בשבע 85: שמיר: "שרון מקלקל את בוש"

יאיר שמיר, בנו של ראש הממשלה לשעבר, מדבר: "על החבורה שיושבת היום בשלטון אני אפילו לא מנסה להשפיע" ● הגדר היא מחסום טכני בלבד והפיכתה לפתרון היא ניסיון מגוחך. הינים יחפרו מתחתיה או יירו טילי קסאם מעליה" ● "אסור היה לעשות את עסקת השבויים – היא בלתי מוסרית מיסודה" ● על נתניהו: "לא עומד בלחצים" ● על אולמרט: "אני פשוט לא יודע מה הוא רוצה".

, כ"ה באדר תשס"ד

"נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש מאמין בתנ"ך ורואה ביהודים עם שיש לו תפקיד בעולם. הוא מאמין שארץ-הקודש שייכת ליהודים ומרגיש שתפקידו לשמור על הזכות הזאת. עכשיו בא שרון ומקלקל את בוש. הוא מספר לנשיא האמריקני על נכונותו לסגת באופן חד-צדדי ולתת לערבים שטחי ארץ-ישראל השייכים לעם היהודי".

דברים אלה אמר השבוע יאיר שמיר, בנו של ראש-הממשלה לשעבר יצחק שמיר, בראיון מיוחד עם הרב אברהם-שמואל לווין, עורכו הישראלי של העיתון היהודי-אמריקני הנפוץ 'ג'ואיש פרס'.

הרחוב מתגעגע לשמיר

יאיר, 59, הנו נשיא ויו"ר 'וויקון', מחברות ההיי-טק הגדולות בעולם ומועמד מוביל לראשות הדירקטוריון של חברת 'אל על'. כשנשאל במהלך הראיון אם בדעתו להיכנס לזירה הפוליטית ולהתמודד על ראשות-הממשלה, ענה שאינו שולל רעיון זה על הסף, אך הוא ממתין לשעת-כושר. "יש עלי לחצים בכיוון זה. בכל יום ניגשים אלי אנשים ברחוב - אפילו כאלה שהתנגדו בעבר למהלכיו של אבי - ומודים שעכשיו הם רואים שאבי צדק בהתנגדותו לפשרה טריטוריאלית עם הערבים. יש כאלה המוסיפים אפילו שהם מתגעגעים אליו".

וכשתגיע שעת-כושר כזו, האם תתמודד במסגרת הליכוד או מחוץ לה?

"אילו הייתה אפשרות להביא לשינוי פנימי בליכוד - ליצור קואליציה מבפנים ולהחזיר את הליכוד לקונסנזוס, הייתי עושה זאת. אבל עכשיו אני לא רואה אפשרות כזאת, לכן לא הגיע עדיין הזמן לנסות".

האם זה אומר שאינך מנסה אפילו להשפיע?

"במקומות שאני יכול להשפיע, אני עושה זאת. כך למשל כשאהוד ברק היה ראש-ממשלה, הייתי שולח לו פקסים או מרים אליו טלפונים. זה קרה פעמים רבות, בעיקר כשראיתי שהוא מגיע לקטסטרופה. עם החבורה שיושבת היום בשלטון, אני לא עושה אפילו את הטלפונים האלה".

הגדר אינה פתרון

יאיר שמיר אינו תולה תקוות רבות בגדר ההפרדה: "אם מישהו חושב שיקימו גדר, יתנתקו מהפלשתינים והכול יבוא על מקומו בשלום - הוא הוזה ומדבר שטויות. הגדר היא מחסום טכני בלבד והפיכתה לפתרון היא ניסיון מגוחך. הפלשתינים יחפרו מתחתיה או יירו טילי קסאם מעליה".

האם בכלל אפשר להגיע לפתרון מוסכם עם הפלשתינים?

"אפשר, אבל פתרון כזה לא יכול להתבסס על כך שניתן להם את האדמה שלנו. הפתרון צריך להתבסס על כך שתהיה להם אפשרות לחיות בכבוד. הפתרון לא יוכל להתקיים כשרק צד אחד משלם את המחיר. אין פתרון כזה. עם זאת, היום הבעיה הרבה יותר עמוקה. היום הם מוכנים להקריב את חייהם, דבר שלא ראינו לפני עשרים שנה. אז הם פחדו והיו בורחים והיום לא. היום הם מוכנים להקריב את חייהם ואנחנו בורחים... הבעיה הרבה יותר עמוקה מהקמת גדר או אי-הקמתה".

אמונה פנימית עמוקה

היום אתה פוגש ברחוב נטייה לפסימיות. מה היה מקור האופטימיות של אביך כשהיה ראש-ממשלה?

"אבי חדור אמונה עמוקה כי נצח ישראל לא ישקר גם אז וגם עכשיו, וזו נתנה לו בעבר ונותנת לו היום את הכוח להיות אופטימי. אני לא אגיד שאבי אדם דתי, אבל היהדות שלו הרבה יותר עמוקה מסתם חבישת כיפה... אבי לא נוסע בשבת; הוא אוכל רק מזון כשר ומפעם לפעם מגיע לבית-כנסת. כשהוא נשאל לפעמים מדוע עובדות אלה לא ידועות, הוא עונה, 'כי זו אמונה פנימית' - ומאמונה עמוקה זו נובעת האופטימיות שלו. כל ראשי-הממשלה שבאו אחריו היו טכנוקרטים בלי אמונה - אנשים השקועים רק בסחר-מכר".

מה עמדתך לגבי עיסקת השבויים עם חזבאללה?

"לאמיתו-של-דבר, מה בעצם החזרנו הביתה? - אדם שהיה ברור שסרח. החזרנו גופות של חיילים ושחררנו רוצחים. לא חשוב אם היו עם דם על הידיים או בלי דם על הידיים - דבר אחד ברור: הרוצחים האלה ינסו לפגוע בנו שוב ושוב. מכאן שלדעתי היה אסור לעשות את העסקה הזאת. העסקה בלתי מוסרית מיסודה".

ואיך אתה מסביר את ביצועה?

"היתה כאן פשוט כניעה של ראש-הממשלה ללחצם של המשפחות והפוליטיקאים ובעיקר לעובדה שהעיסקה הצטיירה בציבור ובתקשורת באופן פופולרי. כל החלטה שלא לבצע את העיסקה הייתה לא-פופולרית וראש-הממשלה הלך על פופולריות..."


חולשה פנימית נוראה

ישראל במצב קשה. איך מוציאים את ישראל מהבוץ?

"הבעיה שלנו פנימית ולא חיצונית - והיא הייתה כזו מאז ומעולם: שנאת חינם והעדר קונסנזוס בתוכנו. ברגע שאין קונסנזוס או אמונה בצדקת הדרך, החולשה נוראה וכל סדק יכול להפיל את הבניין. החולשה היא פנימית ומרכזית, והשאלה החשובה עכשיו היא איך מחזקים את העם מבפנים - ולא איכפת לי בהקשר זה מה יאמרו הגויים. חשוב לי רק מה יאמרו ויעשו היהודים. כי אם נלך לפי הקו שהגויים מכתיבים לנו, לא נגיע לשום מקום. החולשה מבפנים היא נוראה. אבל איך מחזקים מבפנים - אני פשוט לא יודע".

מחיאות כפיים אינן ראייה

ניתן להבין שאתה מסויג ממעשיו של שרון. האם זה יחסך גם לביבי נתניהו?

"על ביבי אפשר לפחות להגיד שהצעדים הכלכליים שלו הם בסדר. הוא גם הוכיח נחישות מסוימת בעניינים פוליטיים בעבר, אבל מה שמפחיד אותי הן החלטותיו בקדנצייה הראשונה שלו בראשות הממשלה. הוא איכזב אותי מאוד. הוא אדם שלא עומד בלחצים - אפילו בלחץ הקטן ביותר. עם זאת, הוא היה יותר טוב משרון, כי שרון מתקפל עוד לפני שלוחצים עליו.

"באשר לאהוד אולמרט, אני פשוט לא יודע מה הוא רוצה. השתתפתי באיזה ערב ב'מרכז הבין-תחומי' של פרופ' רייכמן והמארגנים הזמינו גם את אהוד אולמרט לשאת דברים. הוא נענה והסביר את כל מהלכיו שפורסמו לאחרונה והאנשים מחאו לו כפיים. אני לא מחאתי כפיים. פתאום הוא ראה אותי בקהל - לפני-כן לא הבחין בי - ואז ניגש אלי ואמר, 'אתה בטח כועס עלי'. אמרתי לו שהיו כבר הרבה נביאי-שקר בעם ישראל. היו כבר שבתאים והוזים אחרים שקהילות שלמות הלכו אחריהם ומחאו להם כפיים - אז מה זה אומר לגביהם? האם מחיאות הכפיים שקיבלו הן סימן שהם צדקו? - עם או בלי מחיאות הכפיים, הם היו נביאי שקר".


הראיון פורסם לראשונה בעיתון היהודי-אמריקני 'ג'ואיש פרס' ובשבועון כפר חב"ד