גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 87ראשיהפצה

אתר מי יודע - בגליון השבוע

ברשת אפשר לקבל תשובות הלכתיות בנושאי הפסח, למכור חמץ, לצפות בהגדות נדירות, וגם לשמוע את 'אחד מי יודע' בשלל גרסאות.
01/04/04, 00:00
מנדי גרינפלד

מחפשים מתכונים לפסח, הלכות, מאמרי הגות? כל זאת ועוד תמצאו באתר של 'אש התורה'. באתר שפע של מאמרי הגות (כמיטב המסורת של 'אש התורה') לפי נושאים: ליל הסדר וההגדה, רוחניות, משפחה, הלכות חג הפסח.
http:// www.aish.com/hebrewגם באתר של צעירי חב"ד תחת 'חגים', ניתן למצוא שפע של מאמרי הגות ומחשבה על החג ומהותו מהפן החסידי. בנוסף באתר – 'שאלות ותשובות לפסח', 'מדרש ואגדה לחג', 'פרפראות לחג', 'סיפורים לחג' במגוון רב ולפי נושאים.
www.chabad.org.ilפסח ויודאיקה הולכים כמעט יד ביד מאז איירו את ההגדה הראשונה, לחובבים שבינינו כמה אתרים מרתקים. באתר המכון למדעי היהדות בסינסינטי ניתן לצפות בצילומים מרהיבים ואיכותיים של הגדות מהמאה ה-11 ואילך.
www.emanuelnyc.org/seder/table.htmlבנוסף, מציג האתר תערוכת הגדות און ליין, התערוכה מהגדות שונות, מסודרת לפי סדר ההגדה. שווה יותר מהצצה.
www.cn.huc.edu/libraries/haggadah/toc.htmlכמו כן, ניתן לעיין בקטלוג הספרייה, ולראות את אוסף ההגדות וספרי מפרשים על ההגדה.
www.huc.edu/libraries/Exhibits/passover.htmlבאתר האינטרנט של ספריית חב"ד בניו יורק ניתן לעיין בתערוכה וירטואלית של אוסף ההגדות שבספרייה. בספרייה כ-2000 הוצאות של ההגדה של פסח, שנדפסו במשך תקופה של כ-450 השנים האחרונות. מספר זה של הגדות הוא כמחצית מכלל ההוצאות של ההגדות, שנדפסו במשך התקופה הזאת. בין ההגדות הנדירות שבאוסף הזה, יש הוצאות רבות (למעלה מ-140) של הגדות שלא ידועות ממקורות אחרים.
www.chatrh.org/haggadah/haggadah.htmאתר האינטרנט 'בית הספרים הלאומי האוניברסיטאי' מציג דוגמאות אחדות מתוך אוסף ההקלטות הנמצא בארכיון הצלילים הלאומי. הדוגמאות הינם מתוך השיר "אחד מי יודע" והן מדגימות היטב את מגוון מסורות המוסיקה של קהילות ישראל. ניתן לשמוע דרך האתר, או להוריד ולשמור כקובץ מחשב.
http://jnul.huji.ac.il/dl/music/passover/echad_heb.htmlבאתר המכללה האקדמית לחינוך בבאר-שבע ישנו אינדקס אתרים נרחב ביותר בנושאי פסח. האינדקס המרתק, מסודר לפי נושאים: 'הכנות לחג הפסח', 'ליל הסדר וההגדה', 'מצות, 'חמץ', 'מהות החג ומצוותו', 'עבודות יצירה', 'מתכונים', 'שירים', 'משחקים' מאמרים עיוניים, ועוד המון חומר.
http://ceti.macam.ac.il/matalבאתר 'חדר מורים מתחילים באינטרנט'. תחת 'חגים ומועדים' ישנו מגוון רחב של מידע בנושאי הפסח. בנוסף האתר מגיש אינדקס אתרי אינטרנט בדומה לאתר הקודם.
http://hamama.macam.ac.ilאם אתם ממש עסוקים עד הרגע האחרון, ואין לכם זמן ללכת לרב למכור את החמץ, תוכלו למכור אותו דרך האינטרנט. ב'רוטר נט' ניתן למכור חמץ דרך האתר. באתר שטר מכירת חמץ – ייפוי כוח והרשאה לרב ישעיהו רוטר. כמו כן באתר הסברים הלכתיים על מהות החמץ, ורשימה מעודכנת של תרופות כשרות לפסח. אין צורך לדאוג שטר המכירה נמצא על שרת מאובטח, כך שבטוח שלא יגנבו לכם את החמץ.
https://www.netvision.net.il/rotter/passoverמכירת חמץ דרך האינטרנט נוספת, ניתן למצוא באתר צעירי חב"ד שהוזכר קודם.

ספירת העומר בפתח, תמיד יש מי ששוכח לספור יום אחד. 'ספירה נט' הינה תוכנה המזכירה כל יום למשתמש לא לשכוח לספור את ספירת העומר. בתוכנה מופיע נוסח הספירה. ניתן להוריד חינם.
http://on.to/sfira

לתגובות, הערות ואתרים חדשים: mendy@shapa.biz