חדשות ערוץ 7

פופולארי: תג בכותרות
גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 85ראשיהפצה

חסידות עם דמעות בעיניים - בגליון השבוע

הדיסק 'התאחדות' בעיבודו של דודי קאליש מגיע עד הלב, ולא משאיר אותו אדיש
18/03/04, 00:00
קובי סלע

מעטות הפעמים שאני מתלהב מדיסק, ולא בגלל המוסיקה שבו. לפני כמה לילות זה קרה לי, ובגדול. למעשה, אם להיות גלוי אתכם, זאת בכלל לא המוסיקה שאני מנגן לעצמי, אבל מה, בפעם הראשונה שהאזנתי – ננעלתי.

אנחנו מדברים הפעם על דיסק חסידי במיוחד, עם המבטא והצמרמורת מההתרגשות שהוא יוצר. 'התאחדות' הוא דיסק חדש מבית היוצר של המעבד דודי קאליש. קאליש, בחור צעיר ומוכשר כשד, תפס יופי את הנישה של המקהלות החסידיות. בדיסק הזה לוקטו ניגונים מכמה חצרות חסידיות, בעיקר בעלז. לדעתי, הניגונים הבעלזאיים מלודיים יותר, וגם העיבודים שצורפו להם בשנים האחרונות היו מודרניים למדי.

כאמור, הקשבתי כמה פעמים וחטפתי אותו כמו טיל לבטן. הניגונים, שקטים בדרך-כלל, פורטים על נימי הרגש, מזעזעים, כמעט מחזירים אותך בתשובה...

את הניגונים החסידיים מחברים בדרך-כלל אדמו"רי החצרות. לעתים מופקד על המלאכה 'בעל מנגן'. סדר הדברים הוא כזה שלאחר שמולחן הניגון הוא מופץ לכמה ממנהיגי הקהילה, הם לומדים אותו, מתלמדים עליו, ולאחר מכן, באירוע המשמח או בתפילה המתאימה הם משמיעים אותו לכלל הציבור, שמצרף אותו לאוסף הניגונים שלו.

העבודה העיקרית לפיכך נמצאת מעתה אצל המעבד, שאמור להפוך את הניגון לנחלת הכלל. בבעלז הקפידו שההפקות ישאו אופי מודרני, ואכן, את הניגונים שלהם מכירים היטב גם מחוץ לחצר בעלז. בגור מאופיינים הניגונים כמארשים, וגם לויז'ניץ אפיון משלהם.

חזרה ל'התאחדות':
בנוגע לגרפיקה, יש כאן משהו ששווה לעמוד עליו לרגע. אם הייתי מקבל שקל על כל דיסק חסידי שהיה יוצא, לא הייתי כותב כאן. ובכל זאת, לנסות לחדש בתחום העטיפות זאת פעולה כמעט הירואית. התוצאה חריגה בנוף העטיפות, מרשימה ושובה את העין, פשוט יופי.

באוסף הזה שרה מקהלה חסידית מלווה כבדרך-כלל בילד שמתגבר את הצליל ההיקפי כפי שמקובל. קאליש, המעבד, נתן את הדגש למקהלה ופחות למוסיקה. השילוב בין השניים ניכר היטב, וגם בבחירת הניגונים נעשתה עבודה טובה. אפשר למצוא ניגונים של חסידויות באבוב, סערט ויז'ניץ, סקולען, בעלז כמובן ואפילו חסידות חדשה של יוסי גרין, עם השיר הידוע 'צור העולמים'.

מתוק מתוק, שצובע את העיניים בדמעות שקופות.

תשעה שלבים בסולם יעקב, (ותאמינו לי הייתי נותן יותר).

פינת משבית השמחה:
למה רק שנים-עשר קטעים, למה?
ולמה רק דיסק אחד, למה?