גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 86ראשיהפצה

לטלפן לחו"ל הכי בזול - בגליון השבוע

למי שלא מרגיש כבול לטלפון, אפשר לשוחח דרך המחשב לחו"ל במחירים נמוכים ובטכנולוגיות מתקדמות
25/03/04, 00:00
מנדי גרינפלד

אלכסנדר גרהם בל לא היה חולם על זה. באחד הימים בשבוע שעבר גלשתי באינטרנט (אלא מה). ידידי הגר באירופה ביקש ממני עזרה בבעיה כלשהי במחשב. השיחה בינינו התנהלה בתוכנת המסרים המיידים של מייקרוסופט, ה-Messenger. ידידי התקשה בהבנת הפתרון, והצעתי לו שיתקשר בטלפון, כך שיהיה קל יותר ומהר יותר להבין את הפתרון. ידידי הציע לשוחח דרך האינטרנט, וכך ניהלנו שיחה ארוכה – בחינם. הבעיה שלשמה התקשר הידיד נשכחה, ותחת זאת חלקנו חוויות במשך שעה ארוכה. בשביל בעיות יש אימייל, לא?

זה לא מיועד רק למביני עניין, ברשת האינטרנט מתנהלות היום עשרות אלפי שיחות טלפון חינם. כל מה שצריך זה חיבור (לאו דווקא מהיר) לאינטרנט, זוג אוזניות ומיקרופון פשוט.

איך זה עובד, אתם שואלים? האינטרנט (ככל רשת), 'מדבר' עם המחשבים המחוברים אליו בפרוטוקולים. בשנת 1996 נעשה ניסיון להעברת קול ברשת האינטרנט, על-ידי חיבור בין רשת האינטרנט לרשת הטלפון. השיחה בוצעה באמצעות פרוטוקולH323 . עם הזמן פותחו פרוטוקולים נוספים על מנת לשפר את הטלפוניה האינטרנטית. זו בעצם תמציתו של VoIP (Voice over IP).

החלוצה בתחום זה היא חברת ווקלטק הישראלית. בערך שנתיים אחרי הפריצה הראשונה בתחום העברת הקול באינטרנט אפשרה החברה לשוחח חינם לכל מקום בארץ דרך האינטרנט. האיכות היתה מעולה בהתחשב במהירות של אז (מודם 56). עם כניסת הפס הרחב לכל בית, היינו מצפים שכל אחד ינהל שיחות בדרך זו, אבל מסתבר שאנשים עדיין מקובעים על הטלפון הסטנדרטי.

כיום כמעט בכל תוכנה להעברת מסרים מוטמעת האפשרות לשוחח דרך האינטרנט. בהמשך אמליץ על מספר תוכנות לשיחות חינם ולשיחות בתשלום. הראשונה, שאותה הזכרתי כבר, היא המסנג'ר של מייקרוסופט. התוכנה מגיעה כמעט תמיד עם מערכת ההפעלה חלונות, וניתן להורידה באתר מיקרוסופט תחת 'הורדות'.

www.microsoft.co.iL


בנוסף, תוכנות להעברת מסרים מיידים כמו ICQ הישראלית או התוכנה מבית Yahoo, נותנות את האפשרות לשוחח דרך הרשת ובחינם.

www.icq.com


www.yahoo.com


Skype היא תוכנת טלפוניה שפועלת במודל P2P (peer to peer), כמו תוכנות שיתוף הקבצים. בשונה מתוכנות שהזכרנו, Skype לא תומכת בפרוטוקול VoIP. אולי בגלל זה היא פועלת מהר וטוב יותר מתוכנות אחרות. החיסרון היחיד שלה שהיא הוא שהיא עובדת רק על Windows 2000/XP. למעלה מ-9 מיליון הורדות, התוכנה חינם, עם ממשק בעברית, קלה להפעלה, באיכות מדהימה.

www.skype.com


חידוש נוסף ומעניין בתחום הטלפוניה באינטרנט הוא חיבור הטלפון למחשב על-ידי חומרה ייעודית. החיבור מאפשר לשוחח לחו"ל עם כל בעל מכשיר דומה בעלות של שיחה מקומית, בכל מקום שבו תהיו. גם מי שאין לו מחשב יכול להתחבר לשירות זה: כל שעליו לעשות, הוא להזמין חיבור מהיר של אינטרנט על קו הטלפון ולקנות מכשיר נוסף. חדש, לא מוכר, אבל עם עתיד מבטיח.

www.tele-save.net


לתגובות, הערות ואתרים חדשים: mendy@shapa.biz