברות התקליטים הבינו, והחלו למכור שירים במחירים זולים במיוחד. בדף הבית שלהם הכותרת אומרת "ברוכים הבאים למהפכת המוזיקה הדיגיטלית". גם כאן ניתן להוריד בתשלום שירים לפי קטגוריות, וכן גם כאן ניתן לרכוש את נגני MP3.
www.apple.com/itunes

על נגנים נוספים מומלצים מבית קריאייטיב ניתן לקבל מידע באתר הבית.
www.creative.com

מלבד מכשירי הנגן, ניתן כמובן לשמוע את הקבצים שהורדתם במחשב בעצמו. הנגן הנפוץ והקלאסי הוא ה-WINAMP. WINAMP ניתן להורדה בחינם, קל לתפעול ואינו תופס הרבה מקום. דרך האתר ובגרסה המלאה תוכלו למצוא מאות תחנות רדיו אינטרנטיות המשדרות מוסיקה 24 שעות בתוכנה זו.
www.winamp.com

הורדתם שיר, מחפשים את המילים? ניתן כמובן לחפש באתרי האינטרנט השונים, אבל למה שלא נעשה את החיים קלים יותר? תוסף קטן (פלאג-אין) ל- WINAMPבשם WINLIRYC יחפש עבורכם אוטומטית במאגר המידע של האתר את מילות השיר האהוב עליכם ויציג אותן על המסך. ניתן כמובן להוסיף מילים באופן ידני ולשלוח אותם למאגר המידע של האתר. מילים לשירים ישראלים אין שם כמעט, כך שכולם מוזמנים לשלוח לשם מילים.
www.winlyrics.com

'הכל בעברית על MP3' – אתר חובבני ונחמד למתעניינים בתחום. באתר מגזין אינטרנטי בשם 'E-תון MP3' העוסק במוזיקה בכלל, נגנים חדשים ועוד. באתר רשימת אתרים לחיפוש קבצי MP3 וכיצד להוריד קבצים אלו.

לסיום, אתר העוסק ב-MP3 ומה שמסביב. באתר מאגר גדול של מילים לשירים ישראליים, המסודר לפי שמות זמרים או שירים, ומגוון רחב של פורומים בנושאי MP3 ומוסיקה, נגנים, חיפוש ושיתוף, מקודדים וממירים, צריבה, עריכה והקלטה ועוד. בקטגוריית 'אקורדים וטאבים' ניתן למצוא אקורדים לשירים, לשלוח אקורדים, לקרוא מדריך סולמות לגיטרה, ומהדורה שלמה של ספר גיטרה.
www.mp3music.co.il

לתגובות, הערות ואתרים חדשים: mendy@shapa.biz