בשבע 86: צודק, ולכן גם חכם

חיסולו של יאסין צריך להיבחן בשיקולים של צדק, ולא של כדאיות – כמו שהשמאל דוחף לעשות. הצדק הוא שהנחה את הפעולה הזאת, וכולי תקווה שיוסיף להוביל את ישראל במהלכיה

משה פייגלין , ג' בניסן תשס"ד

הוויכוח הגדול שפרץ סביב חיסול חלאת האדם הזו, השייך יאסין, נסב כולו סביב שאלת הכדאיות: אם החיסול ימנע טרור או יגביר אותו. השמאל כמובן שלל את החיסול, הימין הצדיק, אך שני הצדדים נשענו על אותה אבן בוחן – הכדאיות.

על אף שטיעוני הימין מוצלחים והגיוניים יותר מטיעוני השמאל, ועל אף שהמציאות מוכיחה שוב ושוב את צדקתו, הרי שבוויכוח הזה נידון הימין להפסד משום שהוא מקבל כאקסיומה את נקודת המוצא של השמאל. על-פי גישת השמאל, אין בעולם מושג של צדק. אין טוב ורע – הכל יחסי למתבונן, ולכן כל שעלינו לחתור אליו הוא ש'היאוש ייעשה יותר נוח'.

דוברי הימין שמסבירים כי חיסול יאסין יביא להורדת הטרור – צודקים, אך מבלי משים, הם נכנסים מרצונם לכלוב התודעתי השמאלי. את הרעיון שלפיו נוכל לאכוף את קיומנו על הערבים בכוח הזרוע בלבד, בלי שורש הצדק היהודי, ביטא טוב מכולם משה דיין, לאחר מלחמת ששת הימים. "מוטב שארם א-שייח ללא שלום משלום ללא שארם א-שייח", אמר אז דיין. באמירה זו נזרעו זרעי חורבנם של ימית ובנותיה, משום שביסוס מדיניותה של המדינה היהודית על שיקולים פרגמאטיים בלבד היא חרב פיפיות. מלחמת יום כיפור שברה את מיתוס הישראלי הבלתי מנוצח, ואותה פרגמאטיות שבשמה אחזנו בסיני (כדי לאלץ את הערבים להשלים עמנו) הובילה עכשיו למסירתה למצרים (למען אותה מטרה).

חיסולו של אחמד יאסין היה הכרחי, פשוט משום שהוא צודק. מאז אוסלו, איבדה ישראל את הנשק החשוב מכל: את צדקת דרכה. הסיסמה שהובילה בעשור האחרון את אזרחי ישראל להקזת דם בלתי פוסקת היא: 'אל תהיה צודק – תהיה חכם'. התחכמנו, ויתרנו על הצדק, ואת המחיר אנחנו משלמים דבר יום ביומו.

במוסר כמו בפיסיקה – אין ואקום. לחלל הצדק שהותרנו נכנס החמאס. הצדק הוא נשק רב עוצמה, וכשהיהודים מסרוהו ל'צדיקים' כמו יאסין וערפאת – התוצאה היא שימוש בילדים כפצצות חיות. תופעת המחבל המתאבד המפוצץ עצמו על אוכלוסייה אזרחית לא היתה קיימת לפני אוסלו. מדובר במוטאציה מטורפת שפרצה מתוך הניסוי חסר האחריות שנעשה במעבדות השמאל. לא רק את גורלם חרצו היהודים חסרי האחריות – גם את העולם החופשי כולו הם סחפו אתם. מגדלי התאומים עוד עומדים היו על תלם, אלמלא ה'שוהדה' האסלאמית פרצה מתוך המבחנות.

חיסול יאסין הנו משב רוח רענן בתוך מדבר הצדק שבו נתקענו. אם החיסול הזה הוא סנונית ראשונה, ושיקולי צדק יוסיפו להוביל את מדיניותה של ישראל, מובטח לנו כי הטרור יודבר. הצודק מנצח – וממילא משלם את המחיר הנמוך יותר. אולם אנו יודעים שלא זו האג'נדה של שרון. ממשלת שרון תמהר למחוק את ההישג המוסרי הזה בסדרה של ויתורים, שישיבו לאויב את הביטחון בצדקתו. ובכל זאת – פעולה מוסרית יש לה ערך בפני עצמה, והיא ראויה לכל שבח.