גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 85ראשיהפצה

סומכת על הנס - בגליון השבוע

'מנהיגות יהודית' לא לבד: גם חברת הכנסת ד"ר לאה נס, בוגרת אולפנת כפר-פינס, מאמינה בהשפעה דרך מפלגת השלטון. היא מעדיפה להקדים עבודה פרלמנטרית לחשיפה תקשורתית, וגם את הצעתה לכתוב 'בא-ל נשים מבטחנו' על שטרות הכסף הגישה במטרה להנחיל ערכי אמונה, לא לתפוש כותרות. אל הפוליטיקה העירונית היא הגיעה במקרה, וגם את מקומה בכנסת כבשה בקלות ובמהירות. היא מתנגדת לעקירת יישובים אפילו בהסכם, ופועלת לשיפור איכות הסביבה ולחיזוק התא המשפחתי. אחרי שנה של עשייה, ח"כ לאה נס מדברת.
18/03/04, 00:00
עפרה לקס

לפני כשנה, כשלאה נס נבחרה לכנסת, ביקשנו לראיין אותה. אחרי הכל, מדובר באישה דתית, אם לחמישה וד"ר לביוכימיה, שהופכת מאישיות אנונימית יחסית, לחברת כנסת מטעם הליכוד. נס הסכימה אבל אחר כך התחרטה: "אני חושבת שצריך לעשות משהו כדי להתראיין. רק להגיד 'הי, נבחרתי'? לא נראה לי", היא נימקה השבוע כשנפגשנו.

שמה של נס החל להתגלגל בפיהם של שדרני רדיו רק בשבועות האחרונים, לאחר שהציעה את 'חוק הכסף' שבמסגרתו הוצע להטביע את המשפט 'באל נשים מבטחנו' על שטרות ומטבעות. "רבים במסדרונות הכנסת שואלים 'לאה מי?' כשמזכירים את שמה", אומר אחד מכתבי הכנסת. "נראה שרק בזמן האחרון היא מתחילה להיכנס לעניינים".

נס עצמה הגיעה אל התחום הפוליטי במקרה, וכלל לא תכננה להיות חברת כנסת. אולי משום כך היא מעדיפה להתרכז בעבודה הסיזיפית של הוועדות בבית הנבחרים ואינה מנסה ליצור הדים תקשורתיים.

היא בהחלט גאה בעשייה של השנה האחרונה, ובינתיים לא אכפת לה שהעיתונות אינה מכרכרת סביבה: "אני חושבת שבהחלט הצלחתי. אולי לא כל דבר הגיע לתקשורת כי אלו דברים שלא תופסים כותרות, אבל זה פחות מטריד אותי".

מהאולפנה לכנסת

נס ממש לא נראית מושבניקית. שנות ילדותה במושב הזורעים החקלאי אינן ניכרות בהופעתה המטופחת, הגבעת שמואלית. שערה השחור העשוי היטב והאיפור המוקפד מצליחים לתעתע במתבונן ולהסתיר את 42 שנותיה.

נס סיימה את חוק לימודיה באולפנת כפר פינס, משם הגיעה לאוניברסיטת בר אילן, שם למדה ביולוגיה עד לדוקטורט, שאותו עשתה בתחום הפוריות. את שלמה, בעלה, היא הכירה כשהיה גם הוא סטודנט, ועד היום הם מעורבים בנעשה בבר אילן. נס הבעל מרצה באוניברסיטה, במחלקות לכלכלה ולמשפטים, ומוכשר גם בראיית החשבון וגם בעריכת דין. הוא גם חבר בחבר הנאמנים של האוניברסיטה, ואף הקים את אגודת הידידים של אוניברסיטת בר אילן בישראל.

"בהתחלה גרנו בגבעת שמואל בשכירות, כמו כל זוג סטודנטים, ואחר-כך ראינו כי טוב, אז נשארנו", מספרת נס. "אחרי שסיימתי את הדוקטורט, והרגשתי שעשיתי לעצמי ולביתי, פנה אלי ירמי אולמרט, שהחליט להתמודד לראשות מועצת גבעת שמואל, וביקש שאעזור לו. הוא הגיע אלינו כי היינו תושבים מוכרים בגבעת שמואל, והוא שאל אותי: 'למה שלא תצטרפי'? אני הרגשתי שזו שעה נכונה לעשות גם למען המקום שבו אני גרה. ביקשתי שאם ניבחר, אני אחזיק את תיק שיקום פני העיר ואיכות הסביבה. הרשימה שלו היתה רשימת ליכוד, וכך בעצם התחילה הקריירה הפוליטית שלי".

נס כיהנה כחברת מועצת גבעת שמואל במשך שתי קדנציות, וחלק מהתקופה אף שימשה כסגנית ראש המועצה. במסגרת תפקידה היתה חברה בוועדת הבריאות ואיכות הסביבה של השלטון המקומי, ואת הנושא הזה היא מסמנת כדגל שהיא נושאת גם היום, בכנסת.

במערכת הבחירות האחרונה לרשויות המקומיות התרחש בגבעת שמואל מצב אבסורדי: מי שהצליח להשתלט על סניף הליכוד המקומי היה מוסא אלפרון. אולם מי שהתמודד לראשות העיר וזכה בתמיכת ראשי הליכוד ובכללם ראש הממשלה היה זמיר בן ארי, רא המועצה המכהן, שנבחר לבסוף. בן ארי, אגב, החליט לנתק עצמו מן הליכוד בעיר ביוזמתו, לאחר שאלפרון פקד למפלגה כמה מאות אנשים והפך לפיגורה בסניף.

למרות שנס היתה חברת מועצה שנים רבות, היא אינה מכירה את הסיפור על בוריו: "אני לא באה מסניף הליכוד, ולא הייתי מועמדת של הסניף. תמכתי בזמיר בן ארי, הוא היה מועמד ליכוד, והוא ראוי בעיני. הייתי איתו במועצה, ואני מקווה שהוא ימשיך לעשות עבודה טובה".

מה את אומרת על האלפרונים והגבריאלים שמעורבים בליכוד?

"אני לא הייתי עושה הכללות, הגורמים האלו נמצאים בשוליים".

אבל האנשים הללו מגיעים להיות חברי מרכז המפלגה.

"יש חוקה בליכוד. אני יודעת שצריך להיות צינון של פעילות פלילית מספר שנים. אני לא חושבת שמישהו בליכוד נמצא שם שלא על פי החוקה, וזה הרבה יותר רעש וצלצולים ממה שזה באמת. זה לא משפיע, זה רק כותרות בעיתונים".

להשפיע מבפנים, במסגרת החוקה

בתום עשר שנים של עשייה ציבורית במישור המקומי החליטה נס לעלות כיתה ולהשפיע ב'טופ', כפי שהיא מגדירה את הכנסת: "האמת היא שהתלבטתי במשך השנה שלפני הבחירות אם לעשות את המהלך הזה, אבל ברגע שהבחירות נחתו ושרון הודיע שתוך חודש ומשהו יש בחירות הייתי צריכה לקבל החלטה. את הילדים הקטנים זה לא היה שייך לשאול, והדעות של הגדולים חלוקות. הבן הגדול אהב את זה מאוד, אבל הבת שלי למשל מאוד לא אוהבת את העובדה שאני חברת כנסת.

"הלכתי לקבל ברכה מכמה רבנים ממגזרים שונים שגם ככה יש לי קשר איתם. לא הלכתי לשאול אותם אם ללכת ולהגיש מועמדות, אלא באתי לקבל ברכה וראיתי שכשאני מעלה את האפשרות הזו היא מתקבלת בברכה, וזהו".

ההתמודדות של נס לכנסת במסגרת הליכוד היתה לה מאוד טבעית. היא לא חשבה לעבור למפד"ל או למפלגה דתית אחרת: "מההתחלה הלכתי על הטיקט הזה של חברת כנסת דתית. זאת אני, ואני חושבת שההשתייכות שלי לליכוד זו הדרך הנכונה. ברגע שהמפלגה הזו מתאימה לי גם בערכים ובאידיאולוגיה, וברגע שהיא מפלגת שלטון, זה נכון יותר להשפיע דרכה מאשר במפלגה שאתה קרוב יותר אליה בדעות. במפלגת שלטון אתה יכול להשפיע".

מה את חושבת על חברי 'מנהיגות יהודית'?

"הם גם בחרו בדרך של להשפיע מבפנים, אבל צריך לדעת איך לעשות את זה".

את חושבת שהם לא עושים את זה טוב?

"לא אמרתי. אני רק חושבת שצריך לעשות את הדברים בטוב טעם ולא בכוחניות. אני חושבת שהמסר שלהם הוא בסך הכל לחזק את היישוב בארץ ישראל, אבל הם צריכים להתחבר לחוקת הליכוד. אם הם עושים כך, אין בזה שום פסול".

הם הולכים לפי החוקה.

"אז אין בזה שום פסול".

התא המשפחתי והתא הפוליטי

נס נכנסה לרשימת הליכוד למקום 36, במשבצת המשוריינת לאישה. יש האומרים שקשריה של בעלה, שהיה רואה החשבון של הבעל של לימור לבנת, הם שסללו עבורה את הדרך אל ה'דיל' של לבנת, ושהדרך משם למקום ריאלי ברשימת הליכוד היתה קצרה.

את מסכימה עם שיטת השריון, ששומרת מקום לנציגי המחוזות והמגזרים, ודוחקת לעתים את רגליהם של פוליטיקאים טובים?

"ברגע שהחילו את שיטת השריונים אז בכלל אין שאלה אם לשריין מקום לנשים. נשים הן יותר מ-50 אחוזים באוכלוסייה, ולכן היו להן 4 מקומות משוריינים ולא אחת כמו שהיה בכל מחוז. ברור שהיה עדיף שלא היינו צריכות שריון. אבל כיוון שהפערים הם כל-כך גדולים, אני חושבת שאין ברירה.

"אנחנו צריכים לשאוף לזה שנשים תהיינה בכל המקומות המשפיעים, גם במערכת החברתית וגם במערכת השלטונית בישראל. נשים מוכשרות יותר, ואני חושבת שהן נותנות גוון אחר, איזושהי רצינות אחרת, בכל פן שהן עוסקות בו. אבל גם עם חוק השריון רק 15 אחוזים מחברי הכנסת הן נשים".

את מרבה לדבר על חיזוק התא המשפחתי. את לא חושבת שעידוד של נשים ללכת לפוליטיקה יכול לגרור פגיעה בערך הזה?

"אני לא מדברת על שוויון בין המינים אלא על שוויון הזדמנויות. הקריירה שאני עשיתי לא הפריעה לי להגדיל את המשפחה שלי, ודרך אגב עוד לא אמרתי די. היום אני בת 42 עם חמישה ילדים, שיהיו בריאים, ואני חושבת שאני יכולה להרחיב את המשפחה שלי גם במסגרת הזאת.

"מי שמרגישה שהיא לא יכולה, שלא תעשה זאת, אבל יש נשים שרוצות וגם יכולות, ואין להן היום את האפשרות. אני שואפת שתהיה להן הזדמנות. זה גם נורא תלוי בשלב בחיים. היום גיל 40 הוא גיל הפריחה, נשים מתחילות קריירה שנייה, ואני לא רואה שזה פוגע במשפחה".

גילאי חמשת ילדיה של נס מתחילים ב-19 (תלמיד במכינה הקדם צבאית 'קשת') ממשיכים ב-14 (תלמידת אולפנת 'צפירה') ומגיעים עד גיל 5. נס, כאמור, רומזת שייתכן שתקבע שיא ישראלי חדש ותהיה חברת הכנסת הראשונה שהתגלגלה במסדרונות הבית כשכרסה בין שיניה.

הילדים והבית של נס מתורגלים בעשייה הציבורית הענפה של שני ההורים: "החברות בכנסת זה תפקיד הרבה יותר כבד, אבל הם רגילים לפעילות שלנו והם לומדים לסגל מערכת חיים כזו".

מה זה אומר, הרבה שמרטפים?

"בייביסיטר זה דבר קבוע אצלנו. כל יום מגיעה סטודנטית מהצהריים, שעושה עם הילדים שיעורים. יש לי גם אחיין שלומד בבר אילן, ופעמיים בשבוע הוא מגיע אלינו. יש לנו מזל שיש לנו סופי שבוע, שאנחנו לא צריכים לנסוע לשום מקום ודואגים להשלים את החסר. אבל גם באמצע השבוע אני כל הזמן בקשר".

היית ממליצה לילדים שלך ללכת לפעילות ציבורית, או שזו דרך שבחרת לעצמך ולא היית מנחה אותם ללכת בה?

"בסך הכל במהלך החיים די התגלגלתי... זו לא היתה משאת נפשי ולא הקריירה שייעדתי לעצמי. עשיתי מחקר בתחום הפריון, וחשבתי שאעסוק בתחום הזה, אבל אחרי מערכת לימודים ארוכה רציתי קצת הפסקה, ואז מצאתי את עצמי לא במנוחה אלא בתוך מערכת של פעילות ציבורית".

אופוזיציה לתכניות מדיניות

כשנס מדברת על הזדהות עם ערכי המפלגה היא אינה מתכוונת לתכניתו מרחיקת הלכת של יושב הראש שלה לעקירת יישובים. נס לא העלתה בדעתה שכך תתפתח הקדנציה, עם נתוני פתיחה כה מפוארים של מפלגת השלטון. ההפתעה הלא נעימה הזו, יש לציין, אינה גורמת לה להרהורים שניים ומחשבות על עזיבה: "סך הכל הליכוד לא אמר את מילתו האחרונה, זה הכל בגדר רעיונות ודיבורים".

עמית סגל מגלי צה"ל מנה אותך בין חברי הכנסת שאם ייפגשו עם שרון לשיחה על ארוחת ערב דשנה וישמעו את דבריו, יתמכו בסוף הערב בתכניתו.

נס, שלא שמעה את הטענה הזו בעבר, משתדלת להישאר שלווה: "לא צריך להזמין אותי לארוחת ערב, לא דשנה ולא לא דשנה. נפגשתי עם שרון כמה פעמים. הוא לא צריך להסביר לי את עמדתו, אני אמרתי לו את עמדתי".

נס מתנגדת לתכניתו של שרון, אולם היא אינה מתכוונת להפיל אותו. היא פשוט אינה מאמינה שמישהו, לא מהאופוזיציה וגם לא מהליכוד פנימה, יכול לעשות את העבודה טוב ממנו. היא הופיעה בהפגנה שאירגנה מועצת יש"ע נגד תכניתו של שרון וגם הצטרפה למכתב שחיברו אנשי סיעתה, שבו דרשו משרון שיביא את תכניתו להצבעה בליכוד לפני שהוא מוציא אותה להצבעה בכנסת.

נס מאמינה שהצעדים הללו שנוקטים היא וחבריה משפיעים על ראש הממשלה, וההוכחה שהיא מספקת היא חוסר הבהירות של התכנית: "דברים ברורים אני רק רואה בתקשורת. עוד לא הגיעה תכנית ברורה שצריך לאשר אותה". אם תגיע תכנית לנסיגה חד-צדדית להצבעה בסיעה, נס משערת שהיא לא תעבור; אבל מדענית שכמוה מתקשה לקבוע: "לא ברור לי מה יהיה".

את תתמכי בתכנית שתכלול נסיגה בהסכם?

"אני בעיקרון אתנגד, כי אני לא חושבת שעקירת יישובים תביא אותנו לשלום ואני לא חושבת ששום הסכם יגיע לכדי מימוש. אני פשוט לא מאמינה שמה שמטריד אותם זה קו זה או אחר. הם רוצים לחיות במקומנו, לא לידנו. להאמין שהפלשתינים יקיימו את ההסכמים זה משהו ישן ובנאלי. אבל מצד שני, אני לא הולכת לחשק את עצמי. אני צריכה לראות כל דבר לגופו של עניין לפני שאביע את עמדתי".

אז מה לדעתך הפתרון?

"אני חושבת שהמערכת באמת מסובכת מאוד, ואני לא מדינאית גדולה".

אקולוגיה זה לא רק לעשירים

חברת הכנסת לאה נס אינה מקבלת את התדמית הנמוכה שיש לכנסת בעיני הציבור. "אני רואה את רוב חברי הכנסת עובדים קשה וברצינות ומקדמים חקיקה. זו זילות של הציבור. הדרך שבה הוא מתייחס לחברי הכנסת שלו היא הדרך שבה הוא מתייחס לעצמו".

יש האומרים שהקריירה של נס בכנסת היא אפיזודה חולפת, ושהיא מן הסתם לא תיכנס לכנסת הבאה. נס, מצדה לא רוצה להיות בכנסת כדי 'להיות שם': "אני קודם כל לומדת. להיות פרלמנטר זה מקצוע, וגם מישהו מוכשר צריך ללמוד את זה. עם הזמן אני אראה כמה זה מתאים גם להמשך, אבל אם אני מסתכלת אחורה אני בהחלט גאה בעצמי ואני שמחה על כך".

כשהיא נבחרה לכנסת החליטה הח"כית הטרייה להניף שני דגלים. האחד הוא איכות הסביבה וקידום המדע, והשני הוא קידום ערכים ומסורת וחיזוק התא המשפחתי. נס משמשת כיו"ר הוועדה למניעת מפגעים סביבתיים, שהיא ועדת משנה של הוועדה לאיכות הסביבה.

הוועדה, שהוקמה ביוזמתה, טיפלה בין השאר בזיהום האוויר במפרץ חיפה, דרשה לעצור את האימונים בנחל נעמן המזוהם כדי שלא לחזור על השגיאות שנעשו בנחל הקישון ונס עצמה אף הגישה הצעת חוק למניעת מפגעים תברואתיים וסביבתיים בבתי הספר.

נס אינה רואה את נושא איכות הסביבה כשולי ומגזרי, להיפך: "הנושא של איכות הסביבה, הגיע הזמן להגיד, זה לא עניין של מותרות ליושבי בית הקפה בצפון תל אביב. המחלות של היום הן כבר לא המחלות הזיהומיות של הדור הקודם. היום המחלות הן כרוניות וסביבתיות, כתוצאה מן המפגעים הסביבתיים שמסביבנו, זיהומי מים, אוויר וקרקע. אני רואה בזה דיני נפשות, אז למה שמישהו דתי לא יעסוק בזה? להיפך.

"המלחמה במפגעים הסביבתיים לא פחות חשובה מהמציאות הביטחונית שאנחנו מתמודדים איתה. בכל פיגוע חבלה עוצרים את הרחוב, אבל כשיש זיהום אוויר חמור באזור תל אביב לא עוצרים את התנועה – וצריך לעצור אותה. זה מפגע סביבתי לא פחות חמור. מספר האנשים שמתים מזיהום אוויר גבוה יותר ממספר האנשים שמתים בפיגועים".

בעוד כמה שבועות אמורה נס להתמנות ליו"ר ועדת המדע של הכנסת. היא בטוחה שכדי להצעיד את המדינה קדימה, למנוע בריחת מוחות ולפתח אותה מבחינה כלכלית יש לקדם את המדע. ישראל, היא אומרת, לא התברכה באוצרות טבע, אבל כן בגניוס היהודי ובהון אנושי, ואותם יש לקדם.

אמונה במטבע

על הדגל השני שהחליטה להניף לא מצוין רק 'חוק הכסף', שמשך תשומת לב רבה. נס משתדלת לקדם גם נושאים אחרים שקשורים לצביון היהודי של המדינה, אם כי, יש לציין, כאן היא מציגה הישגים פחות מרשימים.

לאחרונה היא הגישה את הצעת החוק שנחום לנגנטל הגה בכנסת הקודמת לשבוע עבודה בן חמישה ימים. הטריגר להגשת הצעת החוק היתה השמועה ש'שופרסל' ו'המשביר לצרכן' מתכוונות לפתוח את בתי המסחר שלהם בשבת. "לדעתי, זה יוציא את העוקץ מחילול השבת. החוק גם ייתן לציבור הדתי איכות חיים גבוהה יותר ויחזק את התא המשפחתי".

נס היא גם חברה בוועדת המשנה לענייני המועצות הדתיות, וכבר בטרם נכנס חודש ניסן הספיקה להתריע על כך ש'חוק החמץ' לא ימומש, כנראה, במלואו.

מאין הגיע הרעיון של 'באל נשים מבטחנו'?

"אנחנו רואים את ההידרדרות הערכית שמתרחשת בחברה הישראלית. בעבר הציע מישהו לכתוב 'בעזרת ה", ובהחלט חשבתי שבחברה כמו שלנו זה רעיון נכון. בסך הכל מטבע זה איזשהו סמל ערכי, ולא לחינם מטביעים בו את גדולי האומה. אז אפשר להטביע בו משהו ערכי, את האמונה באל".

מעט לפני סיום מנסה נס להעלות השערה, מין ניתוח פנימי למניעים שלה לעסוק בפוליטיקה. אחרי ככלות הכל אפשר לא להתכוון לעסוק בפוליטיקה, אבל התמדה של שנים דורשת עקשנות וכוח רצון.

"ההורים שלי שרדו את השואה. כל אחד מהם איבד את משפחתו המורחבת ואת משפחתו החדשה.
אני בת ניצולי שואה טיפוסית. מגיל אפס סיפרו לנו ההוריים את כל החוויות המצמררות שהם חוו. לצערי ההורים שלי לא חיים, אבל אני מקווה שהם צופים בי. ביום שלפני ההשבעה לכנסת עליתי לקברם של הורי, והזמנתי אותם להגיע לטקס ההשבעה. אולי בתת ההכרה זה מה שמוביל אותי, כוח ההישרדות שלוקח אותך מהמקום השפל שההורים שלי הגיעו ממנו ועד לכנסת ישראל, מין סגירת מעגל".

ofralax@walla.co.il