בשבע 86: ורטה שוב עושה לנו את זה

הוידיאו הכפול 'בתום לב' של נסים ורטה ושאול חיון מצחיק עד דמעות, למרות שלסצנות קשה להסתיים

אמציה האיתן , ג' בניסן תשס"ד

גם הלילה חלמתי על ורטה.

הדמות שלו התחלפה בשניות, מחסיד למתנגד, מילד לזקן, והבדיחות לא נעצרו אף לרגע. לא, אין צורך לשלוח אותי לטיפול פסיכולוגי. קודם כל, תודו שעדיף לחלום על נסים ורטה מאשר על אוסמה בן לאדן, למשל. ושנית, איך אפשר שלא לחלום עליו כשרואים אותו בכל סרט חדש שיוצא לשוק בימים אלה?

אפשר לכתוב דוקטורט על הכמות האדירה של הקומדיות המצולמות בתקופה זו בציבור הדתי והחרדי. יכול להיות שהיוצרים החליטו לשעשע את רוחם של הצופים כדי להשכיח מהם את האירועים הקשים שנראים בחדשות. אפשרות סבירה אחרת היא שהקומדיות פשוט נמכרות הרבה יותר טוב.

ולמי שלא הספיקה שעה אחת של צחוק וקורת רוח בעולם הזה, הנה עשתה עמנו חסד חברת 'נועם הפקות' והוציאה לאור שני תקליטורים, ובהם שני החלקים של 'בתום לב'. רצף מערכונים שמככבים בהם, מי אם לא, שאול חיון ומיודענו נסים ורטה.

אם עדיין לא הבנתם, אבהיר זאת בפירוש: אני מת על המשחק של נסים ורטה. הדברים פשוט יוצאים לו באופן טבעי, מה שנקרא – שחקן מלידה. יש לו אנרגיה שפורצת החוצה מהמסך ומכריחה אותי לצחוק, גם אם לא הבנתי בדיוק את הבדיחה. השילוב של נסים ורטה ושאול חיון יכול להעלות חיוך אפילו על פניו של מי שעכשיו התברר לו שאשתו כיבסה את טופס הלוטו שלו, ובו ששת המספרים הזוכים.

אבל כדי שלא תחשבו שאני מקבל אחוזים על מכירות הסרט, אעבור לחלק הביקורתי.

יוצרינו המוכשרים עדיין לא הפנימו את הרעיון המקופל במשפט הקצר והקולע: כל המוסיף גורע. הסרטים לא נמכרים במשקל, והמחיר לא נקבע לפי אורך הסרט. לכן לא מובנת לי הנטייה להאריך בסצנות עד קצה גבול הסבלנות של הצופה. יכול להיות שהדבר נובע מכך שהעורך הוא שאול חיון בכבודו ובעצמו. התופעה של התאהבות העורך בחומר הגלם נפוצה מאוד בכל תחומי המדיה, והפתרון הוא די פשוט. יש להושיב לצדו של עורך חיצוני, שלא השתתף בצילומים ודעתו אינה משוחדת.

לסיום, יש לי בקשה אישית ממפיקי הסרטים למיניהם. אנא, חסכו מאיתנו את הדקות הארוכות, בתחילת הצפייה שבהן מוצגים כל הסרטים שהוצאתם במהלך השנים האחרונות. צופה חסר סבלנות הוא לא בדיוק זה שירוץ לקנות את התקליטורים שהרגיזו אותו בתחילת הסרט שכל-כך רצה לראות.
גם תופעת הפספוסים הולכת ותופסת תאוצה, אבל זה כבר נושא לדוקטורט בפני עצמו.

לסיכום, אם הצחוק מועיל לבריאות, ואפילו אינו משמין, ניתן רק לקוות שההיצף של סרטי המערכונים למיניהם יוריד את כמות המיטות בבית החולים, ואולי אף יחלץ את מערכת הבריאות ממצבה האנוש. בינתיים, אפשר לצחוק בכיף עם שאול חיון ונסים ורטה, ושיהיה לכם לבריאות.