בשבע 83: צריך פוליטיקה בחיים

חיים פלק, יו"ר הדור הצעיר במפד"ל, עושה גלים ותופס כותרות. בשבוע שעבר הוא אירח בביתו שבעפרה מפגש טעון וסוער שלאישים מיש"ע עם אהוד אולמרט. לשבוע הבא הוא מכין כנס חברי מרכז, במטרה להחליט באילו נסיבות תפרוש המפד"ל מהקואליציה. ובניגוד למורו ורבו חנן פורת, הוא לא מתבייש להציג את הישגיו לקראת הסתערות על תפקידים בכירים יותר. קבלו את האיש שיסדר לילדים שלכם חתונה בזול (ולפני כן אולי גם ימצא להם שידוך).

עפרה לקס , י"א באדר תשס"ד

בזקנו של חיים פלק, יושב ראש הדור הצעיר של המפד"ל, נזרקו כבר כמה שערות לבנות, עובדה שלא מפריעה לו להאמין ולפעול כדי שבכנסת הבאה או בזו שאחריה ("יש לי סבלנות") הוא יכהן כשר בממשלה מטעם המפלגה הדתית לאומית.

פלק, אדם ריאלי, מודע לעובדה שאף אחד בצמרת המפד"ל הצפופה אינו מתכוון לוותר לו על כיסאו, לכן הוא כבר עובד במרץ על המפקד הקרוב וגם מתכנן להתמודד על תפקיד מזכ"ל המפלגה: "מי שהיה ראש הדור הצעיר ואחר-כך מזכ"ל המפלגה התמנה אחר-כך לשר, ככה זה היה תמיד".

הישירות של פלק מפתיעה. זה לא שהוא לא מדבר בצורה דיפלומטית. הוא מכיר היטב את שפת הפוליטיקאים, יודע מתי לבקש שדבריו לא יצוטטו ומה ממה שאמר יכול להיכתב כהווייתו, אבל העובדה שהוא אינו מסתיר את שאיפותיו וגם לא עוטף אותן בצדקנות או בהתפארות עצמית מאירה אותו באור שונה מעמיתים למקצוע. פלק מונע מן התפיסה שפוליטיקה היא שליחות של הציונות הדתית, ומונה את העיסוק בה לצד התיישבות, התערות בצבא והשתלבות בתקשורת.

ואולי זה מה שעושה את ההבדל.

המשמש של חנן פורת

ילדותו של פלק עברה עליו בין בתיה של רחביה הירושלמית. את אביו, הפרופסור למשפטים זאב פלק, הוא מגדיר כ"יקה שבוכה בתפילות". פלק האב נשאל פעם על ידי בנו מה הוא רוצה שבנו יעשה כשיהיה גדול. הפרופסור הנכבד ענה: "אני רוצה שאם תחליט להיות מנקה רחובות, שהרחוב יהיה נקי".
"זה משפט שהשפיע עלי מאוד", מספר חיים פלק ממרחק השנים.

העובדה שפלק היה בנו של פרופסור מלומד לא הפריעה לו להשתובב. הציון ג' שקיבל בהתנהגות בסוף כיתה ח' אילץ אותו להרחיק נדוד עד ישיבת נתניה. ב'נתיב מאיר' לא רצו אותו. בתום שנתיים הוא השתפר, והתקבל לישיבה הירושלמית, שבסיומה הגיע לישיבת 'מרכז הרב'. במהלך שנותיו בישיבה, שש במספר, ניצל את תקופות 'בין הזמנים' ואת השבתות להדרכה והעברת סמינריונים.

בתחילת שנתו השנייה בישיבה התוודע לחנן פורת, היכרות שהניבה התחברות של שנים: "הייתי בימית, בסוכות של שנת הגירוש. שנה קודם הדרכתי את הבת של חנן בקייטנה, וכך הכרנו. עכשיו כשנפגשנו הוא שאל אותי: 'יש לך איפה לישון?' אמרתי לו: 'אני לא יודע עדיין'. אז הוא אמר לי: 'אתה איתי'".

פלק ישן עם פורת מדי סופשבוע במשך שלושה חודשים, עד שמשפחת פורת הגיעה לימית. אז עבר לגור בבית משפחה אחרת. משהתקרב מועד הפינוי הודיע פלק שהוא לא מתכוון להתפנות בשקט. המשפחה שאירחה אותו היתה מתונה יותר, ופורת, שהסכים "לקבל גם משוגעים", שב ואירח את פלק בביתו.

את הפינוי מתאר פלק כ"טראומה גדולה והרבה דמעות". הוא פונה מימית בכלוב.

מה תעשה אם ישובו עכשיו מראות הפינוי?

"אנחנו צריכים לעשות הכל כדי שהם לא יחזרו. ואני בכלל לא מסכים שהשאלה הזאת תעלה. זה כמו ששואלים אדם אם הוא הכין את ארון הקבורה של אמא שלו".

על חנן פורת אומר פלק "נפשי נקשרה בנפשו". פלק היה עוזר פרלמנטרי של פורת כשזה היה בתחיה בכנסת העשירית, ואחרי הפסקה של כמה שנים, שבמהלכן ניהל את 'אל עמי' ("קיבלתי מערכת עם מחזור של שלושת אלפים שקלים ועזבתי עם מחזור של שלושה מיליון") ביקש פורת להיכנס למפד"ל ופלק שינס מותניים ובא לעזור.

קורטוב של רשעה

בנקודה הזו בשיחה נוטל פלק דף ומתאר תרגיל פוליטי שעשו הוא ופורת במרכז המפלגה כדי לקדם את מיקומו של פורת ברשימת המפד"ל.

אין לך בעיה עם תרגילים כאלה?

"ודאי שלא. אלו הכלים שהפוליטיקה מקנה. השאלה בפוליטיקה, שאי אפשר להימלט ממנה, היא עד כמה המאוויים של האדם נתונים למרכזיותו ולאישיות שלו. אם לאדם יש איזושהי אג'נדה והוא מסוגל להוביל אותה, אבל המעמד שלו פחות חשוב בעיניו, זה משהו אחר. כמו חנן פורת, למשל, שוויתר על הכיסא שלו פעמיים.

"שניצר פעם כתב שאדם לא יכול להתקדם בפוליטיקה אם אין לו קורטוב של יצר הרע, אם הוא לא אומר שהוא רוצה, שהוא יעשה, שהוא אחד ואין בלתו. כשאדם הולך לפוליטיקה הוא צריך להגיד את המילה 'אני'. כשרציתי לקדם את חנן פורת והרב טאו רצה לקדם מישהו אחר, הוא אמר לאחד התלמידים שלו: 'לחנן אין כשרון של רשעה, לא מתאים לו להיות בפוליטיקה'".

לך יש את הכישרון המדובר?

"אני לא יודע אם יש בי קורטוב של רשעה, אבל בוודאי יש לי יכולת שאין לחנן פורת, להגיד 'אני עשיתי'. תמיד כשחנן רוצה להגיד 'אני' יוצא לו מהפה 'אנחנו'. אני חושב שיש לי קורטוב של פוליטיקה, ושהרצון שלי להתקדם בתוך המערכת הפוליטית מקנה לי את היכולת לקחת את הדברים שעשיתי ולהגיד: 'רבותי, עשיתי אותם טוב'".

וזה שווה את המחיר המוסרי והאישי?

"אני רואה את הפוליטיקה כשליחות, ואני מתפלל לקב"ה שיתן לי את הכוח להיות מי שאני, שייתן לי את הכוח לא להיסחף ולא להיגרר".

ובכל זאת, חנן פורת שאתה כל-כך מעריך פרש והלך למפלגת תקומה. אתה נשארת במפד"ל.

"לפני תקומה היתה כבר התחיה. כשחנן יצא מהתחיה הוא אמר משהו שטבע את סיסמת הבחירות של המפד"ל: 'בלי אמונה זה לא ילך'. הוא אמר יותר מזה: 'חילוניים שהלכו איתי היו חייבים להישאר חילוניים, גם אם הם חשבו שאני צודק, כי הם ייצגו את החילוניים'. למה חנן הולך דווקא עם חילוניים אני לא יודע, תשאלי אותו".

פלק משוכנע שמי שיחזיק בסופו של דבר במושכות ההנהגה של מדינת ישראל הם אנשי הציונות הדתית. אלה שנשארים בארץ מתרבים בה ורוצים להנהיג. לדעתו, הדרך להנהגה עוברת בהכרח דרך מפלגה דתית שיכולה לאחד את כל הזרמים במגזר. אבל היום, כשהבחירות אינן נראות באופק, הוא יכול להרשות לעצמו להיות לארג': "אני חושב שיש מקום לכל, ולכל דבר יש נקודת אור ונקודת חיבור אמיתית. אני עוקב בעניין רב אחרי פייגלין וקרפל, ואם מרכז הליכוד יפיל את אריק שרון ואת מחשבתו הנואלת אני אלך לנשק את הרגליים של פייגלין".

מילה של פלק.

מפגש מתוח בעפרה

בתחילת השבוע שעבר הגיע שר התמ"ת, אהוד אולמרט, ידיד ותיק של פלק, לביתו שבעפרה, שם ישב מול מספר מצומצם של דמויות מפתח בהנהגת יש"ע, שמע את טענותיהם, ופרש את 'משנתו המדינית'.

אולמרט ופלק מכירים עוד מימי כהונתו של אולמרט כראש עיריית ירושלים. פלק כיהן במשך שש שנים בוועדת התכנון והבנייה של העיר, ובין השניים נקשרו קשרי ידידות. לפני כמה שבועות נכנס פלק למסעדה. אולמרט, שישב שם עם אמנון דנקנר ובן כספית, נופף לו לשלום.

פלק ניגש לאולמרט ושאל אותו "בכמה?" אולמרט תמה: "מה בכמה?" ופלק השיב: "בכמה אתה מוכר את הבית שלי לדנקנר ולכספית?"

"אולמרט שאל אותי: 'כואב לך?' אז אמרתי לו: 'תשמע, אתה מסכל לעיניהם הבורקות של בן כספית ודנקנר, שרואים בך חוזר בתשובה שהגיע לדת השלום. תסתכל גם מבעד לדמעות שלי. אני חבר שלך ואני אוהב אותך, ואתה רוצה לגרש אותי מהבית שלי'.

"הוא אמר לי 'בוא נדבר'. אמרתי לו: 'אני לא רוצה לבוא לדבר איתך, בוא אתה אלי הביתה. היית בחנוכת הבית שלי בעפרה? בוא תגיד בבית שבו היית שאתה רוצה לגרש את הילדים שלי ממנו'. אז הוא אמר לי: 'עד כדי כך? על עפרה לא דיברנו'. אמרתי לו: 'שמע, כשאתה מפנה את נווה דקלים אתה מפנה אותי, אותי אל תסבן'".

ואולמרט, ימני לשעבר, הגיע לביתו של פלק להתמודדות עם אישים מרכזיים מן הימין. במפגש נכחו בין השאר חגי סגל, פנחס ולרשטיין, ישראל הראל וגאולה הרשקוביץ. כשהרשקוביץ קיבלה את זכות הדיבור, היא פתחה אלבום תמונות שהביאה איתה ואמרה לאולמרט: "זה אריה בעלי וזה אסף הבן שלי, אני רוצה שתדבר אליהם". אורי אליצור התפרץ וצעק: "אתם התחרפנתם, אתם מטורפים? זו הצעה של אדם מטומטם, הוא לא נורמלי. אתם לא יודעים על מה אתם מדברים".

"לשבחו ייאמר", אומר פלק, "שהוא שמע דברים קשים אישיים כלפיו במשך 3 שעות. הוא לא הרים את הקול, הוא לא העליב והוא פרש משנה בלתי הגיונית בעליל".

מה אתה חושב שקרה לו? הוא נאבק על הירושה בליכוד?

"אני לא רוצה לענות על זה, לא מגיעה לו מילה אחת של הגנה".

התעניינות נמוכה במפד"ל

בתו של פלק צילמה את המפגש, והמזכיר המדיני של מועצת יש"ע העביר אותה לעיתונות. דבריו של אורי אליצור, הנחשב ימני מתון, שבמסגרתם אמר שיורה לבניו לסרב פקודה, פתחו את מהדורת החדשות של ערוץ 10.

גם במועצת יש"ע וגם מקורביו של אולמרט יצאו מרוצים משידור הדברים. כל אחד הרגיש שהרוויח נקודות. רק פלק אינו משוכנע שזה היה מעשה נבון: "אם זה לא היה יוצא לתקשורת, ההשפעה שהיתה למפגש על אולמרט היתה יותר גדולה. כי קרה פה משהו אנושי".

פלק אינו מסתפק במפגשי הידברות. הוא מרגיש שהאיום לפנות את גוש קטיף מהווה איום על כל יישובי יש"ע, ובשל כך הוא ניסה לערוך כינוס של אנשי מרכז המפד"ל שיגבשו אמירה ברורה לגבי העיתוי שבו צריכה לפרוש המפד"ל מן הממשלה. יש הסוברים שצריך לפרוש מיד, אחרים חושבים שלאחר החלטת הכנסת ויש הסוברים שמפגש של שרון עם בוש יסמן את הקו האדום. בכל מקרה, הכינוס, שהיה אמור להביע מחאה ולגבש עמדה ברורה, נכשל.

פלק פנה ל-250 חברי מרכז בעלי זכות הצבעה שארץ ישראל היא נושא שבוער להם, מתוך הנחה שיגיעו 100 איש. בפועל נכחו במקום 28 חברי מרכז ו-15 אנשים נוספים שאינם בעלי זכות הצבעה. פלק נוטל את האשמה עליו, ואומר: "כנראה שעבדתי לא נכון". אבל מספר המשתתפים בכל זאת מעיד משהו על דעותיהם של חברי מרכז המפלגה.

הנושא לא מספיק חשוב לאנשי המפד"ל?

"זה לא רק אנשי המפד"ל. גם אנשים בעפרה לא מבינים שהחלטה של ראש ממשלה לגרש את יהודי גוש קטיף מטרתה לגרש את יהודי קדומים. אנשים לא יוצאים לרחוב ולא יוצאים לכבישים כי הם חושבים שזה לא הגיע, שזה לא רציני, ש'הוא סתם אומר'. חוץ מזה, יש חברי מרכז שנמצאים כבר 11 שנה במערכת, וזה כבר לא מעניין אותם. הם אומרים 'יאללה, שיהיה כבר מרכז חדש'".

מאבקי הכוחות מזיקים למפד"ל

בכנס נכחו גם הרב יצחק לוי, אפי איתם וניסן סלומיאנסקי. זבולון אורלב, שהיה אמור להגיע גם הוא, שמע שמספר המשתתפים מועט והתבטא בתקשורת שמדובר בכינוס של הימין הקיצוני של המפלגה. פלק לא נעלב, להיפך: "חסד גדול עשה זבולון אורלב עם הכינוס הזה, שהעלה אותו לכותרות והודיע שזהו כוחו של הימין הקיצוני. היום כשאני מדבר עם אנשים, הם אומרים לי: 'יאללה, תכניס אותנו, אנחנו באים'".

פלק יקיים את הכנס באמצע שבוע הבא והפעם הוא מתכוון להצליח. המטרה הסופית היא לגבש דעה שתעבור במרכז המפלגה ותחייב את חברי הכנסת.

פלק מזדהה עם איתם, אך ניכר שהוא משתדל להיות בסדר גם עם אורלב ולהנמיך את הווליום של מאבקי הכוחות בין שני האישים. "אני חושב שעימות בין השניים רע למפלגה ורע לארץ ישראל. גם אורלב אומר שהגירוש הוא אסון, ושאם הוא יקרה לא צריך להישאר בממשלה. גם הוא אוהב ארץ ישראל. השאלה היא טקטית, מתי לעשות את זה".

עמדתו האישית של פלק בסוגיית עיתוי הפרישה מהממשלה היא כעמדת הרבנים. הוא חושב שהמפד"ל צריכה להביא כמה שיותר מהר את העניין להצבעת ממשלה, ולהפיל בהצבעה את החלטתו של שרון. הרבנים הוסיפו כי אם ייסע שרון לארה"ב לפני שהדבר יובא להצבעת ממשלה, יש לפרוש אז.

אתה בעד לציית לרבנים בשאלות פוליטיות?

"כן. אבל זה דבר מורכב. אני בהחלט בעד שהרבנים של הציונות הדתית, ובוודאי רבנים שהמפד"ל באה אליהם בערב הבחירות והתחננה לקבל את ברכתם, יהוו משקל משמעותי בהכרעות הפוליטיות. עם זאת, יש שאלות שהן לא עניינם של הרבנים. בכל יום עולות מאה הכרעות בפני חברי כנסת. הרבנים יוצאים מנקודת ההנחה שחברי הכנסת אינם טיפשים, וחוץ מזה יש להם שיקול דעת שהוא נגזרת של זה שהם גדלו בתוך תורה. הרבנים נותנים לנו את הקו ומשאירים לנו את ההכרעות הפוליטיות".

עסקי זיווגים

פלק שימש כיו"ר הדור הצעיר של המפד"ל במשך שלוש מערכות בחירות. עתה הוא מתכוון להתקדם בסולם התפקידים, ולהשאיר את הכיסא למישהו שיבוא אחריו, שיתאים יותר להגדרה 'צעיר'. רגע (או כמה חודשים) לפני שהוא ממשיך הלאה, אנחנו בודקים מה מסתתר מאחורי התפקיד.

מה תפקידו של יושב ראש הדור הצעיר של המפד"ל?

"המגמה הלא כתובה היא להביא צעירים שיעבדו עם המפד"ל לקראת הבחירות. מקובל לחשוב שכדי להשיג את זה עושים איזו הופעה עם קצת דברי תורה, ואז הצעירים מרגישים שיש פעילות".

פלק החליט שלא ללכת בדרך הקוקטיילים והמסיבות. גם כך, הוא מסביר, מי שבא לסייע בערב הבחירות הם חבר'ה אידאליסטיים שאינם מראים את פניהם באירועים ש'הדור הצעיר' עשוי לארגן. במקום זה החליט פלק לטפל במספר בעיות אקוטיות בציבור הציוני דתי הצעיר.

הדבר הראשון שפלק קורא לו 'קטן' הוא הוזלת מחירי החתונות: "ראיתי שהציבור שלנו נמצא במציאות בלתי הגיונית בעליל ביחס למה שהוא משקיע בחתונות". פלק השיא כבר 200 זוגות ב'היכל הפאר', שם יכול הציבור הציוני-דתי ליהנות ממנה ב-12.5 דולר. פלק מבטיח ש"אי אפשר לראות על המנות" שהן זולות, ומסביר שההישג הגדול הוא במשיכת מחירי האולמות כלפי מטה, בגלל התחרות. פלק מדבר גם על חבילת מוצרי חשמל מוזלת עבור מי שיתחתן בהיכל הפאר, ואף פנה לרבני הישיבות כדי שיעודדו את תלמידיהם שלא להוציא כסף רב על החתונה.

העניין השני, ה'גדול' שבו החליט פלק לטפל, הוא תופעת הרווקים והרווקות במגזר (פלק נזהר שלא להגדיר אותה כבעיה). כדי לקדם את פתרונה הוא הקים את 'ישפה', מערכת שידוכים שמופעלת רובה ככולה בהתנדבות ופרושה בכל הארץ (ר' מסגרת).

החתונות והשידוכים האלו יביאו את תמיכת הצעירים?

"יש לי בעיה במה שאנחנו עושים. השאלה היא אם המטרה שלי היא להעצים את המפד"ל או להשיג משהו שאני חושב שהוא צודק. אז בביטוי קיצוני אני אומר לך: שתישרף המפד"ל אם אני עושה שידוך. אם מגיעה אלי בחורה בת 28 שלא מצאה שידוך ואני מוצא לה בעל, ממש לא מעניין אותי אם המפד"ל תפסיד או תרוויח.

"התוצאה, ולא המגמה, היא שאנשים יראו ויגידו 'מה נאים מעשיהם, אולי נידבק בהם'. כשיבואו הבחירות יגיד אדם: מה אלה באים עכשיו? אז נגיד לו: 'היית בחתונה לפני שנה? ההורים האלה חיתנו קודם שני ילדים וכמעט פשטו רגל. הם באו אלינו בדמעות ונישקו את הידיים והרגליים שלנו ממש, ואמרו שהצלנו אותם'".

להנמיך את 'קולך'

חיים פלק מתפרנס מהיותו יושב ראש עמותת הזית, עמותה שבונה בהיקף של מיליונים בגבעת הזית באפרת. את כל שאר תפקידיו הוא עושה בלי לקבל תמורה. ליד משרדו של פלק יושבות שתי מזכירות שתפקידן לטפל בגופים שעליהם הוא מופקד. פלק עצמו אינו מתבלבל בין תפקידיו, עונה בהרחבה לשאלון מכל תחום, מתבל את דבריו בסיפור או בדוגמה מעניינת.

פלק שימש בעבר כמו"ל של 'אותיות', ובמסגרת זו עבד עם במבי שלג ועם חיותה דויטש, ששתיהן היו עורכות של העיתון. על שלג אומר פלק שהיום הוא אינו יכול להסכים איתה על מילה. את דויטש הוא מעריך, אולם קשה לו להשלים עם הגוף שאליו היא משתייכת, שאת ביטאונו היא עורכת: 'קולך'. "אני מזדהה עם המאבק שלהן בעד העגונות ומסורבות הגט, אבל הארגון רודף רבנים בצורה שאני לא יכול להשלים איתה. אני לא יכול להשלים עם המאבק שלהן נגד הרב אבינר".

מה האינטרס שלהן?

"אני לא רוצה לענות. ההתקדמות התורנית של הנשים היום מרנינה את לבבי, אבל אני חושב ש'קולך' לקחו את הדברים לגבול הקונסרבטיבי-רפורמי והפסידו את המהפכה. אני יותר בעד מה שמתרחש במתן ובמדרשת הרובע".

לדברי פלק, מי שסחף את הארגון לכיוון הזה היא יושבת הראש שלו, חנה קהת. למרות האמור, הוא מיודד איתה ומעריך אותה מאוד: "אולי זה יקלקל לה אם אני אומר, אבל היא נשואה לתלמיד חכם בקנה מידה עצום, והיא גם מוסרת את הנפש כדי שהוא יגדל בתורה".

הנה כי כן, פלק מעורב עמוקות בנעשה בציבור הציוני-דתי, והוא מקווה וגם פועל כדי להתברג בשורה הראשונה של מנהיגיו בשנים הקרובות. איש אינו יודע מתי יהיה מפקד חדש במפד"ל, אבל פלק משוכנע שהמפקד הזה יביא אנשים שיתמכו בו, והוא גם עובד קשה כדי להצליח. אגב, על הכינוס שיחול בשבוע הבא הוא אמר: "אם לא יגיעו לשם 100 איש, כנראה שאני לא צריך להיות בפוליטיקה".

אז יש למה לצפות.

ofralax@walla.co.ilמוטב מוקדם מאשר לעולם לא

חיים פלק נישא לפני 21 שנים, בהיותו בן 21, לשיפי, שהיתה אז בסוף שנת השירות הלאומי הראשונה שלה. לשניים שבעה ילדים, שגילם מ-19 ועד שנתיים וחצי. למרות שפלק לא חווה את קשייו של הרווק הדתי על בשרו (הוא הכיר את אשתו דרך חבר ואחרי הפגישה הראשונה כבר ידע שזה זה), הוא החליט להיכנס ראשו ורובו לתוך עולם שרבים בציונות הדתית העדיפו להשאיר למשרדי שידוכים פרטיים.

פלק הקים לפני שלוש שנים וחצי את עמותת 'ישפה'. "אתמול הודיעו לנו אלמן אב לשבעה ואלמנה אם לארבעה שהכרנו ביניהם שהם מתארסים. אז נכון לאתמול יש לנו 44 זוגות שחיתנו", אומר פלק. במאגרי העמותה נמצאים היום קרוב ל-2000 רשומים, שהתראיינו אצל 15 מתנדבי 'ישפה' הפזורים בכל רחבי הארץ, כולל בגולן, בקריות בגוש דן ובירושלים.

מי שרוצה להיכנס למאגר מתקשר בכל שעות היממה למשרדי 'ישפה' ויכול להשאיר הודעה. העלות של כניסה למאגר עומדת על 180¤, "אבל מי שרומז שיש לו בעיה לשלם, אנחנו פוטרים אותו".

לאחר הראיון נכנסים לתמונה צוותי שידוכים שמנסים לערוך התאמות. פלק מדגיש שחשוב לו שמציעי השידוך ילוו את המועמדים ויהוו עבורם כתובת בכל מהלך הפגישות.

כדי שלא לטעום כלל מהעונג המפוקפק של השתייכות למעגל הפו"פ של הציבור הציוני-דתי מציע פלק לבנות המגזר להקדים ולחשוב על חתונה כבר בשנה הראשונה של השירות הלאומי, "לא בלחץ, אבל מתוך מגמה להתחתן בגילאים שבין 19 ו-23".

לדברי פלק, צעירות רבות למדו את הלקח מאחיותיהן, שהעדיפו 'למצוא את עצמן' קודם, והן החליטו לא לחפש את עצמן אלא את הנישואין. פלק אינו מודאג מנישואין בגיל צעיר. לדבריו, זוג שבו הבחור והבחורה הם בני 30 מגיע לפגישה עם חסמים גדולים ברגש, ולעומתם בחור ובחורה צעירים יותר מחפשים את ההתאהבות וגמישים הרבה יותר.

לאחרונה, בעקבות שנות הטרור הקשות, הרימו ב'ישפה' גם את הכפפה של שידוך אלמנים ואלמנות, וזה גם מצליח.

ב'ישפה' עורכים גם ימי עיון לרווקים ורווקות. הנושא האחרון שעליו מדברים שם הוא עריכת סדנה להורים מודאגים: "יש אבא אחד, שבתו לא היתה יכולה לחזור הביתה משום שהוא היה כל-כך לחוץ. סיכמתי איתו שמעתה הוא בוכה רק לי ומדבר רק איתי על הנושא, ומאז המצב בבית השתפר", מספר פלק. הוא יודע שלתגובותיהם של ההורים ולאווירה בבית יש משקל מכריע על דרך התנהלותם של הרווקים/ות בחפשם שידוך, ומנסה לתת מענה גם לזה.