בשבע 87: מכתבים למערכת

, י' בניסן תשס"ד

קנה לו חבר
(בתגובה ל'תוכנית ההתעוררות', גיליון 86)

סוף-סוף יצא המרצע מן השק: קשריו האישיים של זמביש עם עמרי שרון חדלו מלהיות רכילות המועברת מפה לאוזן. הביקורים ההדדיים שעד כה נודע עליהם רק ליודעי-דבר, פורסמו ב'בשבע' ואף אושרו מפי זמביש עצמו. בשיחה עם תושבים ביקש זמביש למתוח קו הפרדה ברור בין קשריו האישיים עם משפחת שרון לבין המאבק העקרוני והפוליטי נגד תוכניותיו של רה"מ.

אין ספק כי מותר לזמביש לנהל קשרים חברתיים עם מי שלבו חפץ. השאלה איננה 'מי החברים של זמביש?' אלא האם הוא יכול להמשיך להוביל מאבק נגד רה"מ, כאשר אין מנוס מהפלתו ושליחתו חזרה לחוות השקמים.

הדילמה של זמביש קשה - "או חברותא או מיתותא", או חברות עם משפחת שרון, או חורבן וכליה על היישובים. על הדילמה הזו זמביש חייב לתת תשובה פומבית וברורה בהקדם.


ברוך ליאור, עינבדי לצמחונות
(בעקבות 'תוכנית ההתעוררות', גיליון 86)

שמחתי לקרוא על חזרת הנוער לפעילות המחאה בצמתים. ואכן הנוער והמפגינים המבוגרים יותר עושים עבודה מסורה, אבל מי ששולח אותם עדיין צריך להתעורר. הסיסמאות המעוקרות כמו "להתנתק מהעקירה" לא יעילות ואין להן שום סיכוי לשכנע את הציבור מול שטיפת המוח בכל אמצעי התקשורת.

צריך להבין ששרון, מופז ואולמרט הם פוליטיקאים, וככאלה מה שמעניין אותם הוא רק עצמם.
לכן, שלטים עם תמונתו של שרון והכותרת "מושחת נמאסת" או הפגנה, אפילו לא גדולה במיוחד, ליד בתיהם של מופז ואולמרט עם משרוקיות, שופרות ולפידים, יהיו הרבה יותר יעילים מסיסמאות מתוחכמות.

ליעוז כהן, רמת בית שמש


ללמוד אהבת ישראל
(בתגובה ל'רביבים', גיליון 85)

יישר כוח לרב אליעזר מלמד על הביוגרפיות הקצרות של גדולי ישראל שהוא מפרסם לאחרונה במדורו. וכבר כתב מרן הרב זצ"ל במוסר אביך על חשיבות הכרת מדרגתם של גדולי ישראל.
במיוחד ראוי הוא לשבח על כך שהוא מדגיש את היסודות של אחדות ישראל ואהבת ישראל אצל הגדולים האמיתיים.

ראוי להוסיף שבשכנות לרב צבי יהודה זצ"ל התגוררו לא רק תלמידי חכמים כמו: הרב הנזיר, הרב זווין והרב פרנק, אלא גם משכילים חילוניים כמו פרופ' קלויזנר (דודו של הסופר עמוס עוז) ואחרים.

אחיה שלמה אמיתי, שדה אליהו
לשבור את הכלים

מאז החיסול הצודק והמתבקש של מנהיג החמאס, לא חדלים ארגוני הטרור לאיים בנקמה מזוויעה במיוחד. אזרחי ישראל נבוכים ומפוחדים לנוכח שתיקת הממשלה ותעמולת ההפחדה המתנהלת גם בסיועה של תקשורת היסטרית. ע"י כך מכת הנגד של הטרור האיסלאמי מקבלת מעין לגיטימציה, משל היה זה תורם להכות במשחק פינג פונג הדמים.

במקום לשתוק, על ממשלת ישראל להודיע מראש כי ניסיון פיגוע נקמה או חלילה הצלחתו ייתקלו בתגובה שכמוה לא נראתה כאן שנים. יש להזהיר את הפלשתינים כי התגובה תכלול פגיעה מאסיבית בעוסקים בטרור בכל הדרגים: מהמבצעים ועד למשלחים, מהמסיתים במסגדים ועד למשבחי הטרור בתקשורת הפלשתינית.

הטרור אינו חסר היגיון, וגם מי שמוכן להיהרג בתאוותו לרצוח יהודים, יחשוב פעמיים אם יידע מראש כי על רצח חסר אבחנה של יהודים ישלמו בני משפחתו. על אחת כמה וכמה יחששו אלה המסיתים והמשלחים אחרים לפיגועי התאבדות.

ציפי שנקמן, רמת השרון


בלתי מספיק במדיניות

אחרי החיסול המוצלח של השייח יאסין פתחו הפלשתינים בהפגזת טילים ומרגמות על יישובי הנגב המערבי ועל גוש קטיף. צה"ל לא השיב באש לעבר האזורים והכפרים שמהם נורתה האש. המחבלים שהפגיזו אוכלוסייה אזרחית מבינים ויודעים כי כפריהם ומשפחותיהם לא יפגעו. מובן כי התנהגות כזאת לא תרתיע את הטרור אלא רק תעודד אותו.

מתי נבין כי חיסול של מנהיג טרור פעם בארבע שנים אינו יכול לכסות על מדיניות של הבלגה יומיומית?

שמואל פישר, פתח תקוה


העסקים של אלחנן

אנשי החיזבאללה מחככים את ידיהם בהנאה משום שטננבוים העניק להם שחרור מחבלים וסודות צבאיים. כתמורה לשירותיו המועילים, כנראה שהחיזבאללה העבירו לו מאות אלפי דולרים לבנק בחו"ל.
בטלוויזיה הוא נראה נינוח ובטוח שגם מעסקת החקירות יצא מנצח. המדינה אף היא העניקה למשפחתו מאות אלפי שקלים.

כנראה שבאמת מדובר באיש עסקים מדופלם.

יחיאל זהבי, רחובות


צימוקים לחג

* שרון לאפל: האי היווני בידינו.
בקרוב גם האזיקים.

* ליל סדר בפריז - בלי קטניות. פסח בלונדון - לא שרויה.
זה מה שנקרא גלות גלאט.
משה טאו, רחובות